4 důvody, proč cena ropy může spadnout ke 40 USD za barel

| redakce

Tradeři nejsou připraveni na nabídkově taženou korekci na trhu s ropou. Množství dlouhých pozic v ropě vzrostlo podle Andrewa Garthwaita, stratéga z Credit Suisse, na historická maxima. Během posledních čtyř příležitostí, kdy spekulativní horečka po černém zlatě dosahovala podobných úrovní, klesly ceny o 12-60 % při průměrné ztrátě 30 % během jednoho a půl měsíce.

V 80. letech, kdy Saúdská Arábie naposledy zvolila strategii obrany tržního podílu, trvala "válka" pět let, než se ceny vrátily na původní úroveň. Znamená to, že bychom se neměli bát o ropu za 80 USD za barel nebo dražší do roku 2019. Rijád navíc irituje skutečnost, že si surovina aktuálně vede daleko lépe než koncem 80. let, kdy byly naposledy aktivně stlačovány ceny.

V 80. letech cena ropy 5 let šplhala na předchozí maximum
V 80. letech cena ropy 5 let šplhala na předchozí maximum

V současném světě nízké volatility, podpory ekonomiky od centrálních bank a snadného získávání tržního podílu je býčí sentiment těžké zabít. Garthwaite ale poukazuje na 4 důvody pro pokles cen ropy v krátkodobém horizontu.

1. Sentiment

Konsenzus podle Bloombergu počítá s cenou barelu ropy 75 USD do konce roku 2016, načež by se cena měla na této úrovni stabilizovat po zhruba tři roky. Manažeři energetických společností jsou ve vyjádřeních pro média optimističtí, což je varovné znamení, stejně jako pozitivní názory analytiků.

2. Medvědí trhy bývají dlouhé

Medvědí trendy na trhu s ropou bývají dlouhodobé, trvaly 11-28 let.

3. Poptávka

Nižší dotace na paliva a regulace ohrožují růst poptávky ze strany bohatých ekonomik. Komoditní tým Credit Suisse zdůrazňuje, že růst poptávky po ropě v zemích OECD je v současnosti 1,2 % meziročně, nejvyšší za tři roky. Ovšem více než polovina růstu poptávky za posledních deset let přicházela ze zemí vyvážejících ropu a množství z nich snížilo z ekonomických a ekologických důvodů dotace.

4. Dolar

Cena ropy a kurz dolaru jsou v úzkém vztahu. U dolaru lze očekávat další posílení, pokud nikam nepovedou jednání o řeckých dluzích a když Fed začne zvyšovat sazby. Silnější dolar znamená dražší ropu pro země, kde se platí jinou měnou, a v důsledku pokles poptávky po komoditě v těchto zemích.

Zdroj: Credit Suisse

reklama
reklama