Když má investiční manažer vlastní myšlenku, zbystřete!

| redakce

Na příkladu největších amerických akciových fondů si ukážeme jeden z důvodů, proč manažeři aktivně spravovaných fondů zaostávají za srovnávacím indexem.

Tobias Levkovich ze Citigroup srovnal vždy 10 největších akciových pozic 50 největších akciových fondů v USA. Zjistil, že mezi těmito deseti největšími vahami se řada firem opakuje. Hned 22 fondů například drží akcie Microsoftu, nejčastěji zastoupené mezi největšími pozicemi v portfoliích fondů.

Goldman Sachs navíc nedávno aktualizovala graf, který rozděluje akciové fondy v USA na ty, které překonávají svým výkonem S&P 500, a ty, které za ním zaostávají. Závěr z toho všeho je celkem jednoduchý (byť zjednodušený - statistika pracuje jen s 10 největšími pozicemi každého fondu, a navíc nejčastěji zastoupená akcie není ani v polovině prvních "desítek" jednotlivých fondů) - zaostávání fondů za benchmarkem vychází minimálně částečně z toho, jak manažeři ozvláštňují portfolia akciemi firem, které nepatří v rámci celého fondového odvětví k mainstreamu.

Velké americké akciové fondy drží nejčastěji akcie (v tomto pořadí): Microsoft, Wells Fargo, JPMorgan, Google, Apple,...

Posted by investicniweb.cz on 10. červen 2015
reklama
reklama