Akcie a dluhopisy: Nechte posedlost úrokovými sazbami na ekonomech, investovat podle domněnek se nevyplácí

| redakce

Také už jste znavení všemi těmi spekulacemi ohledně toho, kdy a zda vůbec Fed zvedne sazby? Všichni přemítají nad tím, jak investovat v prostředí zvýšených sazeb. Přitom se tím jen zbytečně rozptylují. Tento druh debaty je lepší ponechat ekonomům.

Úrokové sazby jsou klíčovou proměnnou mnoha důležitých oceňovacích (valuačních) modelů. Stejně jako růst HDP, míra nezaměstnanosti nebo ukazatele trhu s bydlením. Proto má smysl se jimi zabývat, to nepochybně.

Proslulý investor Peter Lynch ale kdysi řekl: "Mnohem více peněz ztratíte přípravou na očekávanou korekci než při samotné korekci." A nad tím je dobré se alespoň zamyslet.

Mnoho investorů v rámci vyčkávání na další kroky Fedu již zhruba dva roky preferuje dluhopisy s krátkou durací. Riziko plynoucí ze změny úrokových sazeb je reálné, ale jen málokdy už slyšíme o stejně reálných výhodách vyšších sazeb. Investoři při nich například mohou reinvestovat kupóny při vyšším výnosu. Jak je patrné z grafu, dluhopisoví investoři během posledních pěti zvyšování sazeb netratili (nemluvě o penzistech a jejich konzervativních portfoliích).

Barclays U.S. Aggregate TR Bond Index
Zdroj: The Irrelevant Investor

Akcie jsou navíc náchylnější klesat hlouběji. Dluhopisy "nekrachovaly" historicky stejnou měrou jako akcie. Nejhorší nominální tříletý výnos dlouhodobých vládních dluhopisů byl -18 %, zatímco v případě akcií -82 %.

Dluhopisy: Nominální poklesy
Zdroj: The Irrelevant Investor
Akcie: Nominální poklesy
Zdroj: The Irrelevant Investor

Všechno to tlachání o tom, jak se chránit před rostoucími sazbami, působí najednou hloupě, když se na věc nahlíží v širším kontextu. Rizika jsou samozřejmě i u "bezrizikových" aktiv (výnosy může smazat inflace). Je ale důležité myslet na to, že velké změny alokace aktiv na základě domněnek a očekávání zpravidla nepracují ve prospěch investorů.

Zdroj: The Irrelevant Investor

reklama
reklama