Klidná cesta vzhůru? Zapomeňte! Na akciových trzích nic takového neexistuje

| redakce

Když jde o finanční trhy, jsou někdy lidé schopní z úst vypustit neuvěřitelné hlouposti. Jedním z největších nesmyslů je tvrzení, že si investoři s plně naloženými akciovými portfolii po finanční krizi z roku 2008 užívali hladkou a bezproblémovou cestu vzhůru.

Po bitvě je každý generál

Rally, která na amerických akciových trzích probíhá prakticky nepřetržitě od března 2009, patří mezi historicky nejsilnější. Pokud ale někdo tvrdí, že bylo již v roce 2009 evidentní, že nebude dlouho trvat a trhy se vrátí na předkrizové úrovně, má hodně krátkou a děravou paměť.

Je sice pravda, že investoři po propadu trhů v reakci na krach investiční banky Lehman Brothers akcie nakupovali proto, že byly prakticky všechny tituly silně přeprodané a výrazně podhodnocené a americkou ekonomiku evidentně čekala fáze ekonomického oživení, o hladké cestě vzhůru ale nemůže být ani řeč. Během posledních šesti let se každý rok objevilo hned několik událostí, které investorům pořádně zabrnkaly na nervy.

V roce 2009 investoři čekali, zda finanční krize nenabobtná do rozměrů Velké hospodářské krize. O rok později Evropu naplno zachvátila dluhová krize a americké burzy postihl flash crash. V roce 2011 začalo arabské jaro, ceny ropy vyskočily v důsledku napětí na severu Afriky o čtvrtinu a ratingová agentura Standard & Poor's Spojeným státům sebrala nejvyšší dluhové hodnocení.

Před třemi lety reálně hrozilo, že Řecko zbankrotuje a ke dnu stáhne zbytek Evropy včetně projektu společné evropské měny. Z amerického trhu práce chodila extrémně slabá data, která naznačovala, že následky finanční krize poznamenají několik generací. V roce 2013 hrozil kolaps kyperského bankovního sektoru, americká vláda kvůli sporům mezi demokraty a republikány ohledně federálního rozpočtu přestala poprvé po 17 letech normálně fungovat a investoři vášnivě řešili americký dluhový strop.

Klid na trzích nebyl ani loni. Ve Spojených státech se Fed rozhodl ukončit podporu ekonomiky v podobě kvantitativního uvolňování, růst čínského hospodářství opět zpomalil, a to dokonce na nejnižší úroveň za poslední čtvrtstoletí, Rusko anektovalo Krym a západní pobřeží Afriky několik měsíců decimovala ebola.

Akciové rekordy navzdory všemu?

Přesto akcie již nějakou dobu přepisují historická maxima nebo se pohybují v jejich blízkosti. Vyhlídky přitom ani nyní nejsou nejrůžovější. Růst americké ekonomiky se podle nedávno zveřejněných dat na začátku roku téměř zastavil, svět bojuje s extrémně nízkou inflací způsobenou propadem cen ropy na světových trzích a značné napětí nadále přetrvává i na světové politické scéně.

Pokud tedy ještě někdy uslyšíte, že akcioví investoři zažívají bezstarostné období růstu, vzpomeňte si, že nic takového na finančních trzích neexistuje. Na trzích je v každém okamžiku nepřeberné množství rizik, která mohou během krátké chvíle přerůst ve spouštěče dramatických výprodejů. Investování je hrou nervů a vydržet s kartami v ruce až do konce nedokážou všichni.

Zdroj: fool.com

reklama
reklama