Burzovní kalendář (15. 6. - 19. 6. 2015)

| redakce

Světové finanční trhy vstupují do jednoho z nejdůležitějších týdnů roku. Ve středu skončí dvoudenní zasedání měnového výboru americké centrální banky. Jedná se o poslední předprázdninové zasedání FOMC a trhy čekají, zda Fed naznačí, jestli začne úrokové sazby zvyšovat již v září. Z ekonomických dat budou investoři sledovat zpřesněné údaje o vývoji HDP eurozóny či statistiky britské, německé a americké inflace. Důležité bude také dění kolem řecké dluhové krize.

Ohlédnutí

Světové akcie se v uplynulém týdnu na směru shodnout nedovedly, a týden tak zakončily smíšeně. Zatímco americké akciové indexy převážně rostly, hlavní benchmarky v Evropě klesaly a oslabila i pražská burza.

Investoři ve světě sledovali zejména vývoj řecké dluhové krize. Neshody Atén s mezinárodními věřiteli ohledně reforem nutných pro poskytnutí dalších peněz z dobíhajícího programu finanční pomoci silně zadlužené zemi z jihu Evropy přetrvávají a podle Mezinárodního měnového fondu "jsou stále velké". Trhy znejistil zejména čtvrteční odchod zástupců MMF z jednání s Řeckem v Bruselu.

Z pohledu zveřejněných makrodat patřil uplynulý týden spíše ke klidnějším, i tak ale vyšlo několik zajímavých statistik. Hned na začátku týdne to byly v Německu údaje o průmyslové výrobě za duben, které dopadly výrazně lépe, než se čekalo, a ukázaly, že je motor evropské ekonomiky v dobré kondici. Investory v Česku potěšil pokles celkové míry nezaměstnanosti na 6,4 % a více než 10% růst stavební výroby a v USA vyzněly příznivě maloobchodní tržby za květen.

Zpřesněné údaje o vývoji ekonomiky eurozóny v úterý potvrdily, že se HDP společenství zemí platících eurem v prvním čtvrtletí letošního roku zvýšil oproti posledním třem měsícům loňského roku o 0,4 %. Meziročně HDP eurozóny vzrostl o procento, taktéž v souladu s předchozím odhadem.

Výsledková sezóna v Evropě i USA již skončila, čísla za první kvartál tak reportovali již jen poslední opozdilci, například Sears Holdings, lululemon athletica, Krispy Kreme Doughnuts nebo Box.

Z korporátních událostí investory v USA zaujala konference pro vývojáře softwaru pořádaná americkým technologickým gigantem Apple. Firma na akci představila několik novinek, mimo jiné hudební aplikaci Apple Music, aktualizovanou verzi operačního systému pro chytré hodinky či novou verzi operačního systému pro počítače Mac nazvanou El Capitan, a také zveřejnila některé detaily své služby Apple Pay. Akcie Applu v pondělí, kdy se konference konala, odepsaly zhruba půl procenta a za celý týden ztratily zhruba dvě procenta.

Na pražské burze se o událost týdne v pondělí zasloužila skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, která oznámila, že nabídne odkup akcií O2 C.R. a CETIN. Za jednu akcii operátora O2 Czech Republic nabídne PPF 78 Kč a za jeden cenný papír správce telekomunikační infrastruktury a datových center CETIN zaplatí zájemcům o odkup 176 Kč. Dohromady PPF za jednu akcii O2 C.R. a CETIN nabídne 254 Kč, což je výrazně více, než za kolik se na pražské burze akcie O2 C.R. obchodovaly před rozdělením firmy, které proběhlo k 1. červnu (177,60 Kč).

V pátek se konala valná hromada energetické společnosti ČEZ, na níž se rozhodovalo mimo jiné o vyplacení dividendy v hrubé výši 40 Kč na akcii z loňského zisku. Návrh byl podle očekávání bez jakýchkoli obstrukcí schválen. Celkem firma na dividendách z loňského zisku vyplatí zhruba 21,5 miliardy korun, což je 73 % z očištěného čistého zisku skupiny za rok 2014. Český stát jako většinový akcionář získá asi 15 miliard korun. Současně valná hromada rozhodla, že členové představenstva a dozorčí rady ČEZ nedostanou odměny z loňského zisku. Tantiémy vedení firmy nedostane poprvé od roku 2001, kdy ČEZ začal vyplácet dividendy akcionářům. Návrh na nevyplacení odměn podalo ministerstvo financí, přes něž vlastní majoritní podíl ve společnosti český stát.

