Burzovní kalendář (22. 6. - 26. 6. 2015)

| redakce

V posledním kompletním červnovém týdnu sice nebude nouze o zajímavá makrodata, konec čtvrtletí a pololetí navíc může řadu investičních manažerů motivovat k větším pohybům v portfoliích, dominantním faktorem pro evropské a částečně i světové trhy ovšem bude Řecko a jeho jednání s věřiteli o záchranném programu.

Ohlédnutí

Americké akcie za týden mírně posílily, když jim v polovině týdne pomohlo vyjádření Fedu. Ten sice plánuje zvyšovat sazby ještě letos (možná i dvakrát), ale celkové plánované tempo zvyšování sazeb je podle odhadů jednotlivých guvernérů ještě mírnější, než se dosud předpokládalo.

Akcie v Evropě a jinde ve světě impulz z USA sice rovněž pocítily na větším zájmu investorů, na starém kontinentu ale dominuje téma Řecka. To se do nedělního dopoledne s věřiteli na ničem novém nedohodlo, s výjimkou toho, že se do pondělí včetně zkusí dohodnout. Záchranný program končí posledním červnem, MMF se splátkami zatím Řecku počkat nehodlá, z řeckých bank mizejí vklady po miliardách a finanční ústavy drží nad vodou jen nouzová likvidita z ECB, ovšem i tyto peníze by mohly vydržet jen několik dnů.

SLEDOVALI JSME: Atény se dohodly s věřiteli, bankrot Řecka se (prozatím) odkládá SLEDOVALI JSME: Atény se dohodly s věřiteli, bankrot Řecka se (prozatím) odkládá Vše o Řecku, jeho jednáních s věřiteli, (ne)splácení dluhů, politickém pozadí i dopadech na trh.

Index pražské burzy ztratil za týden 1,58 % (bez zohlednění dividendy ČEZ jen 0,17 %). V pondělí byly zveřejněny nabídky odkupu akcií O2 a CETIN ze strany PPF. Ty potrvají u obou společností do 13. července. PPF nabízí za akcii CETIN 176 Kč a za akcii O2 78 Kč. CETIN zakončila týden na 174 Kč (+0,7 %) a O2 na 94,5 Kč (+4,9 %). Zájem o akcie O2 může být živen spekulacemi na budoucí dividendovou politiku a na možné opětovné zařazení do některých indexů v druhém pololetí.

O2 je pro nás finanční investicí, říká finanční ředitelka PPF Jirásková. Akcie by se tedy měly udržet na burze, o dividendě ale rozhodnou až výsledky firmy O2 je pro nás finanční investicí, říká finanční ředitelka PPF Jirásková. Akcie by se tedy měly udržet na burze, o dividendě ale rozhodnou až výsledky firmy Finanční ředitelka PPF Kateřina Jirásková v rozhovoru pro Hospodářské noviny řekla, že PPF plánuje zcela ...

Akcie ČEZ se od středy obchodují bez nároku na dividendu 40 Kč na akcii. Titul se ale dostal pod výraznější tlak. "Přičítáme jej relativní absenci reakce na dřívější propady konkurentů a na stav trhu s elektřinou. Technický faktor rebalance CECE indexů k pátku (19. června) mohl být rovněž jedním z faktorů," uvedl k tomu hlavní analytik J&T Banky Milan Vaníček. Titul zakončil týden na 569 Kč (-8,1 %).

Christoph Mainusch, jeden ze dvou generálních ředitelů CME, prodal podle hlášení regulátorovi 20 483 akcií firmy po asi 2,2 USD. Obchod proběhl na volném trhu okolo 16. června. Mainusch dále drží asi 73 tisíc akcií. V poslední době akcie prodávali další dva členové managementu firmy. Prodej akcií managementem trh obvykle vnímá negativně. Akcie v pátek zakončila na 53,9 Kč (-3,8 %).

