SERIÁL O OSOBNÍCH FINANCÍCH (1. den, pondělí): 90 dnů se dívejte pravdě do očí

| redakce

Nejprve musíte zjistit, kolik přesně utrácíte, a postavit to vedle toho, jaké máte příjmy. Žádná věda, ale bez toho se nehnete z místa.

Kevin O'Leary ve své knize Cold Hard Truth on Men, Women & Money doporučuje, aby kdokoli, kdo chce zlepšit stav svých osobních financí, začal evidencí výdajů. Cílem je podle něj získat takzvané 90denní číslo. Nejde o nic jiného než o vaše příjmy za tři měsíce a od nich odečtené veškeré výdaje za stejné tři měsíce.

Pokud jste poctiví a přiznáte při výpočtu jak veškeré příjmy, tak (a to především) beze zbytku všechny výdaje, udělali jste důležitý první krok. Pokud je výsledek výpočtu kladný, vykročili jste na cestu ke zdravým osobním financím tou správnou nohou. Pokud jste v mínusu, nezoufejte, ale čeká vás o něco více práce. Výsledek těsně okolo nuly znamená tak trochu nebezpečnou hru s ohněm.


Od pondělí 1. srpna do neděle 14. srpna najdete na Investičním webu vždy jeden krátký článek s jednoduchou radou, jak lépe nastavit své finance a přístup k nim.

Nechali jsme se volně inspirovat programem #BIBetterMoney, který je pomocníkem především pro zaneprázdněné profesionály z jiných oborů, kteří na samotné (nejen rodinné) finance nemají dost času. Jednotlivé díly seriálu budeme vzájemně propojovat, můžete je ale sledovat i pod tagem "finanční gramotnost". Některé díly bude komentovat přímo finanční poradce.

14denní plán zlepšení osobních financí

Čtrnáctidílný seriál o osobních financích byl na Investičním webu poprvé publikován v červnu 2015.

reklama
reklama