Americké akcie v samotném závěru uplynulého týdne zlevnily, za celý týden se ale dva ze tří nejsledovanějších indexů udržely v plusu. Náladu na Wall Street celý pátek podkopávaly signály nepříznivého vývoje kolem Řecka a obavy z brzkého zvýšení úrokových sazeb v USA. Index Dow v pátek neudržel hladinu 18 tisíc bodů, když oslabil o 0,78 % na 17 898,84 bodu, S&P 500 klesl pod 2 100 bodů na 2 094,11 bodu (-0,70 %) a Nasdaq klesl o 0,62 % na 5 051,10 bodu. Za celý týden ale Dow zpevnil o 0,41 % a S&P 500 přidal 0,06 %. Oslabil pouze index Nasdaq, a to o 0,19 %. S&P 500 týden zakončil opět v rozmezí +/- jednoho procenta a udržuje v tomto ohledu nejdelší sérii od roku 1993.

Akcie na hlavních evropských trzích v posledním obchodním dni uplynulého týdne zlevnily a oslabily i za celý týden. Britský FTSE 100 v pátek ztratil 0,9 %, francouzský CAC 40 odevzdal 1,41 %, německý DAX oslabil o 1,2 % a regionální STOXX Europe 600 klesl o 0,92 %. Za celý týden FTSE 100 klesl o 0,26 % na 6 784,92 bodu, CAC 40 oslabil o 0,44 % na 4 901,19 bodu a DAX odevzdal 0,01 % na 11 196,49 bodu. STOXX Europe 600 nicméně za pět obchodních dní posílil o 0,1 % na 395,44 bodu.

Podobným vývojem jako trhy v západní Evropě prošla v týdnu i pražská burza, i když její pokles za celý týden byl podstatně větší. V pátek index PX odevzdal 1,71 % a za celý týden přišel o 1,4 %. Hlavní benchmark burzy se tak propadl pod tisíc bodů a týden zakončil na 991,13 bodu. Největší zisky zaznamenaly v týdnu cenné papíry CETIN (+25,1 %), nejvíc ztratily akcie Unipetrolu a VIG (oba tituly -4,7 %).

Na devizových trzích za týden euro k dolaru posílilo zhruba o dvě desetiny procenta na 1,126 EUR/USD a dolar k japonskému jenu odevzdal zhruba desetinu procenta na 123,38 USD/JPY. Dolarový index, který měří výkon amerického dolaru k deseti hlavním světovým měnám včetně eura a jenu, za pět obchodních dní klesl ze zhruba 96,6 bodu mírně pod 95 bodů.

Ceny ropy mírně vzrostly poté, co zásoby suroviny na území USA v uplynulém týdnu podle vládních dat klesly již šestý týden v řadě, tentokrát navíc nejvíce od poloviny července loňského roku. Pokles dosáhl 6,81 milionu barelů při očekávání poklesu jen o 3,46 milionu barelů.

Cena severomořské ropy Brent se zvýšila z 62,80 USD za barel na 64,56 USD za barel a cena severoamerické lehké ropy WTI stoupla z 58,59 USD za barel na 60,43 USD za barel.

Vývoj zásob ropy na území Spojených států amerických
Vývoj zásob ropy na území Spojených států amerických

Zlato za pět obchodních dní zdražilo zhruba o půl procenta na 1 181,65 USD za trojskou unci, cena stříbra naopak přibližně o půl procenta klesla na 15,98 USD za trojskou unci.

Americké akcie v pátek oslabily, za týden ale Dow i S&P 500 udržely mírný zisk Americké akcie v pátek oslabily, za týden ale Dow i S&P 500 udržely mírný zisk Americké akcie v první polovině pátečního obchodování oslabovaly a jejich hlavní indexy ztrácely přes půl ... Evropské akcie v pátek stáhly dolů obavy z Grexitu, i celý týden byl pro starý kontinent ztrátový Evropské akcie v pátek stáhly dolů obavy z Grexitu, i celý týden byl pro starý kontinent ztrátový Investoři se pomalu ale jistě začínají připravovat na možnost, že se Řecko se svými věřiteli ... Pražská burza v pátek při utlumeném objemu obchodování výrazně ztrácela. Index PX spadl pod hranici tisíce bodů Pražská burza v pátek při utlumeném objemu obchodování výrazně ztrácela. Index PX spadl pod hranici tisíce bodů Index PX v pátek odevzdal 1,71 % a spadl pod hranici tisíce bodů na 991,13 ...
  • 1
  • 2
reklama
reklama