Americké akcie v pátek odevzdaly část zisků, za týden ale zajímavě posílily Americké akcie v pátek odevzdaly část zisků, za týden ale zajímavě posílily Akciové trhy ve Spojených státech během pátečního obchodování oslabily po silném čtvrtečním růstu. K poklesu ... Evropské akcie zakončily týden mírným posílením, čímž snížily ztrátu celého týdne Evropské akcie zakončily týden mírným posílením, čímž snížily ztrátu celého týdne Evropské akcie v pátek mírně posilovaly v reakci na navýšení pomoci ECB řeckým bankám. Pražská burza na konci týdne mírně posílila, v závěrečné aukci se objem obchodů přehoupl přes jednu miliardu korun Pražská burza na konci týdne mírně posílila, v závěrečné aukci se objem obchodů přehoupl přes jednu miliardu korun Index PX v pátek připsal 0,84 % na 975,50 bodu. Letošní hvězdy a propadlíci pražské burzy Letošní hvězdy a propadlíci pražské burzy Ponechme stranou, že velkým propadlíkem je nejen letos, ale i po řadu předchozích let pražská ...

Výhled

Nový týden bude hlavně o Řecku. V pondělí se koná mimořádná schůzka euroskupiny a hned po ní setkání vrcholných představitelů zemí eurozóny. Angela Merkelová o víkendu uvedla, že by se politici měli sejít již nad novým návrhem řešení krize. Šibeniční termín vede ke spekulacím o dalším dočasném řešení, například do září. Ve čtvrtek a v pátek standardně zasedá Evropská rada.

ECB potvrdila, že navýší objem záchranné likvidity pro řecké banky (ELA), aby v pondělí mohly vůbec otevřít a systém nebyl ochromen. "Nadále se domníváme, že se řešení situace kolem Řecka nakonec nalezne, a to takové, které nezahrnuje vystoupení země z měnové unie. Pokud se naše přesvědčení naplní, pak by měla riziková aktiva reagovat pozitivně. Minimálně v pondělí ale budou trhy velice nervózní," uvedl v pátek Vaníček.

Δέκα, εννέα, οκτώ, επτά, έξι, ... Řecké odpočítávání začíná Δέκα, εννέα, οκτώ, επτά, έξι, ... Řecké odpočítávání začíná Řecká sága se dostává do své terminální fáze s tím, jak se blíží jeho splátky ...

"Index S&P 500 zůstává v rozpětí 2 135 až 2 070 bodů, na rozdíl od předchozího týdne ale poslední dva dny uzavřel nad svým 50denním klouzavým průměrem. Graf je stále v neutrálním nastavení. Momentálně je za brzdu dalšího posílení označován vývoj kolem Řecka. Pokud dojde k dohodě země s věřiteli, bude to zřejmě onen dlouho vyhlížený katalyzátor, který posune indexy výše. Při tahanicích na podobné téma před třemi lety se dohoda nakonec našla, s krajní levicí v řecké vládě ale opravdu může být všechno jinak. Případný krach jednání by mohl tedy být naopak katalyzátorem pro spuštění korekce, na kterou se čeká 3,5 roku," napsal ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál. "Nezapomínejme na to, že býčí trh ještě neskončil, ekonomická data se zlepšují a rétorika Fedu po červnovém zasedání byla mírná. Pokud ale bude mít index S&P 500 tendenci pokračovat v růstu, nelze očekávat výkonnost jako v předchozích letech. Trh se postupně vrací k normálu, tedy k roční návratnosti v jednociferných procentních hodnotách a řadě zastávek, během kterých ceny akcií konsolidují."

Opětovné posilování amerického dolaru v důsledku nervozity eurových investorů se projevuje v poklesu cen ropy, ty se ale stále drží okolo 60-65 USD za barel, tedy výrazně nad svým letošním dnem.

Z makrodat budou důležité v USA objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, druhé zpřesnění vývoje HDP v prvním kvartálu (čeká se zlepšení anualizovaného poklesu z 0,7 % na 0,2 %), jádrový index výdajů na osobní spotřebu a index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. Oznámena bude i série dat z realitního trhu.

V Evropě bude vedle předběžných indexů nákupních manažerů za červen (vycházejí i pro Japonsko, Čínu a USA) podstatný index podnikatelské nálady v Německu od institutu Ifo. Od Japonska se trh dočká sady dat o inflaci a nezaměstnanosti.

Zasedají i centrální banky v Maďarsku (očekává se snížení základní sazby na 1,5 %, tedy o 15 bazických bodů) a Česku. Od ČNB se změna politiky navzdory lepší kondici ekonomiky nečeká, vyjádření radních banky z posledních dnů vyznívají jednoznačně (sazby na minimu delší dobu a kurzový závazek hluboko do roku 2016). Překvapit naopak teoreticky může Švýcarská národní banka, které se nelíbí posílení švýcarského franku (guvernér Jordan vystoupí ve čtvrtek).

