Fed do konce roku 2016 pětkrát zvýší sazby a dolar zaútočí na paritu s eurem, tvrdí ekonom

| Roman Chlupatý

První zvýšení dolarových sazeb za posledních devět let přijde v září. Odklad by mohla způsobit jen pokračující dýchavičnost americké ekonomiky z prvního čtvrtletí, která se ale nečeká. Dolar i proto zaútočí na paritu s eurem, od níž se nicméně v průběhu příštího roku odrazí k slabším úrovním. Hlavní ekonomce České bankovní asociace Evě Zamrazilové to v pořadu Alter Eko na Rádiu ZET řekl hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek.

Eva Zamrazilová: Začněme otázkou "za milion dolarů", ke které se upínají světoví investoři, centrální bankéři a v podstatě každý, koho zajímá ekonomický vývoj. Vyhlídky americké ekonomiky jsou, zdá se, optimistické a situace na trhu práce se zlepšuje, což je to hlavní, na co se Fed zaměřuje. Kdy podle vás banka přistoupí k prvnímu zvýšení sazeb?

Jan Vejmělek: Podle nás ještě letos. Dokonce si myslíme, že by to mohlo být již na zářijovém zasedání FOMC. Čeká se na potvrzení toho, že výkyv americké ekonomiky v prvním čtvrtletí byl jednorázového charakteru. Centrální bankéři sledují, zda se ve druhém čtvrtletí míra růstu vrátí ke 3 %. Statistiky za druhý kvartál budou známy ke konci prázdnin, a pokud se zmíněné potvrdí, měli bychom se na zářijovém zasedání dočkat prvního zvýšení dolarových úrokových sazeb. Další zvýšení, pokud vše půjde tak, jak se očekává, by měla přijít v průběhu roku 2016, a to celkem čtyři.

Eva Zamrazilová: Vidím to podobně. Souvisejícím tématem je kurz dolaru. Americká měna za poslední rok výrazně posílila. Myslíš si, že EUR/USD klesne na paritu? A pokud ano, v jakém horizontu?

Jan Vejmělek: Prognózování vývoje kurzu je ošemetná záležitost, protože ho ovlivňují nejen ekonomické fundamenty, ale i spousta jiných, například psychologických nebo geopolitických faktorů. Spekulace o paritě sílily zejména na konci prvního čtvrtletí, tedy v období, kdy kulminoval trend devítiměsíčního posilování dolaru vůči euru. V posledních dvou měsících jsme svědky určité korekce. Zjevně se ukázalo, že byl nastartovaný trend příliš silný. Předpovídáme, že by do roka mohlo na partu dojít. Důvodem jsou lepší fundamenty americké ekonomiky, od níž letos čekáme míru růstu okolo 2,5 %, zatímco ekonomika eurozóny bude mít zhruba o procentní bod nižší dynamiku. Zároveň očekáváme zvýšení dolarových sazeb, což by mělo dolaru také pomoci. Pohyb dolaru směrem k paritě ale podle nás v ročním horizontu nebude nijak agresivní. Také se nedomníváme, že by byl důvod poklesu kurzu EUR/USD hluboko pod paritu, náš hlavní scénář počítá s tím, že se nejsledovanější měnový pár v průběhu příštího roku od hladiny 1,00 zase bude vzdalovat výše.

Eva Zamrazilová: Jaký má vývoj americké ekonomiky vliv na obchodní partnery USA a na globální ekonomiku? Říkalo se, že když Amerika kýchne, Evropa dostane rýmu. Jak je to dnes?

Jan Vejmělek: Podle mě to stále platí. V krizových letech to možná nebylo tak patrné, protože americká ekonomika jako první doplatila na vzniklé problémy. Krize začala na trhu nekvalitních hypotečních úvěrů ve Spojených státech a byl tam zaznamenán poměrně výrazný hospodářský propad, což zatřáslo trhy. Od roku 2010 nicméně americká ekonomika každý rok roste v meziročním srovnání o více než 2 %. Dnes si tedy dovolím tvrdit, že jsou USA opět světovým ekonomickým lídrem. Kondice amerického hospodářství je i proto klíčová pro globální ekonomiku – pro eurozónu, pro asijské země a koneckonců i pro rozvíjející se trhy, které bedlivě sledují to, co se ve Spojených státech děje, tedy jak se zachová centrální banka. Připomeňme si nedávný "nátlak" Mezinárodního měnového fondu na Fed, aby se v USA nespěchalo se zvyšováním úrokových sazeb, protože by něco podobného mohlo mít na rozvíjející se země negativní dopad. Mohl by z nich totiž odtéct kapitál.

Eva Zamrazilová: Hodně se hovoří o posunu těžiště světového hospodářského vývoje na východ. Jak to vnímáš? Domníváš se, že si v delším horizontu americká ekonomika udrží roli světové ekonomiky číslo jedna?

Jan Vejmělek: Ano. V makroekonomickém scénáři pro globální ekonomiku předpokládáme, že Čína a asijské ekonomiky obecně porostou spíše lehce pomaleji. Přece jen se zdá, že do nich plynul kapitál z rozvinutých zemí a došlo k určité přeinvestovanosti. Otázka je, zda se investovalo efektivně. Můj názor je i proto takový, že si americká ekonomika udrží své vůdcovství, zejména pokud srovnáme její výkonnost na hlavu s výkonností ostatních. Tam je její dominance markantní a taková podle mého názoru v dohledné době zůstane.


Celý pořad Alter Eko s hlavní ekonomkou České bankovní asociace Evou Zamrazilovou a hlavním ekonomem Komerční banky Janem Vejmělkem si můžete poslechnout na Rádiu ZET ve středu 17. června po zprávách, které začínají v 9.30.

reklama
reklama