Letošní hvězdy a propadlíci pražské burzy

| redakce

Ponechme stranou, že velkým propadlíkem je nejen letos, ale i po řadu předchozích let pražská burza samotná. Zájem o obchodování s akciemi soustavně klesá, nových titulů je jako šafránu a některé starší z pomyslného parketu v Rybné mizí. Které firmy na pražské burze letos investorům dělají radost? A jakých akcií bylo lepší se na začátku roku zbavit?

Pohled na výkon akcií obchodovaných na hlavním trhu pražské burzy je výmluvný. Index PX se drží v mírném zisku, index PX-TR (zohledňující i vyplacené dividendy, což byl a stále je významný důvod pro držení některých akcií v portfoliu) přidává 7-8 %.

Nejlepší výkon zatím podávají bankovní tituly, tedy Erste Group Bank (1. v pořadí) a Komerční banka (4.), ve výborných výkonech pokračuje stále oblíbenější Pegas Nonwovens (2.), možná překvapivý bronz zatím hájí Unipetrol. V plusu se drží ještě Pivovary Lobkowicz Group (5.) a zhruba na nule je dividendová stálice Philip Morris ČR.

Asi největším letošním příběhem na burze v Praze je rozdělení společnosti O2 Czech Republic, z níž se oddělila část spravující datová centra a telekomunikační infrastrukturu CETIN. O2 C.R. tak sice ztrácí na první pohled hned po NWR nejvíce, v součtu ale akcie O2 C.R. a CETIN ve srovnání s akciemi "staré" O2 na konci loňského roku přidávají hodně přes 10 % (233 Kč loni 30. prosince vs. zhruba 266 Kč 18. června odpoledne). Investoři, kteří ustáli tlak na zbavení se akcií O2 před rozdělením firmy, tak zatím mohou být relativně spokojeni.

Mezi poraženými jsou vedle "haléřové" NWR nejvíce vidět Fortuna, která nevyplatí dividendu, a VIG, jejíž cenné papíry spíše než samotným byznysem firmy trpí vyřazením z důležitých evropských a rakouských indexů. Mediální CME ztrácí přes pětinu, nejsledovanější akcie na BCPP, ČEZ, je asi 4 % v mínusu.

Veškeré novinky týkající se českých akcií sledujte ZDE.

Vývoj cen akcií na pražské burze
reklama
reklama