Americké akcie: Zpětné odkupy přestávají chutnat tak sladce jako dosud

| redakce

Společnosti (nejen v USA, ale pro tentokrát v Americe zůstaneme) v uplynulých letech ve stále větší míře využívaly a stále využívají volnou hotovost na zpětné odkupy akcií. V rámci indexu S&P 500 to vedlo k jasně vyššímu výkonu akcií firem, které provádějí zpětné odkupy (nezřídka je tato aktivita okořeněna také vyplácenými dividendami). Preference investorů se ale mění.

Výše popsaná outperformance akcií firem odkupujících vlastní akcie je patrná z prvního grafu.

Akcie firem odkupujících vlastní akcie překonávaly během býčího trhu index S&P 500
Akcie firem odkupujících vlastní akcie překonávaly během býčího trhu index S&P 500

Americký akciový trh dosedl na dno v březnu 2009. Od 1Q2009 do 4Q2014 utratily firmy z indexu S&P 500 3,8 bilionu USD na výplaty dividend a na zpětné odkupy akcií. Zisky za toto období dosáhly zhruba 4,5 bilionu USD. 84 % zisku tedy směřovalo na "odměny" akcionářům.

V letech 2009-2012, když byly ceny akcií ještě relativně nízké, měly zpětné odkupy z pohledu firem nepochybně velký smysl. Ceny byly příznivé a výhled ekonomiky nejistý, takže opatrnost v investicích do rozvoje firem byla celkem rozumná.

Objemy odkupů akcií ale v posledních měsících překonávají rekordy, ačkoli je na tom americká ekonomika lépe (nehledě na zpomalení v 1Q2015). Investoři proto možná již tolik nedají na "odměny" a začínají se orientovat dlouhodoběji. Od dubna tak index firem, které odkupují akcie, za S&P 500 zaostává. V době, kdy jsou akciové trhy poblíž rekordních úrovní a ocenění akcií je nadprůměrné, nepůsobí odkupy již tak výhodně.

V posledních měsících akcie firem odkupujících vlastní akcie zaostávají za indexem S&P 500
V posledních měsících akcie firem odkupujících vlastní akcie zaostávají za indexem S&P 500

Zdroj: HORAN Capital Advisors

reklama
reklama