Týden na trzích podle burzovních grafů: Akciová houpačka se stále nezasekla ani v jednom směru, čeká se na trend

| Josef Košťál

I přes páteční růst o 1,09 % index S&P 500 za týden odepsal 0,46 %. A byl to zajímavý týden. Nejprve se v pondělí brzy po otevření trhů index podíval na intradenní maxima. Pak se růst změnil na pomalý pokles, který ve čtvrtek v závěrečné fázi dostal podobu panického výprodeje. V pátek ráno ale následoval opačný, pozitivní vývoj.

S&P 500

Na grafu indexu S&P 500 se za týden nic výrazného nestalo. Zůstává v dlouhodobém rozpětí, až teprve proražení nad 2 120 potvrdí převahu býků. Nejbližší hladina podpory (support) je na 50denním klouzavém průměru v zóně 2 090, který se shoduje s rostoucí trendovou čárou. Vzdálenost ke spodní linii rozpětí 2 040 je pouze 2,4 %, a proto ani ke změně grafu na negativní není nutná žádná "revoluce".

S&P 500 - technická analýza
S&P 500 - technická analýza

VIX

Při narůstající nervozitě index volatility VIX od pondělí do čtvrtka intradenně přidal 23 %. Páteční zklidnění ho ale vrátilo níže a pro akcie nadále vysílá býčí signál.

VIX - technická analýza
VIX - technická analýza

Závěr

S&P 500 získal za duben necelé procento. Propad 30. dubna při nadprůměrném objemu obchodů otřásl přehnaným klidem na trhu, hned druhý den ale index přidal přes procento. Obdobná situace byla v pátek 17. dubna při expiraci opcí a futures – po pátečním výprodeji se index v pondělí vrátil výše. Index má tedy stále snahu překonat rezistenci, na začátku května by ji mohl opět otestovat. Obchodování ale vstupuje do výkonnostně horší poloviny roku (květen-říjen).

reklama
reklama