ČNB a záporné sazby? Tam, kde je zhodnocení o 0,5 % atraktivní, není nic nemožné

| Roman Chlupatý

I v Česku se můžeme dočkat záporných sazeb, tvrdí část analytiků. Radní centrální banky s něčím podobným nejspíše nepřijdou na závěr svého čtvrtečního zasedání, výhledově se pro ně ale "dánská cesta" může v případě potřeby stát lepší variantou než další hrátky s hlídáním kurzu koruny. O všem rozhodne vývoj během příštích několika měsíců, vysvětluje hlavní ekonomka Raiffeisenbank v České republice Helena Horská.

Sílící dolar dusí euro, čímž (nepřímo) nutí českou centrální banku k akci

Pro ČNB a českou ekonomiku je středobodem vývoj kurzu měnového páru EUR/CZK. V souvislosti s párem USD/CZK, i kdyby oslabil k 27 nebo 28, si musíme uvědomit, že ovlivňuje jen malou část ekonomiky, respektive spotřebního koše. Jde především o elektroniku, oděvy, bílé zboží, ropu a obecně pohonné hmoty, tedy zboží, které dovážíme z dolarových oblastí, což není významná část spotřebního koše ani zahraničního obchodu. To ovšem znamená, že slabší euro může znamenat tlak na posílení koruny. To je problém, který má ČNB se silným dolarem. Nejde tedy o dolar jako takový, ale o slabé euro, které znamená tlak na posilování koruny vůči euru, alespoň technicky.

ČNB se již jednou s kurzem spálila, příště proto možná raději zahýbe se sazbami

Česká národní banka musí být při komunikaci s trhem velice pečlivá. Musí dávat jasně najevo (za použití silných slov namířených proti koruně), že nehodlá akceptovat posilování domácí měny, že nehodlá připustit přiblížení kurzu EUR/CZK k 27. Pokud by k tomu došlo, začne se podle mě banka bavit s trhem o možném posunutí cíleného kurzového pásma. Po nepříjemné zkušenosti, kterou má s první intervencí, to ale není první řešení na seznamu možných. Nemyslím si totiž, že by chtěla hranici posunout. Vážně se tak diskutuje, i v kontextu vývoje v ostatních evropských zemích, například o tom, jak dánská centrální banka bojovala proti silné dánské koruně, tedy o snížení depozitní sazby do záporu.

Záporné sazby odradí zahraniční investory, kteří nyní skočí i po 0,5% zhodnocení

Otázkou je, zda čeští centrální bankéři nezvažují možnost snížit depozitní sazbu (nebo dokonce repo sazbu) do záporu a odradit tím případné spekulanty či obyčejné investory od českých aktiv. Z dostupných statistik, například platební bilance, totiž vyplývá, že v lednu do české ekonomiky, do státních dluhopisů, připlul nemalý objem zahraničních investic. To potvrzuje, že výnos nad 0,5 % je pro evropské investory zajímavý, mnohde totiž nedostávají vůbec nic. I slabý úrokový diferenciál tak přitahuje investory do české ekonomiky, dluhopisů a akcií. Záporné sazby v takové situaci mohou být nástrojem, s pomocí kterého se bude bojovat s přílivem kapitálu a souvisejícím tlakem na posilování koruny.

Záporné sazby vs. hlídání kurzu: Je to padesát na padesát, rozhodne psychologie

Jak pravděpodobné je, že se ČNB nakonec rozhodne srazit sazby do záporu? Pokud by se obnovil tlak na posilování koruny, je šance 50%. Jinými slovy, kdyby se koruna dostala pod tlak, myslím si, že centrální banka bude zvažovat posunutí kurzového závazku i snížení úrokových sazeb. Psychologicky je přitom pro centrální banku snazší snížit sazby do záporu než velmi nepopulárně intervenovat proti koruně a posouvat hranici k 28 EUR/CZK. Kdybych měla rozhodovat já, řekla bych, že je větší pravděpodobnost snížení sazeb do záporu.

reklama
reklama