Věčné dohady býků s medvědy aneb Co jste také mohli slyšet během současné rally

| redakce

Rally na americkém akciovém trhu probíhá již více než šest let a zatím nic moc nenasvědčuje tomu, že by měl v dohledné době přijít zásadní obrat. Na druhou stranu je ale pravda, že obrat trendu většinou přichází nečekaně, jako blesk z čistého nebe. Býci a medvědi si nejen v USA již nějakou dobu vyměňují názory a mnohdy je těžké říci, na čí straně je pravda. O co se přou nejčastěji?

Ocenění akcií

Býci: Akcie jsou stále výrazně podhodnocené, růst jejich cen tak bude pokračovat. Investoři, kteří žádné akcie nedrží, mají stále možnost naskočit do rozjetého vlaku a alespoň část cesty se ještě svézt.

Medvědi: Domníváme se, že férové ocenění akcií je výrazně pod současnými úrovněmi. Trh je překoupený a valuace akcií vůbec neodpovídá fundamentům.

Hodnotoví investoři: Trh jako celek je překoupený, některé tituly lze ale koupit doslova za výprodejové ceny. Investoři svá portfolia musejí sestavovat selektivně, kupovat celé indexy se nevyplatí.

Růst cen akcií

Býci: Akcie těží z příznivého fundamentu. Od společností se čekají solidní výsledky, což nezůstane bez reakce. Růst není ani zdaleka u konce, rally pokračuje.

Medvědi: Růst cen akcií je iracionální. Na trhu se nafukuje obří bublina, která brzy praskne. Situace je nejlépe srovnatelná s děním před 16 lety, kdy se akcie po táhlém růstu pomalu blížily brutálnímu propadu.

Pokles cen akcií

Býci: Akcie v posledních měsících výrazně zdražily, část investorů tak vybírá zisky. Lze čekat krátkodobou korekci, jež vytvoří novou atraktivní startovní pozici pro růst trhu směrem k férovému ocenění.

Medvědi: Současný pokles cen akcií je jen předznamenáním masivního výprodeje, který bude většinu investorů hodně bolet. Splasknutí bubliny je nevyhnutelné. Jediným řešením je rychle vše prodat a držet hotovost nebo nakoupit zlato.

Bubliny

Býci: Vznik bubliny na technologickém trhu nehrozí. Současná situace je nesrovnatelná s tím, co se dělo v průběhu 90. let. Růst cen akcií technologických firem je založen na obrovském potenciálu, který se prokazatelně daří využívat.

Medvědi: Biotechnologie? Bublina. Americké akcie? Bublina. Technologický sektor? Bublina. Dluhopisy? Bublina. Jestli něco dává smysl, je to zlato. Unce zlata se během několika let může prodávat i za pět tisíc dolarů.

Úrokové sazby

Býci i medvědi: Pomalu se blíží okamžik, kdy Fed poprvé zvýší úrokové sazby. O tom nemá smysl diskutovat.

Zdroj: A Wealth of Common Sense

reklama
reklama