Jak ušetřit? Silnější koruna a vyšší úroky chodívají ruku v ruce s vyššími platy Jak ušetřit? Silnější koruna a vyšší úroky chodívají ruku v ruce s vyššími platy Přijde s oživením ekonomiky a trhu práce také svižnější růst mezd? Pokud ano, neskončí to ...

Co čeká v posledním červnovém týdnu populární "televizní investor" Jim Cramer? Mimo jiné upozorňuje na některé zajímavé firemní výsledky, které budou oznámeny, včetně čísel od společnosti Nike, jejíž akcie jsou součástí indexu Dow. "V pondělí čekám solidní výsledky od řetězce restaurací, a pokud budou akcie staženy dolů celým trhem kvůli nervozitě kolem Řecka, půjde o dobrou nákupní příležitost. Úterní objednávky zboží dlouhodobé spotřeby budu sledovat hlavně kvůli Fedu, protože právě slabé objednávky dosud ospravedlňovaly nečinnost centrální banky. Ve středu by stavební společnost Lennar měla podobně jako předtím KB Home oznámit slušná data, marže a rostoucí počet objednávek. Ve čtvrtek jsou na řadě Accenture, Nike a Micron Technology. Proti příběhu Nike lze jen těžko dlouhodobě sázet, zpomalení Číny ale dopad na výsledky mít může. Nelíbí se mi ani velká citlivost firmy na kurz dolaru, a po historickém maximu ceny akcií Nike v pátek bych doporučoval do pozic v ní před dalším poklesem nevstupovat. Micron se mi dlouhodobě nelíbila, ale po propadu může být opět zajímavá," uvedl postupně ve vysílání CNBC. "Také předpokládám pokračující aktivitu na trhu fúzí a akvizic, například v sektoru potravinářů. Celkově ale nedoporučuji ve velkých objemech dokupovat po poklesech, dokud nebude na obzoru alespoň nějaké řešení řecké situace."

O výhled na nový obchodní týden jsme požádali analytika Ľuboše Mokráše z České spořitelny.

Kompletní výhled analytiků z České spořitelny:

Stupňující se napětí kolem Řecka by mělo být tento týden hlavním zdrojem impulzů pro finanční trhy. Už v pondělí se koná zasedání eurozóny na vrcholné úrovni, které je patrně jednou z posledních šancí na nalezení dohody a zamezení eskalace situace. Aktuálně nejvážnějším problémem je hrozba destabilizace řeckého finančního sektoru kvůli sílícímu odlivu vkladů. Evropští představitelé také projednají sankce proti Rusku, které pravděpodobně prodlouží.

V Evropě budou zveřejněny předběžné indexy nákupních manažerů a německý konjunkturální index Ifo. Lze očekávat, že potvrdí relativně dobrý stav ekonomika, ale zvýšená rizika kvůli Řecku. Varovný signál v tomto směru vydal v týdnu index institutu ZEW.

V USA budou na konci měsíce tradičně nejzajímavější objednávky zboží dlouhodobé spotřeby. Měly by potvrdit zlepšování dynamiky ekonomiky indikované dalšími daty. Osobní příjmy a výdaje ukáží, jak je na tom klíčový segment ekonomiky, osobní spotřeba. Maloobchodní tržby naznačily, že by se situace měla zlepšovat. Zároveň bude zveřejněn PCE jádrový deflátor, preferovaný inflační ukazatel Fedu. Index spotřebitelských cen naznačil, že by měl PCE zůstat citelně po cílem Fedu.

Trh si zasedání FOMC vyložil v neprospěch dolaru a ten oslabil. Pokud se bude komplikovat situace kolem Řecka, mělo by oslabovat naopak euro. Stejně tak by měl dále klesnout výnos německého desetiletého státního dluhopisu a rozšířit se spread periferních bondů a těch německých. Pro riziková aktiva (akcie) představuje Řecko hrozbu, zatím ovšem příliš nereagují (může se to ovšem rychle zhoršit).

Zlatu zmatek pomáhá, stejně jako pocit investorů, že je Fed více holubičí. Ropa je bez větších pohybů a měla by v týdenním horizontu zůstat. Riziko je spíše na straně poklesu cen.

