Burzovní kalendář (1. 6. - 5. 6. 2015)

| redakce

Finanční trhy za sebou mají další týden, ve kterém nebyla o zajímavé dění a zvraty nouze. Revize amerického HDP ukázala, že se největší ekonomika světa na začátku roku propadla téměř o procento. Data z Evropy byla spíše pozitivní. V nadcházejícím týdnu investory čeká hned několik důležitých údajů a událostí, například zasedání ECB, indexy nákupních manažerů nebo německá a evropská inflační data a klíčové údaje z amerického trhu práce. Na pražskou burzu se po dvoudenní přestávce vrátí akcie O2 C.R. a nově se na parketu objeví cenné papíry CETIN.

Ohlédnutí

Uplynulý obchodní týden se na světových finančních trzích nesl ve znamení vyčkávání na páteční revizi vývoje amerického HDP. Investoři také zvažovali vývoj situace v Řecku, kterému se stále nepodařilo najít společnou řeč s mezinárodními věřiteli. Pozornosti médií neušla ani čtvrteční obchodní seance na burze v Šanghaji, když tamní index Shanghai Composite v reakci na zpřísnění podmínek pro poskytování úvěrů odepsal zhruba 6,5 %.

Úspěšný byl týden zejména pro japonské akcie. Index tokijské burzy Nikkei 225 od pondělí přidal 1,52 %, v pátek navíc rostl už jedenáctý den v řadě, což je nejdelší růstová série od roku 1988, kdy index dokázal posilovat 15 seancí v řadě. Japonské akcie nadále podporuje výhled uvolněné měnové politiky.

Americké akcie v samotném závěru zkráceného obchodního týdne (v pondělí zůstaly burzy v USA zavřené) zažily kolísavé obchodování, do plusu se ale ani jeden ze tří nejsledovanějších indexů nedostal. Index Dow nakonec v pátek uhájil hladinu 18 tisíc bodů a uzavřel slabší o 0,64 % na 18 010,68 bodu, S&P 500 ztratil 0,63 % na 2 107,39 bodu a Nasdaq odepsal 0,55 % na 5 070,03 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 3,98 % na 13,84 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o jeden bazický bod na 2,12 %. Za celý uplynulý týden spadl Dow o 1,22 %, S&P 500 odepsal 0,89 % a Nasdaq klesl o 0,39 %. Pátek byl také posledním obchodním dnem celého měsíce. Za celý květen, pro akcie historicky jeden z nejméně příznivých měsíců, ovšem Dow přidal 0,96 %, S&P 500 1,05 %, a Nasdaq dokonce 2,6 %. Od začátku roku Dow přidává zhruba procento, S&P 500 přes 2,3 % a Nasdaq více než 7 %.

Rekordní ceny amerických akcií vs. rekordní úprk investorů z trhu: Jak tohle dopadne? Rekordní ceny amerických akcií vs. rekordní úprk investorů z trhu: Jak tohle dopadne? Analytici z Bank of America Merrill Lynch nedávno přišli s grafem, který vyplavil do žil ...

Evropské akcie zakončily poslední obchodní seanci uplynulého týdne hluboko v mínusu a výrazně zlevnily i za celý týden. V měsíčním horizontu se již ale hlavní evropské burzy na směru neshodly. Investoři před víkendem prodávali v obavách z vývoje řecké dluhové krize. K poklesu přispěly i údaje, které ukázaly na zastavení růstu úvěrů v eurozóně.

