Geopolitická rizika: Jak je zvládnout a vydělat na nich?

| redakce

Geopolitické události znervózňují tradery i dlouhodobější investory. Mohou tak vést k vyšší volatilitě na trzích. Historie ale ukazuje, že dopad i těch nejvýznamnějších politických událostí není trvalý. Záleží na investičním horizontu, ale přežít se dá na trhu téměř cokoli. A celkem v klidu.

"Většina geopolitických událostí, které jsme za poslední století zkoumali, měla dopad na akcie v podobě poklesu do 10 %, a to včetně 11. září, války v Iráku nebo na Ukrajině," říká Giles Keating z Credit Suisse. "Většinou jsou navíc ztráty napraveny v horizontu měsíců."

Investoři by měli vždy zvažovat veškerá rizika a klást je vedle vlastní ochoty riskovat. Jako celkem účinná strategie se ovšem Keatingovi jeví nákupy v době geopolitických turbulencí. I v případě déle trvajících oživení akcií šlo maximálně o několik let, tedy horizont, který by dlouhodobé investory neměl odradit.

Warren Buffett by s poznámkou hlavního analytika Credit Suisse pravděpodobně souhlasil. A již Napoleon kdysi tvrdil, že génia poznáte podle toho, že udělá přesný opak toho, co čeká většina, a ukáže se to jako správná volba. V investování to podle Keatinga evidentně má platit také.

S&P 500 - dlouhodobý vývoj
S&P 500 - dlouhodobý vývojZdroj: JPMorgan

Zdroj: Credit Suisse, JPMorgan, Business Insider

reklama
reklama