Indikátor hovořící pro další růst cen akcií? Ne, spíše zajímavost

| redakce

Mnozí velcí investoři v čele s Warrenem Buffettem radí drobným investorům kupovat jednoduché a nízkonákladové indexové fondy a nesnažit se častým obchodováním s jednotlivými tituly porazit trh. Sami se o to tito velcí manažeři snaží, ale to ponechme stranou. Nákup indexového fondu každopádně neznamená dlouhodobou sázku na neměnný koš akcií.

Dobře to ilustruje graf z dílny Morgan Stanley, který zobrazuje počty firem, jejichž akcie byly v daním roce nově zařazeny do indexu S&P 500. Právě na fondy sledující složení tohoto indexu s oblibou sázejí i velcí hráči a celé fondy.

Stratég Adam Parker vysledoval zajímavou korelaci počtu změn v indexu a v dané době převládající nálady na trhu. "Když chamtivost na trhu dosahovala vrcholu (1995-2001, 2005-2009), změn v indexu přibývalo," napsal v poznámce klientům.

To by znamenalo, že aktuálně celkem stabilní složení indexu ukazuje na relativně klidný a "střídmý" sentiment investorů do amerických akcií. To je ostatně jeden z nejhlasitějších argumentů odpůrců myšlenky, že současné valuace na americkém trhu minimálně zavánějí spekulativní bublinou. Dokud prý nebudou investoři v euforii, má mít před sebou býčí trh celkem rovnou cestu. Odvozovat ale z Parkerova grafu cokoli, co by se mělo týkat vašich peněz, důrazně nedoporučujeme.

Počet firem nově zařazených do indexu S&P 500 v jednotlivých letech
Počet firem nově zařazených do indexu S&P 500 v jednotlivých letech

Zdroj: Morgan Stanley

reklama
reklama