Jak Fed podkopal americké oživení

| redakce

Světová ekonomika na tom ani po téměř sedmi letech od začátku finanční krize není nejlépe. Výjimkou jsou v globálním měřítku snad jen Spojené státy. Uznávaný investor Ed Yardeni nicméně tvrdí, že by na tom USA byly ještě lépe, nebýt neustálého prodlužování uvolněné měnové politiky ze strany americké centrální banky.

1. Úspory rostou, chuť utrácet nikoli

Udržováním úrokových sazeb na rekordně nízkých úrovních extrémně dlouhou dobu centrální banka srazila výnosy z držení bezpečných likvidních aktiv na naprosté minimum, ne-li nulu. Celkový objem likvidních aktiv v držení amerických střadatelů přitom zhruba v polovině května vystoupal na historický rekord 10,7 bilionu USD. Od finanční krize z roku 2008 dosahují roční úspory Američanů zhruba 700 miliard dolarů, což znamená, že rostou dvakrát rychleji než v období od druhé poloviny 80. do konce 90. let. Konzervativní střadatelé přitom s vizí nulových výnosů nejeví ochotu příliš utrácet, právě naopak.

Vývoj dvanáctiměsíčních úspor amerických střadatelů
Vývoj dvanáctiměsíčních úspor amerických střadatelů

2. Trh s nemovitostmi zaplavili spekulanti

Ultra levné peníze, které na trh po finanční krizi tekly díky kvantitativnímu uvolňování, na těžce zasažený realitní trh přilákaly více spekulantů než zájemců o vlastní bydlení. V důsledku toho začaly ceny nemovitostí opět prudce růst, takže je v současnosti vlastní bydlení pro nemalou část mladých domácností jen těžce dosažitelným snem.

Vývoj cen starších domů a index cen domů FHFA
Vývoj cen starších domů a index cen domů FHFA

3. Skupování akcií místo investování do rozvoje

Politika Fedu srazila již v roce 2004 výnosy korporátních bondů pod poměr zisku na akcii k ceně akcie (obrácené P/E, takzvaný ziskový výnos), což investiční manažeři interpretují jako signál, že jsou akcie podhodnocené. Firmy to pak interpretují tak, že se jim vyplatí spíše investovat do vlastních akcií (prostřednictvím programů zpětných odkupů) než do rozvoje byznysu, například nových výrobních kapacit, a to i za cenu, že si na skupování vlastních akcií musejí půjčit (aktuálně velice levně, mimochodem). Kromě toho to také zvyšuje aktivitu v oblasti fúzí a akvizic. Výsledek je zřejmý - ekonomika jednoduše nemá z čeho růst.

Zpětné odkupy akcií (S&P 500) a poměr zisku na akcii k ceně akcie vs. výnosy korporátních dluhopisů
Zpětné odkupy akcií (S&P 500) a poměr zisku na akcii k ceně akcie vs. výnosy korporátních dluhopisů

Zdroj: Yardeni.com

reklama
reklama