SERIÁL O OSOBNÍCH FINANCÍCH (12. den, pátek): Dokumenty a hesla v bezpečí

| redakce

Dnešní úkol je jednoduchý, trochu času ale zabere. Udělejte si pořádek v dokumentech týkajících se vámi využívaných finančních služeb (bankovní účty, karty, pojištění a podobně) a v heslech pro elektronickou i přímou komunikaci.

Je doslova k nezaplacení nemuset hledat každý papír, smlouvu, potvrzení o zaplacení a podobně. Uchovávejte proto všechny důležité dokumenty na jednom místě.

Ne, neměla by to být jedna rozepsaná poznámka někde na cloudu nebo e-mail s předmětem "moje banky" (nebo lépe "moje banky, hesla a PIN ke kreditce". Hesla týkající se peněz byste ani nemuseli lepit na ledničku, v případě nezvané návštěvy byste zlodějům ke starožitným hodinám a domácí elektronice přibalili snadno dostupný bonus.

Na papírové smlouvy je ideální klasický pořadač (šanon), ti důslednější v papírové (i elektronické) podobě mívají dokonce dvě verze na dvou různých místech. V počítači stačí jednoduchá složka, on-line záloha citlivějšího obsahu je na uvážení každého z vás.

U hesel k internetovému bankovnictví a k dalším produktům, kde se přímo manipuluje s penězi, se doporučuje ideálně spoléhat pouze na vlastní paměť, v případě zapsání kdekoli jinde není od věci zvážit alespoň jednoduchou šifru. Existuje i řada softwarových řešení (například KeePass, 1Password, LastPass), která umějí hesla chránit i vytvářet, vždy ale potřebujete alespoň jeden základní přístupový klíč.


Od pondělí 1. srpna do neděle 14. srpna najdete na Investičním webu vždy jeden krátký článek s jednoduchou radou, jak lépe nastavit své finance a přístup k nim.

Nechali jsme se volně inspirovat programem #BIBetterMoney, který je pomocníkem především pro zaneprázdněné profesionály z jiných oborů, kteří na samotné (nejen rodinné) finance nemají dost času. Jednotlivé díly seriálu budeme vzájemně propojovat, můžete je ale sledovat i pod tagem "finanční gramotnost". Některé díly bude komentovat přímo finanční poradce.

14denní plán zlepšení osobních financí

Čtrnáctidílný seriál o osobních financích byl na Investičním webu poprvé publikován v červnu 2015.

reklama
reklama