Co musíte ráno vědět (12. června)

| redakce

Jak se ve čtvrtek dařilo akciím v Evropě a Spojených státech, co si o politice Fedu myslí Jeffrey Gundlach a proti čemu protestoval v Argentině vozíčkář skákající přes zaparkovaná auta? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek navázaly na středeční rally a zakončily obchodování v zelených číslech

Americký trh ve čtvrtek mírně vzrostl. Výrazný růst ze začátku obchodování ale zpomalil, když Mezinárodní měnový fond (MMF) uvedl, že v jednáních s Řeckem o uvolnění zbývajících peněz z dohodnutého úvěrového programu přetrvávají "velké" rozpory. Náladu investorů naopak zlepšila statistika amerických maloobchodních tržeb za květen. Index Dow Jones posílil o 0,22 % na 18 039,37 bodu, širší S&P připsal 0,17 % na 2 108,86 bodu a technologický Nasdaq vzrostl o 0,11 % na 5 082,51 bodu. Index volatility VIX klesl o 2,8 % na 12,85 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA spadl o 10 bazických bodů na 2,38 %. V plusu skončilo osm z deseti hlavních sektorů. Nejvíce se dařilo sektoru zdravotní péče (+0,6 %) a telekomunikačnímu odvětví (+0,5 %). Klesly naopak energetický sektor (-0,33 %) a technologické odvětví (-0,03 %).

Zbavil se akciový trh závislosti na kvantitativním uvolňování?

10 býčích tipů: Tyto akcie mají co dohánět

2. Evropské akcie ve čtvrtek smazaly část zisků kvůli neuspokojivému pokračování jednání Řecka s věřiteli

Evropské akcie ve čtvrtek odevzdaly část zisků poté, co zástupci Mezinárodního měnového fondu oznámili, že jednání s Řeckem nikam nepokročila. Britský FTSE 100 připsal 0,24 %, francouzský CAC 40 0,74 % a německý DAX 0,60 %. Regionální STOXX Europe 600 posílil o 0,57 %. Nejlépe si vedl realitní sektor, ztrácely naopak sektor základních materiálů a telekomunikace. Zástupci Mezinárodního měnového fondu ve čtvrtek odešli z jednání s Řeckem s tím, že jsou mezi stranami stále "velké neshody", nechali však otevřené dveře dalšímu kolu rozhovorů. Věřitelé stále silněji kritizují řeckou vládu za to, že se odmítá podvolit jejich požadavkům, a riskuje tak platební neschopnost a vyloučení z eurozóny. Řecký ASE index ve čtvrtek před prohlášením MMF posiloval o více než 8 %.

Řekové se možná stejně zbaví eura, i když ustojí současnou napjatou situaci

3. Pražská burza ve čtvrtek mírně posílila, podpořily ji akcie skupiny ČEZ

Index PX ve čtvrtek zpevnil o 0,23 % na 1 008,37 bodu. Téměř polovinu zobchodovaného objemu ve čtvrtek představovaly akcie skupiny ČEZ, které připsaly bezmála dvě procenta. Páteční valná hromada společnosti ČEZ zřejmě rozhodne, že představenstvu a dozorčí radě firmy nebudou vyplaceny odměny z loňského zisku. Ministerstvo financí, přes které stát vlastní majoritní podíl ve společnosti, totiž v minulých dnech podalo protinávrh k rozdělení loňského zisku společnosti, v němž s tantiémami nepočítá. Naopak by valná hromada měla schválit dividendu ve výši 40 korun na akcii před zdaněním. Daleko za akciemi ČEZ se podle objemu obchodů umístila Komerční banka se ziskem 0,42 %. Velký objem opět zaznamenaly akcie CETIN, které však zakončily na zelené nule. Nadprůměrný objem si zajistily akcie pojišťovny VIG, ztratily však více než 3 %. Naproti tomu O2 C.R. podražila o bezmála tři procenta a akcie druhé bankovní emise na burze, Erste Group Bank, rovněž dopomohly k celkovému růstu indexu, a to ziskem 0,7 %.

Komerční banka a ČEZ: České blue chips pohledem technické analýzy

Na co sázejí čeští a slovenští milionáři?

