Co o dlužnících prozradí jejich vlastní slova?

| redakce

To, jaká slova lidé nejčastěji používají, prozrazuje mnohé o jejich osobnosti, emocích a myšlení. Tým tří profesorů z Columbia University a University of Delaware se pokusil zjistit, zda to, co lidé říkají, něco nevypovídá i o jejich zodpovědnosti ve vztahu k financím.

Profesoři Oded Netzer a Alain Lemaire z Columbia University a Michal Herzensteinová z University of Delaware zanalyzovali více než 18 tisíc žádostí, jež se v letech 2007 a 2008 objevily na americkém portálu pro peer to peer úvěrování Prosper, aby zjistili, jaká slova a slovní spojení se nejčastěji objevují v žádostech o úvěry, které se nakonec dlužníkům nepodaří splatit.

Zjistili například, že slovo "bůh" používají žadatelé o úvěr, kteří dluhy nakonec nesplatí, 2,2krát častěji než lidé, kteří půjčku splatí v plné výši. Dalším z řady zjištění je to, že riziko nesplacení úvěru je tím vyšší, čím familiárněji je žádost o peer to peer úvěr formulována. Zbystřit by tak potenciální věřitelé měli zejména u žádostí o úvěry, v nichž se objevují slova a slovní spojení jako "ahoj", "děkuji" nebo "bůh vám žehnej". Varovným signálem by mělo být také nadužívání budoucího času.

Autoři studie zdůrazňují, že jejich dosavadní zjištění mají při současném využití tradičních nástrojů analýzy úvěrových rizik potenciál výrazně zvýšit přesnost identifikace rizikových dlužníků. Podle jejich odhadů by tato analýza dokázala věřitele peer to peer úvěrovací sítě Prosper ochránit jen v letech 2007 a 2008 před ztrátami ve výši 1,4 milionu USD. Do budoucna se navíc čeká růst objemu peer to peer úvěrů, což potenciál zjištění studie ještě zvyšuje.

Nejfrekventovanější slova a slovní spojení rizikových a spolehlivých dlužníků

Rizikoví dlužníciSpolehliví dlužníci
BůhHodnota
ChybaNižší úrok
NemocnicePo zdanění
ObtížnýMinimum
ŠpatnýAbsolvent
ZtrátaSvatba
Dejte mi šanciStudentská půjčka
Prosím o pomocVysoká škola
Slibuji
Matka
Nebude
Dovolí

Zdroj: Quartz

reklama
reklama