Vítězové a poražení amerického QE: Je to složitější, než si myslíte

| redakce

Americká centrální banka na trhy v rámci kvantitativního uvolňování nalila zhruba čtyři biliony dolarů. Zajímavé je, jak rozdílné na QE existují názory. Odpůrci programu tvrdí, že tištění peněz americké ekonomice více uškodilo, než pomohlo, protože vyhnalo ceny aktiv nesmyslně vysoko. Zastánci QE naopak tvrdí, že bez Fedu by se americké hospodářství ještě dnes brodilo bahnem finanční krize. Pravdu mají tak trochu oba tábory.

Opravdu nelze jednoduše říci, že by kvantitativní uvolňování bylo jen pozitivní, nebo naopak jen negativní. Je pravda, že ceny akcií i jiných aktiv vyletěly z lokálních minim, na která se propadly po krachu investiční banky Lehman Brothers, hodně vysoko, na druhou stranu je ale něco i na tom, že bez Fedu by se ekonomika USA vzpamatovávala ze šoku vyvolaného hypoteční krizí jen velmi těžko a hodně pomalu.

Bilance americké centrální banky (srpen 2007 - březen 2015)
Bilance americké centrální banky (srpen 2007 - březen 2015)Zdroj: Fed

Vítězové

Středněpříjmové domácnosti

Střední třídě kvantitativní uvolňování Fedu vydláždilo cestu k vlastnímu bydlení. Úroky úvěrů na bydlení QE srazilo na velmi nízké úrovně, stejně jako úroky jiných typů půjček, například spotřebitelských úvěrů. Více schválených žádostí o hypotéku podpořilo oživení realitního trhu, který zažil bolestivý propad.

Investoři

Domácnosti, které měly po propadu trhů dost odvahy a nakoupily za úspory akcie, prožívají dodnes euforii. Trhy mají tendenci reagovat na expanzivní politiku centrálních bank pozitivně, což vývoj v USA potvrdil. Ceny dluhopisů i akcií za dobu trvání programu kvantitativního uvolňování výrazně vzrostly - index S&P 500 posílil z lokálního minima, na které se propadl v březnu 2009, do oznámení konce QE v říjnu 2014 téměř o 175 %. Ani konec tištění dolarů růst burz v USA nezastavil.

Index S&P 500 a kvantitativní uvolňování Fedu
Index S&P 500 a kvantitativní uvolňování FeduZdroj: Bloomberg

Zaměstnanci

Někteří ekonomové tvrdí, že kvantitativní uvolňování přispělo k dalšímu rozevření nůžek mezi chudými a bohatými, protože vyhnalo ceny finančních aktiv nahoru. Jak ale upozorňuje Josh Bivens z Economic Policy Institute, nebýt Fedu a jeho opatření na podporu americké ekonomiky, spousta lidí by nyní neměla žádný příjem, protože by je neměl kdo zaměstnat. Jen díky opatřením Fedu je celková míra nezaměstnanosti velmi nízká a tvorba pracovních míst pokračuje slušným tempem.

Poražení

Věřitelé

Být věřitelem dnes opravdu není žádné terno. A je úplně jedno, zda peníze půjčujete podnikům nebo státům. Levné peníze, které na trh Fed několik let vháněl, srazily výnosy dluhopisů mnohdy až do záporných hodnot, takže věřitelé někdy dokonce musejí platit za to, aby někomu mohli půjčit.

Konzervativní střadatelé

Ať již jde o penzisty nebo rodiny s dětmi, střadatelé, kteří se odmítli pustit do investování na akciových trzích a své peníze drželi na nízkoúročených bankovních účet, v posledních několika letech zůstali v lepším případě na nule. Sice o úspory nepřišli, zajímavého zhodnocení vkladů se však nedočkali.

Nízkopříjmové domácnosti

Chudé domácnosti bydlí většinou v pronajatých bytech a jejich rizikový profil jim nedává mnoho šancí na získání hypotéky na vlastní bydlení. Růst spotřebitelských cen sice dosud nebyl příliš výrazný, i tak ale inflace lidem ukrajuje z měsíčního rozpočtu stále více peněz. Obzvláště bolestivý je růst cen pro rodiny, které jedou každý měsíc finančně "na doraz". Přitom právě vyšší inflace byla a je jedním z cílů Fedu.

Zdroj: Bloomberg

reklama
reklama