Akciový trh a životní úroveň: Spojené nádoby?

| redakce

Je otázka, zda byla první slepice, nebo vejce. Je ale jisté, že čím vyspělejší ekonomika, tím zpravidla větší celková tržní kapitalizace veřejně obchodovaných firem ve vztahu k velikosti samotné ekonomiky.

Co velikost akciového trhu říká o ekonomice dané země? Na tuto otázku se v jedné ze svých červnových zpráv snažil odpovědět stratég ze Citigroup Andrew Howell, který se zaměřuje na takzvané hraniční, případně okrajové trhy (frontier markets).

"Vlády by měly podporovat růst akciových trhů, protože jejich velikost mívá souvislost s ekonomickým rozvojem země," napsal Howell. "To, zda burzy opravdu podporují ekonomický rozvoj, nebo je to právě naopak, je věcí diskuze. Nelze ale popřít, že země s většími akciovými trhy (ve vztahu ke svému HDP) mívají vyšší životní úroveň."

Stratég sestavil na základě dat za rok 2014 graf, který jeho slova velice dobře ilustruje. Mějme na paměti, že například čínský akciový trh letos zažil obrovský nárůst, a tak zrovna Čína je aktuálně v grafu už někde jinde. Souvislost popsaná Howellem se ale zdá být zjevná.

Velikost ekonomik a příslušných akciových trhů (rok 2014)
Velikost ekonomik a příslušných akciových trhů (rok 2014)Zdroj: Citigroup

Zdroj: Citigroup

reklama
reklama