Na co nyní sázejí velcí hráči: Vítězné strategie na druhé pololetí 2015

| Roman Chlupatý

Mnohé akciové indexy atakují historická maxima, investiční vykřičníky přitom přibývají. Ať jde o zpomalení Číny, Grexit, nebo zvýšení amerických úrokových sazeb, správně poskládané portfolio na druhé pololetí tuto nerovnováhu musí reflektovat. Investiční web se zeptal zástupců předních domácích i světových investičních společností, jak to všechno hodlají hrát.

Petr Zajíc

Petr Zajíc (portfoliomanažer, Pioneer Investments): KUPUJTE EVROPU

Dovedu si představit, že druhé pololetí bude mít dvě fáze. V té první bude pokračovat spíše současný opatrný trend, kdy není jasné, jak to dopadne s Řeckem, kdy a jak se budou zvyšovat sazby v USA a jak na tom budou ekonomicky Čína nebo Rusko. Přesto trhy od začátku roku dosáhly poměrně razantních zisků, zejména v Evropě, ale i v Asii či Rusku. V této první fázi možná řada investorů zvolí opatrnou strategii a zrealizuje část zisků. Akciové trhy by tak měly být bez zásadního trendu, případně by mohly mírně ztrácet.

Ve čtvrtém čtvrtletí bych na akciových trzích nevylučoval obnovení býčího trendu, pokud se potvrdí současná očekávání ohledně toho, že růst sazeb centrálních bank nebude prudký, Řecko nezbankrotuje a že se americké firmy budou schopné vypořádat se silným dolarem i vyššími úroky.

Ke každé ze zmíněných dvou fází přísluší jiná strategie. V prvním případě bych spíše doporučoval kvalitní tituly (firmy s nízkým zadlužením, silným cash flow a atraktivní dividendovou politikou), ve druhé fázi pak spíše růstové, cyklické tituly, které by měly těžit ze stabilizace ekonomického růstu. Celkově preferujeme spíše evropské firmy, které budou primárně čerpat sílu z evropského kvantitativního uvolňování.

Petr Cimala

Petr Cimala (ředitel, Charles Bridge Fund): DLOUHODOBĚ ŠPANĚLSKO A INDIE, SPEKULATIVNĚ RUSKO A ŘECKO, SHORT NA DLUHOPISY

Valuace v USA jsou tak vysoké, že investoři hledají štěstí v Evropě. Tady vnímáme jako velice atraktivní bankovní sektor a středně velké firmy (mid caps). V rámci bankovního sektoru by geograficky padl výběr na Španělsko. Dlouhodobě také věříme Indii, která může být zázrakem následujících desetiletí, pokud nepoleví ve strukturálních reformách. Dlouhodobý fundament je solidní také v americkém sektoru solární energetiky. Investoři naklonění spekulaci mohou využít atraktivních valuací řeckých nebo ruských akcií (mimo komoditní sektor).

Ropu s největší pravděpodobností čeká dlouhé období nízkých cen, zajímavé příležitosti pro sofistikovanější investory nabízejí vybrané LONG/SHORT pozice v pákových ropných ETF. Dluhopisy jsou po letech růstu a při současných nulových sazbách adepty na SHORT, například ty německé.

Vysoké valuace v USA a možnost růstu sazeb zvyšují pravděpodobnost korekce a větší volatility. Defenzivu do portfolia lze dodat například pomocí vybraných smart beta ETF, například PowerShares S&P 500 Downside Hedged ETF (PHDG). Ke všem příležitostem lze najít vhodné ETF či certifikáty, které mohou nabídnout větší ochranu, než jakou má investor investující přímo do podkladových aktiv.

Stephanie Sutton

Stephanie Sutton (investiční ředitelka, Fidelity Worldwide Investment): HLAVNĚ KLID

Stále se snažíme najít optimální poměr rizik a výnosů, což aktuálně znamená, že hledáme tituly, které nejsou nadhodnocené. Trh sice není výrazně nad fundamenty, ale určitě není ani levný. Když tedy zainvestujete do vysoko oceněné akcie a přijde nějaká nepříznivá zpráva, třeba nepřesvědčivé firemní výsledky v dalším čtvrtletí, hrozí, že přijdete o peníze. I proto bereme v potaz možnost poklesu trhu a ptáme se, co by něco takového v případě jednotlivých akcií znamenalo, a snažíme se proti takovému scénáři chránit.

Aktuálně bych zvlášť nepreferovala žádný sektor. Většina našich manažerů jde již zhruba rok touto cestou, neutrální na úrovni sektorů. Stejně tak se snažíme o rozumný mix společností různých velikostí, což zahrnuje i některé velké firmy. Některým se sice celkem dařilo, často se ale stále v porovnání s těmi menšími obchodují s jistou slevou. Vyhýbáme se naopak titulům ze sektorů, jako jsou biotechnologie, které jsou podle nás předražené. To ovšem neznamená, že bychom je nekupovali, kdyby jejich cena poklesla.

Není od věci se zaměřit také na dividendy. I když americký trh možná již tolik nenese, jsou na něm firmy, které slibují zajímavou dividendu. Příkladem takového titulu je Microsoft. Celkově bych ale radila vzhledem k situaci na trhu opatrnost.

  • 1
  • 2
reklama
reklama