Britský FTSE 100 v pátek klesl o 0,8 %, francouzský CAC 40 odepsal 2,53 % a německý DAX 2,26 %. Regionální STOXX Europe 600 klesl o 1,71 %. V mínusu skončily všechny jeho hlavní sektory, nedařilo se hlavně odvětví zdravotní péče, akciím chemiček a cenným papírům firem z automobilového průmyslu. Index DJ EURO STOXX 50 pátek zakončil se ztrátou 2,19 % na 3 570,78 bodu. Za celý týden FTSE 100 klesl o 1,03 % na 6 984,43 bodu (v pondělí se na londýnské burze neobchodovalo), CAC 40 klesl za pět obchodních dní o 2,65 % na 5 007,89 bodu a DAX odepsal od úterý (burza ve Frankfurtu zůstala v pondělí taktéž zavřená) 3,4 % na 11 413,82 bodu. Index DJ EURO STOXX 50 za čtyři obchodní dny klesl o 2,95 % a STOXX Europe 600 od pondělí odepsal 1,93 % na 399,87 bodu. Za celý květen FTSE 100 stoupl o 0,12 %, CAC 40 ale odepsal 0,79 % a DAX ztratil 0,35 %. DJ EURO STOXX 50 od začátku měsíce ztratil 1,24 %, zatímco STOXX Europe 600 více než procento připsal. Od začátku roku nicméně FTSE 100 stále přidává 6,37 %, DAX roste o 16,4 %, CAC 40 připisuje 17,21 % a STOXX Europe 600 zpevňuje o 16,74 %.

Pražská burza za sebou má jeden ze slabších týdnů. V pátek ztratila téměř pů procenta a za týden i celý měsíc přišla o necelé procento. "Trhy sledovaly pravidelná makroekonomická data. Výsledková sezóna se postupně dostala až na svůj konec, ale žádné další překvapení než potvrzení předchozího trendu nepřinesla. Celkově se dá říci, že alespoň v USA dopadla mírně lépe, než se očekávalo," okomentoval dění doma i na světových trzích hlavní analytik J&T Banky Milan Vaníček. Index PX v pátek ztratil 0,36 % na 1 021,81 bodu, od pondělí klesl o 0,8 % a za celý měsíc přišel o 0,7 %. Největší ztrátu zaznamenaly za uplynulý týden po akciích uhelné firmy NWR cenné papíry sázkové kanceláře Fortuna (-4,7 % a na 91,50 Kč), nejvíc posílily akcie Komerční banky (+3,6 % na 5 360 Kč).

Výsledková sezóna za první čtvrtletí je ve světě ve finále, v nadcházejícím týdnu bude čísla zveřejňovat již jen několik málo firem, a na pražské burze již skončila zcela. Poslední firmou, která čísla za první tři měsíce roku zveřejnila, byl výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens. Společnost ve čtvrtek před začátkem obchodování na pražské burze oznámila, že jí v prvním čtvrtletí stouply výnosy v meziročním srovnání o 2,9 % na 60,6 milionu EUR. Firma to vysvětlila hlavně posílením dolaru vůči euru, které mělo pozitivní vliv na tržby v Egyptě, kde má podnik jednu výrobní linku. Zisk EBITDA společnosti v prvních třech měsících roku vzrostl o 3 % na 12,6 milionu EUR a provozní výsledek EBIT činil 8,6 milionu EUR, o 0,5 % více ve srovnání s prvním čtvrtletím 2014.

Většinu pozornosti na sebe nicméně na pražské burze v týdnu strhávaly akcie telekomunikační společnosti O2 Czech Republic. Firma prochází dělením, ze kterého mají vzejít dvě samostatné společnosti - operátor O2 a správce infrastruktury a datových center CETIN. Kvůli procesu štěpení O2 Czech Republic bylo ve čtvrtek na burze obchodování s akciemi O2 C.R. plánovaně přerušeno. Na trh se titul vrátí v pondělí s referenční cenou 49,40 Kč (referenční cena akcie slouží jako výchozí hodnota pro kalkulaci rozpětí ceny titulu). Ve středu, kdy se s akciemi O2 C.R. obchodovalo naposledy před rozdělením firmy, titul skončil na 177,60 Kč.

Co čekat v pondělí od akcií O2 Czech Republic? Může jít o celkem atraktivní zboží Co čekat v pondělí od akcií O2 Czech Republic? Může jít o celkem atraktivní zboží Akcie O2 Czech Republic mají za sebou celkem divoké období. A nemusí být všem dnům ...

Pro akcie CETIN pražská burza stanovila referenční cenu 150 Kč, což zhruba odpovídá ocenění odštěpované části od Deloitte (151 Kč za akcii). Také s akciemi CETIN se bude obchodovat na pražské burze, v tomto případě však na neregulovaném trhu (Free Market). ISIN titulu je CZ0009000089.