4. Očekávané události

Japonsko v noci na pátek odhalí průmyslovou výrobu za duben a dopoledne stejnou statistiku zveřejní za eurozónu Eurostat. Spojené království přidá zprávu o stavební výrobě a Spojené státy zveřejní index cen výrobců a Michiganská univerzita index spotřebitelské nálady. Události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Světová banka zhoršila odhad letošního růstu světové ekonomiky

Světová banka (SB) snížila odhad letošního růstu světové ekonomiky na 2,8 %. V lednu přitom počítala s 3% růstem. Informoval o tom v noci na čtvrtek hlavní ekonom banky Kaushik Basu. Za zhoršením prognózy stojí zpomalení růstu v rozvíjejících se zemích a Spojených státech. Odhad letošního růstu v eurozóně však banka zlepšila na 1,5 % z dříve předpokládaného tempa růstu 1,1 %.

6. Němečtí držitelé řeckých dluhopisů mohou chtít po Aténách náhradu

Němečtí držitelé řeckých dluhopisů, kteří před více než třemi lety nesouhlasili s výměnou cenných papírů za nové s výrazně nižší hodnotou, mohou po Řecku požadovat náhradu škody. Konstatoval to ve čtvrtek evropský soud v Lucemburku.

Řecko zkrachuje, tvrdí kontrariánský investor

Levicoví aktivisté obsadili řecké ministerstvo financí

7. Weidmann: Korekce na trhu s dluhopisy ukazuje, že se investoři umí poprat s volatilitou

Podle představitele Evropské centrální banky (ECB) a šéfa německé Bundesbanky Jense Weidmanna je korekce na trzích s dluhopisy důkazem toho, že investoři, kteří si vychutnávali nadšení z kvantitativního uvolňování, jsou nyní schopní se poprat s obratem na trhu. "Současná hladina volatility na trzích s dluhopisy není nijak nezvykle vysoká - ve skutečnosti byla naopak v minulém roce až nezvykle nízká," řekl Weidmann. "Pohyby na trhu představují pozitivní vývoj, protože posílí uvažování investorů o riziku," dodal.

8. IEA zvyšuje odhad růstu poptávky po ropě v roce 2015 o 1,4 milionu barelů denně

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) ve čtvrtek výrazně zvýšila odhad letošního růstu celosvětové poptávky po ropě. Nová prognóza je podle agentury Reuters další známkou toho, že prudký pokles cen přispívá k většímu využívání této suroviny. IEA nyní předpokládá, že poptávka po ropě letos stoupne o 1,4 milionu barelů denně na téměř 94 milionů barelů denně. V předchozí květnové prognóze přitom počítala s nárůstem jen o 1,1 milionu barelů denně.

9. Ukrajina varovala, že by mohla brzy přestat splácet dluhopisy

Kyjev by mohl během několika týdnů přestat splácet peníze držitelům ukrajinských státních dluhopisů, pokud se s nimi nedohodne na restrukturalizaci dluhu. Uvedla to podle listu Financial Times ukrajinská ministryně financí Natalija Jarešková během návštěvy Spojených států.

10. Jeffrey Gundlach: Fed odloží zvyšování sazeb na příští rok, mzdy rostou, ale ne dost rychle

Americká centrální banka (Fed) nebude mít dost odvahy na to, aby úrokové sazby zvýšila již letos. Tvrdí to zakladatel společnosti DoubleLine Capital a dluhopisový guru Jeffrey Gundlach. Hlavní důvod, proč Fed zvyšování sazeb odloží až na příští rok, je podle Gundlacha stále nízké tempo růstu mezd.

Světová banka se přidala k organizacím, které vyzývají Fed k odložení zvyšování sazeb

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Vozíčkář v Argentině protestuje proti nesprávně parkujícím autům

V Argentině proběhla 9. června masivní stávka dopravců, kvůli níž se pozastavil život téměř v celé zemi. Odbory protestovaly proti vysokým daním a inflaci. Na pozadí tohoto dění proběhl ještě jeden protest, sice o něco tišší, ale originální. Mladý muž na vozíčku zveřejnil na YouTube video, v němž skáče přes auta parkující u snížených obrubníků, která znemožňují lidem s invalidními vozíky dostat se na druhou stranu silnice.

reklama
reklama