Nenechte se poslední krizí přesvědčit, že je diverzifikace na nic

| redakce

Diverzifikace možná nefungovala během poslední tržní krize, to ale není důvod, proč by investoři neměli diverzifikovat napříč různými zeměmi, vysvětluje Russ Koesterich, hlavní investiční stratég BlackRock.

Nejde o zcela správné tvrzení, že by diverzifikace během poslední krize nefungovala. V dokumentu Market Perspectives "Innocents Abroad: The Case for International Diversification" Koesterich vysvětluje, že během finanční krize poskytovaly reálné zajištění jen dva "bezpečné přístavy" - státní dluhopisy a zlato. Všechna ostatní riziková aktiva se vyvíjela podobně.

Vysoká korelace

Dokonce i těsně po krizi zůstaly korelace neobvykle vysoké. Investoři se obávali makroekonomických událostí (evropské dluhové krize, amerického fiskálního útesu, Řecka) a geopolitických rizik.

Vysoké korelace během raného stadia zvýšené nejistoty před krizí jsou vcelku běžné. Například před takzvanou asijskou krizí v roce 1997 vykazoval akciový trh relativně nízký stupeň korelace (kolem 0,32 ve vztahu amerických a zahraničních akcií). Korelace vyskočila o 50 % ve chvíli, kdy se svět upnul k dění v Asii. Podobný fenomén nastal o rok později v souvislosti s ruským bankrotem.

Korelace zkrátka během krize roste, to je běžný jev. Investoři, kteří mají obvykle odlišný časový horizont a strategii, se najednou soustředí výhradně na to, co se děje "tady a teď". S tím, jak všichni sledují jednu událost, mají riziková aktiva tendenci chovat se stejně a výhody mezinárodní diverzifikace klesají. Samozřejmě platí i to, že diverzifikace nechrání v těchto případech před tržním rizikem ztráty vstupní investice.

Diverzifikace má smysl

Diverzifikace portfolia ale nadále zůstává důležitá, protože krize a s nimi spojené vysoké míry korelace netrvají dlouho. Výhody diverzifikace se mají plně projevit hlavně během mnohaletých časových horizontů.

Podle základních pravidel teorie portfolia může investiční "koš" zahrnující pouze jeden trh (i když tak diverzifikovaný, jako jsou USA, jejich ekonomika a akciový trh) jen stěží generovat dlouhodobý rizikově očištěný výnos. Taková portfolia totiž podstupují zbytečná rizika, která mohou být minimalizována právě díky diverzifikaci.

O mezinárodní diverzifikaci většina (amerických) investorů nechce ani slyšet, ačkoli její benefity se v blízkých letech jistě projeví. Již proto, že jsou americké akcie "dražší" než jejich "kolegyně" v Evropě i jinde a relativní podíl USA na světové ekonomice klesá.

Zdroj: BlackRock

reklama
reklama