Ve světě trhy hýbala nejen makrodata, ale i pokračující řecká dluhová krize, když se stále nepodařilo zažehnat hrozbu řeckého státního bankrotu. Řecký ministr financí Janis Varufakis v pátek prohlásil, že lhůta pro dohodu Řecka s věřiteli vyprší 30. června, kdy skončí prodloužený program pomoci pro silně zadluženou zemi. Hrozba bankrotu nicméně roste každým dnem.

Řecký ministr vnitra Nikos Vutsis v sobotu řekl, že Atény věří v dosažení dohody s věřiteli ještě do konce týdne. Vláda je prý ochotna přistoupit v některých oblastech svého programu namířeného proti úsporným opatřením na kompromis, aby vznik dohody umožnila. Slova Vutsise tak doplnila některá předchozí vyjádření řeckých politiků o tom, že se dohoda blíží. Z druhé strany nicméně chodí mnohem opatrnější vyjádření. Christine Lagardeová, šéfka Mezinárodního měnového fondu, již například připustila možnost odchodu Řecka z eurozóny. Podle Lagardeové čeká obě strany vedoucí složitá jednání ještě hodně práce a nelze vyloučit ani to, že se dohody v potřebném čase nepodaří dosáhnout vůbec.

Marc Faber: Evropa to s Řeckem nikdy nevzdá, je to ruská brána do Středomoří Marc Faber: Evropa to s Řeckem nikdy nevzdá, je to ruská brána do Středomoří Skutečným důvodem, proč se Evropa Řecka nikdy nevzdá, je snaha zabránit Rusku v získání většího ...

Z ekonomických dat investory v týdnu zaujaly zejména americké objednávky zboží dlouhodobé spotřeby a zpráva o vývoji HDP ve Spojených státech (revize rychlého odhadu z konce dubna).

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v dubnu klesly meziměsíčně o 0,5 %, v souladu s očekáváním, po březnovém růstu o 5,1 % (revidováno z +4,0 %). Po očištění o automobily objednávky vzrostly o 0,5 %, očekával se 0,3% růst, stejný jako v březnu. Objednávky očištěné o vojenskou a leteckou techniku, které se považují za indikátor budoucích kapitálových výdajů firem, vzrostly o procento při očekávání jen 0,3% růstu po 0,9% růstu v březnu.

Hrubý domácí produkt Spojených států v letošním prvním čtvrtletí podle revidovaných dat klesl anualizovaně o 0,7 %. Čekalo se, že budou data revidována na -0,8 %, některé odhady hovořily i o poklesu o 0,9 %. Rychlý odhad z konce dubna hovořil o mírném růstu ekonomiky o 0,2 %.

"První revize údajů o vývoji amerického HDP za první čtvrtletí víceméně potvrdila očekávání. Podstatnou informací je, že došlo k revizi z praktické stagnace do poměrně výrazného poklesu, a to především kvůli vyššímu negativnímu příspěvku zahraničního obchodu, za což může nečekaně vysoký schodek březnové obchodní bilance. Část růstu ubraly ještě zásoby, respektive jejich menší pozitivní příspěvek, což je spíše dobrá zpráva. Kvůli zásobám se do lehkého mínusu dostaly se svým příspěvkem také investice. Nepatrně nižší byl i růst osobní spotřeby. Celkově se tak potvrdila slabost prvního čtvrtletí, což by však měla být pouze výjimka a další čtvrtletí by měla přinést opět solidní růst. Dopad na trhy by měl být omezený, nejde o zásadní překvapení," okomentoval zprávu Ľuboš Mokráš, analytik z České spořitelny. Na konci loňského roku ekonomika USA expandovala tempem 2,2 %.

