Týden na trzích podle burzovních grafů: Blíží se konečně prudší změna cen?

| Josef Košťál

V posledním květnovém týdnu index S&P 500 odepsal 0,89 %, ale květen uzavřel 1,05 % v plusu. Obchodní rozpětí se zužuje. Je to signál k prudkému pohybu v jednom směru?

S&P 500

Index je aktuálně nad psychologicky důležitou hladinou 2 100 a nad 50denním klouzavým průměrem, kde bychom našli i nejbližší support. Silná hladina podpory je na dubnových a květnových minimech v zóně 2 067 až 2 072. Na opačné straně jsou nejbližší rezistence v zóně 2 120 a na historických maximech okolo 2 135.

S&P 500 - technická analýza
S&P 500 - technická analýza

VIX

Index volatility VIX již sice není na minimech, ale zůstává i tak velice nízko. Akciím v žádném případě nebrání v pokračování severním směrem.

VIX - technická analýza
VIX - technická analýza

Závěr

Index S&P 500 během čtyř dnů zkráceného obchodního týdne předvedl průběh celého letošního roku – v úterý pokles o 1 %, ve středu růst k historickým maximům, ve čtvrtek konsolidace a v pátek opět pokles, tentokrát mírnější. Kromě toho, že se obchodní rozpětí v několika posledních týdnech zúžilo na zhruba čtyři procentní body, se nic nemění. Stále se čeká na katalyzátor, pozitivní nebo negativní, na základě kterého index prolomí dlouhodobé rozpětí.

První červnový týden bude bohatý na fundamentální data. Negativní zprávy mohou podpořit růst cen, pozitivní data z ekonomiky spíše pokles. Dobré zprávy by ale mohly být chápány také jako dobré zprávy. Princip, kdy bílá je bílou a černá je černou, je ale příliš jednoduchý. Spekulace vítězí.

Červen je v poslední dekádě měsíc s nejnižším průměrným ziskem v rámci celého roku. V silně růstovém roce 2013 byl ztrátový, protože se řešilo ukončení amerického QE. Nyní se řeší základní úroková sazba. Trh se vyvíjí do strany, což může pokračovat po celé léto. K podpoře na 2 070 jsou to 2 %, k dalšímu supportu 2 040 3,5 %. Do maxima aktuálně chybí 1,5 %.

reklama
reklama