Výhled pro hlavní měny do konce roku: O všem rozhodne druhý kvartál v USA. A ten nepotěší

| Roman Chlupatý

Testování parity EU/USD nelze vyloučit, na konci roku se ale pár bude pohybovat v rozmezí 1,10-1,20. Vše ale do značné míry závisí na tom, co předvede americká ekonomika ve druhém čtvrtletí, říká ekonom ze společnosti AKCENTA CZ Miroslav Novák. Čeká slabší než očekávaný růst a v návaznosti na něj oddálení zvyšování úrokových sazeb ze strany Fedu. Euro i libra by tak vůči dolaru měly držet solidní úrovně, japonský jen tak má oslabovat v páru s dolarem jako jediná z takzvaných velkých měn.

Dolar v poslední době zažívá celkem divokou jízdu. V polovině dubna začal oslabovat a za měsíc vůči euru ztratil 8 %. Následně se trend obrátil a dolar sílí. Co čekáte v dalších týdnech a měsících?

Anketa: Miroslav Novák

To, na jakých úrovních se bude v závěru letošního roku dolar pohybovat, závisí nejvíce na jedné proměnné, a tou jsou úrokové sazby. Ještě na začátku roku se zdálo velmi pravděpodobné, že Fed zvýší sazby na červnovém zasedání. Vzhledem k vývoji americké ekonomiky je však červnový termín nereálný a i nad nyní nejčastěji skloňovaným zářím se podle mě vznáší velký otazník. Nelze vyloučit, že Fed v letošním roce k žádnému zvýšení sazeb nepřistoupí a že tento krok posune až rok 2016.

V tom se shodujete s některými velkými bankami, ty již s podobným scénářem také pracují. Co by podle vás mohlo rozhodnout o odkladu zvýšení sazeb na rok 2016?

Hodně bude záviset na výsledcích americké ekonomiky za druhé čtvrtletí. Pokud byl slabý hospodářský začátek roku skutečně jen odrazem mrazivé zimy a americká ekonomika se v nadcházejících kvartálech rozjede podobně jako v roce 2014, tak to bude impulz pro Fed ke zvýšení sazeb. Zároveň půjde o impulz pro růst dolaru. Jako pravděpodobnější ale nyní vidím jiný scénář, a sice slabší růst americké ekonomiky i ve druhém čtvrtletí, a tím pádem i odklad růstu úrokových sazeb. Výsledkem toho bude korekce amerického dolaru, tedy posun na mírně slabší hodnoty u většiny hlavních měnových párů.

Zaměřme se na to, jaké hodnoty u hlavních párů na konci roku čekáte (s přihlédnutím k tomu, že je tento horizont na měnových trzích skutečně dlouhý). Na jaké úrovni bude EUR/USD?

Vyšší než očekávaný růst evropské ekonomiky a slabší růst ekonomiky USA spolu s odkladem růstu úrokových sazeb v Americe se podle mého názoru projeví oslabením amerického dolaru ve druhé polovině roku. Ke konci roku tak očekávám kurz v rozmezí 1,10-1,20 EUR/USD. Krátkodobý výlet eura k paritě způsobený nečekanými událostmi nicméně nelze vyloučit.

Takovou událostí bylo i jasné vítězství konzervativců v britských volbách. Libra posílila, na trhy se ale zároveň začaly vkrádat obavy z takzvaného Brexitu, tedy odchodu Spojeného království z Evropské unie. Co to s librou udělá?

Britská libra v posledních týdnech přerušila medvědí trend, který trval od poloviny roku 2014. V nadcházejících měsících sice další oslabení libry nelze vyloučit, vzhledem k předpokládanému vývoji v USA nicméně podle mě začne libra postupně mazat ztráty a v závěru roku očekávám kurz v rozmezí 1,55-1,65 GBP/USD.

Japonský HDP rostl v prvním čtvrtletí nejrychleji za uplynulý rok, zevrubnější pohled na statistiky ale brzdí optimismus. Uvolněná měnová politika tedy bude pokračovat. Může jen dále ztrácet?

Japonský jen nyní skutečně jedinou hlavní měnou, která by mohla vůči americkému dolaru nadále ztrácet. Vzhledem ke zmíněnému křehkému hospodářskému růstu v Japonsku korunovanému velice expanzivní měnovou politikou by se podle mého názoru mohl jen v závěru roku nacházet nad hladinou 130 USD/JPY.

To jsou tedy hlavní měnové páry. Zmiňme ale i měny druhého sledu, které jsou nyní pro investory z různých důvodů zajímavé, případně je investoři vyhledávají dlouhodobě.

V této souvislosti stojí za zmínku, že by se v nadcházejících čtvrtletích měl pozvolný růst cen komodit pozitivně promítnout do výkonnosti australské a novozélandské ekonomiky. V kombinaci s odkladem růstu sazeb v USA by se tak Aussie i Kiwi měly v závěru roku pohybovat poblíž současných úrovní. Kanadská ekonomika by rovněž měla těžit z postupného růstu cen komodit včetně ropy, takže ani v případě Loonie neočekávám, že by měl být oproti současnosti slabší vůči americkému dolaru. U všech zmíněných měn však platí, že mohou během příštích tří měsíců vůči dolaru ještě oslabit.


Aktuální kurzy světových měn můžete sledovat on-line na Investičním webu.

reklama
reklama