V Evropě data zásadního charakteru zveřejněna nebyla. Tuzemské investory však zaujala revize dat dokládajících vývoj českého HDP v prvních třech měsících letošního roku. Česká ekonomika v prvním čtvrtletí podle Českého statistického úřadu expandovala tempem 4,2 % meziročně, předchozí odhad hlásil "jen" 3,9% růst. Revize výše se dočkala i mezikvartální data - oproti předchozímu čtvrtletí český HDP vzrostl o 3,1 %, tedy o 0,3 procentního bodu více, než predikoval předběžný odhad. Zpřesněný odhad tak potvrdil, že česká ekonomika na počátku letošního roku významně zrychlila svůj růst. "Vzhledem k tomu, že dynamika HDP je v posledních čtvrtletích silně ovlivněna výběrem daní z tabákových výrobků, je vhodnější na ekonomickou aktivitu nahlížet s využitím vývoje hrubé přidané hodnoty (HPH), která není vývojem daní ovlivněna. HPH v prvním čtvrtletí vzrostla o 1,6 % mezičtvrtletně, což je podstatně méně než HDP, a to právě z důvodu daní. Jedná se však i tak o nejsilnější mezikvartální nárůst HPH od prvního čtvrtletí 2008," poznamenal k datům Jakub Seidler, hlavní ekonom ING pro Českou republiku.

Dolar v uplynulém týdnu na měnových trzích mírně rostl k euru a výrazně zpevňoval k jenu. V pátek sice během dne zpevňovala evropská měna v naději, že se řecké vládě brzy podaří dojednat poskytnutí další finanční pomoci v rámci záchranného programu, celkový trend ale nahrává spíše měně USA. Od pondělí euro k dolaru ztratilo zhruba půl procenta na 1,091 EUR/USD, za měsíc pak přišla evropská měna téměř o tři procenta.

Euro opět míří do hlubin. Dočkáme se parity ještě letos? Euro opět míří do hlubin. Dočkáme se parity ještě letos? Jednotná evropská měna již déle než týden opět oslabuje. Kam má namířeno v páru s ...

K japonskému jenu dolar za pět obchodních dní posílil přes dvě procenta na 124,17 USD/JPY a za celý měsíc stoupl bezmála o čtyři procenta. Americká měna se tak k jenu dostala na maximum od roku 2002.

Ropa za sebou má neutrální až mírně pozitivní týden. V první polovině týden surovina zlevňovala, čtvrteční a páteční vývoj ale po prudkém obratu a zhruba 4% rally v závěru týdne ztráty smazal a dostal černé zlato mírně do plusu.

Trh s ropou mimo jiné podpořila čtvrteční zpráva, podle které zásoby suroviny na území USA klesly již čtvrtý týden v řadě. Analytici oslovení agenturou Reuters čekali že se zásoby ropy v předešlém týdnu snížily o 900 tisíc barelů, americká vládní data ale nakonec ukázala na pokles o 2,8 milionu barelů.

Vývoj zásob ropy na území Spojených států amerických
Vývoj zásob ropy na území Spojených států americkýchZdroj: Zero Hedge

Měsíční bilance je pro ropu nejednoznačná. Barel ropy Brent v květnu zhruba dvě procenta odepsal, zatímco severoamerická ropa WTI kolem procenta přidala.

Zlato v týdnu zlevnilo přibližně o procento na 1 191 dolarů za trojskou unci a cena stříbra klesla o dvě procenta. I za celý měsíc zlato ztratilo zhruba procento, zatímco stříbro naopak kolem procenta připsalo.

Americké akcie zažily v pátek kolísavé obchodování, ale do plusu se nevyšvihly. Ztratily i za celý týden, květen byl ovšem pro ně úspěšný Americké akcie zažily v pátek kolísavé obchodování, ale do plusu se nevyšvihly. Ztratily i za celý týden, květen byl ovšem pro ně úspěšný Investoři v závěru týdne zvažovali americká makrodata a nadále sledovali "řeckou ságu". Evropské akcie v pátek i za celý týden výrazně zlevnily, v měsíčním horizontu se vyvíjely nejednotně Evropské akcie v pátek i za celý týden výrazně zlevnily, v měsíčním horizontu se vyvíjely nejednotně Evropské akcie páteční obchodování zakončily hluboko v mínusu. Výrazně zlevnily i za celý týden. V ... Pražská burza v pátek mírně oslabila, objem obchodů přesáhl miliardu. Za týden i celý měsíc burza klesla o necelé procento Pražská burza v pátek mírně oslabila, objem obchodů přesáhl miliardu. Za týden i celý měsíc burza klesla o necelé procento Index PX v pátek ztratil 0,36 % na 1 021,81 bodu. Od pondělí klesl o ...
  • 1
  • 2
reklama
reklama