Z hlediska české ekonomiky nejzajímavější bude zasedání bankovní rady ČNB. Nejde nicméně o představení nové prognózy ČNB, ale o aktualizaci té minulé po zapracování nových dat (z osmi měnově-politických zasedání ročně se čtyři týkají nové prognózy a čtyři právě aktualizací stávajících prognóz po zapracování nových dat a informací). Celkově nečekáme změnu v chování ČNB. To nedávno naznačili guvernér Singer a viceguvernér Hampl, kteří potvrdili kurzový závazek do druhé poloviny příštího roku. Daleko zajímavější proto bude až příští zasedání, kdy ČNB představí novou prognózu a výhled do roku 2017.

Dále v ČR vyjdou předstihové indikátory (spotřebitelská a podniková důvěra) za červen. Lze očekávat pokračování optimistického sentimentu.

V regionu dojde tento týden také k měnově-politickému zasedání maďarské centrální banky a vyjdou data o nezaměstnanosti na Slovensku a v Maďarsku.

V týdnu se koruna dostala krátce pod 27,2 EUR/CZK, poté mírně korigovala směrem k slabším hodnotám. V novém týdnu čekáme relativně stabilní kurz. ČNB s nejvyšší pravděpodobností potvrdí kurzový závazek i připravenost ho bránit. Také nejspíše ještě nebude komentovat rok 2017 (její prognóza končí v roce 2016), takže nelze očekávat opakování minulého mírného posílení po komunikaci viceguvernéra Hampla, který vyjádřil svůj osobní názor o růstu sazeb nedlouho po opuštění závazku. Z hlediska působení reálné ekonomiky je její aktuální růst tažen především spotřebou a investicemi, které díky vysokým dovozním náročnostem (40 % spotřeby je dovezeno, u investic 50 %) brání přílišným tlakům na posílení koruny.

Výnosy v regionu stagnují. Na jejich vývoj bude mít vliv vývoj kolem Řecka. Pokud by došlo k dohodě mezi věřiteli a řeckou vládou, dá se čekat růst výnosů, který se bude týkat pravděpodobně celého regionu. Ve střednědobém horizontu očekáváme růst výnosů z důvodu normalizace jejich úrovně, když budou odrážet silný růst ekonomiky a postupně narůstající míru inflace.

Ekonomický kalendář (22.-22. června 2015 - hlavní události; první sloupec odhad, druhý sloupec předchozí hodnota)
Ekonomický kalendář (22.-22. června 2015 - hlavní události; první sloupec odhad, druhý sloupec předchozí hodnota)Zdroj: Forex Factory
Ekonomický kalendář (22.-22. června 2015)
Ekonomický kalendář (22.-22. června 2015)Zdroj: X-Trade Brokers
Geopolitická rizika: Jak je zvládnout a vydělat na nich? Geopolitická rizika: Jak je zvládnout a vydělat na nich? Geopolitické události znervózňují tradery i dlouhodobější investory. Mohou tak vést k vyšší volatilitě na trzích. ... Americké akcie se pohybují na tenkém ledě a z Fedu fouká teplý vítr Americké akcie se pohybují na tenkém ledě a z Fedu fouká teplý vítr Již více než šestiletá rally na amerických akciových trzích sice není nejdelší v historii, jeden ...

Pražská burza: Které tituly potáhnou index PX do konce roku?

Pražská burza: Které tituly potáhnou index PX do konce roku? Výhled pro české akcie byl jedním z témat nedávného Investičního fóra v Praze. Na starost ...

Opustí Řecko eurozónu i Evropskou unii? Plechovku s červy nelze nakopávat donekonečna

Opustí Řecko eurozónu i Evropskou unii? Plechovku s červy nelze nakopávat donekonečna Řecko nadále kreslí vrásky na čele evropským politikům i ekonomům. Jakékoli úlevy ze strany věřitelů ...

Strašákem druhého pololetí se mohou stát volby ve Španělsku, varují experti. Pozornost si ale zaslouží i Čína, Ukrajina, ropa nebo chystané volby v USA

Strašákem druhého pololetí se mohou stát volby ve Španělsku, varují experti. Pozornost si ale zaslouží i Čína, Ukrajina, ropa nebo chystané volby v USA Druhá polovina roku 2015 bude plná důležitých událostí, které mohou hýbat trhy. Které z nich ...
reklama
reklama