Týden na trzích podle burzovních grafů: Návrat nad 50denní klouzavý průměr v režii Fedu, čeká se na výsledek řeckých jednání

| Josef Košťál

Týdenní svíčka indexu S&P 500 je zelená s růstem o 0,76 %. Fed nepřekvapil – úroková sazba se do konce roku zvýší jednou nebo dvakrát, celkové tempo zvyšování úroků by ale mělo být velice pozvolné.

S&P 500

Index zůstává v rozpětí 2 135 až 2 070 bodů, na rozdíl od předchozího týdne ale poslední dva dny uzavřel nad svým 50denním klouzavým průměrem. Graf je stále v neutrálním nastavení.

S&P 500 - technická analýza
S&P 500 - technická analýza

VIX

Index volatility VIX se drží v polovině rozpětí 12-17 bodů. V pátek uzavřel na téměř stejné úrovni jako před týdnem.

VIX - technická analýza
VIX - technická analýza

Závěr

Po několika dnech poklesů a pondělním intradenním testování hladiny podpory na 2 070 se index S&P 500 vydal výše. Přesto se nadále obchoduje v dlouhodobém rozpětí 2 135 až 2 070.

Momentálně je za brzdu dalšího posílení označován vývoj kolem Řecka. Pokud dojde k dohodě země s věřiteli, bude to zřejmě onen dlouho vyhlížený katalyzátor, který posune indexy výše. Při tahanicích na podobné téma před třemi lety se dohoda nakonec našla, s krajní levicí v řecké vládě ale opravdu může být všechno jinak. Případný krach jednání by mohl tedy být naopak katalyzátorem pro spuštění korekce, na kterou se čeká 3,5 roku.

Nezapomínejme ale na to, že býčí trh ještě neskončil, ekonomická data se zlepšují a rétorika Fedu po červnovém zasedání byla mírná. Pokud ale bude mít index S&P 500 tendenci pokračovat v růstu, nelze očekávat výkonnost jako v předchozích letech. Trh se postupně vrací k normálu, tedy k roční návratnosti v jednociferných procentních hodnotách a řadě zastávek, během kterých ceny akcií konsolidují.

reklama
reklama