SERIÁL O OSOBNÍCH FINANCÍCH (2. den, úterý): Příjmy a výdaje pod kontrolou, kdykoli potřebujete

| redakce

Příjmy a výdaje jsou i tématem druhého dne vaší cesty k lepší kontrole nad penězi. Nebude to ale nic složitého - kdo zvládl pondělí, dnes se bude téměř nudit.

Pokud jste se zkusili zpětně "prohrabat" svými účty, výpisy z bankovních kont a podobně, a to za celé tři měsíce, jistě budete souhlasit, že to chce nějaký jednoduchý postup, který by umožnil kýžené 90denní číslo vygenerovat co nejrychleji, nejlépe za pár vteřin, maximálně minut.

Nikdo vám samozřejmě nezabrání v ničení lesů a popisování stohů papíru. V době rozvinutých technologií byste ale při kontrole příjmů a výdajů založené na papíru a propisce působili tak trochu jako člověk z lesa. Možností, která vás asi napadne první, je tabulka v počítači. Excel a podobné programy umožňují sofistikovanou práci s daty, pro začátek ale stačí psát si do jednoho sloupce výdaje, do druhého příjmy a za každým měsícem udělat vodorovnou čáru.

Ale protože tabulkové editory umějí s vašimi daty pracovat jen tehdy, když vy umíte pracovat s tabulkovými editory, již léta existují různé účetní programy. A protože výraz účetní program zavání něčím složitým a nepříjemným, zaplavily trh různé aplikace pro mobilní telefony a tablety (namátkou HandWallet, Expense Manager, Money Wise, BUDGT, Pocket Expense), ve kterých se zorientuje velice rychle i bystřejší žák prvního stupně základní školy. Velice populární a výborně funkční je například aplikace Mint, která umí sama hlídat výdaje na platební kartě, automatické odchozí platby z účtu a veškeré příjmy na účtu.

Pro základní přehled stačí i jednodušší programy a aplikace. Jediné, co po vás práce s nimi vyžaduje, je čas na zadání každého výdaje nebo příjmu. Pokud chcete být poctiví k sobě i svým financím, zapisujte si drobné korunové položky, jinak nikdy nezískáte přesný obrázek o tom, za co a kolik utrácíte.


Od pondělí 1. srpna do neděle 14. srpna najdete na Investičním webu vždy jeden krátký článek s jednoduchou radou, jak lépe nastavit své finance a přístup k nim.

Nechali jsme se volně inspirovat programem #BIBetterMoney, který je pomocníkem především pro zaneprázdněné profesionály z jiných oborů, kteří na samotné (nejen rodinné) finance nemají dost času. Jednotlivé díly seriálu budeme vzájemně propojovat, můžete je ale sledovat i pod tagem "finanční gramotnost". Některé díly bude komentovat přímo finanční poradce.

14denní plán zlepšení osobních financí

Čtrnáctidílný seriál o osobních financích byl na Investičním webu poprvé publikován v červnu 2015.

reklama
reklama