Delikátní fáze globální ekonomické expanze

| redakce

Ekonomika je ve výjimečné fázi – čínská ekonomika zpomaluje růst, krize kolem Řecka pokračuje a Fed se chystá zvyšovat úrokové sazby. "Tento měsíc jsme snížili výhled růstu světové ekonomiky o 0,1 procentního bodu pro roky 2015 (2,6 %) a 2016 (3,4 %). I tak ale máme podezření, že jsou rizika pro globální prognózu nakloněna směrem ke zpomalení hospodářského růstu, a to zejména pro rok 2016 a v následujících letech. To platí hlavně pro rozvíjející se trhy," píší ekonomové ze Citi.

Citigroup nadále očekává, že čínský HDP letos poroste o 6,9 % a příští rok o 6,7 %. "Máme ale podezření, že růst reálného HDP Číny v současné době je ve skutečnosti zhruba 4,5-4,75 %. Další ekonomická slabost a uvolnění měnové politiky jsou v Číně pravděpodobné kvůli přetrvávajícímu silnému reálnému kurzu jüanu a pozůstatku obrovského úvěrového stimulu v posledních letech. Čínské zpomalení zhoršuje slabost růstu světového obchodu a zasahuje aktivitu v exportně či komoditně orientovaných ekonomikách.

Analytici ze Citi v základním scénáři počítají s prvním zvýšením sazeb v USA v prosinci, ale ani zářijová změna úroků by nebyla překvapením. Ekonomika USA se pravděpodobně může vyrovnat s pozvolným a signalizovaným zvyšováním sazeb, globální dopady zpřísnění měnové politiky Fedu jsou ovšem nejasné. Zejména jde o výkyvy kurzů měn, zvýšení zadlužení mladých ekonomik a možný obecný nárůst averze k riziku.

"V případě eurozóny ponecháváme prognózu růstu HDP pro roky 2015 a 2016 beze změny na 1,5 %, respektive 2,1 %," píší experti ze Citigroup. Rizika se ale podle nich mohou naklonit směrem k pomalejšímu růstu, pokud se nedávný nárůst výnosů státních dluhopisů a posílení eura nezastaví. Prognóza také vychází z toho, že Řecko dosáhne dohody s věřiteli a vyhne se nesplacení dluhů ECB a MMF. "Inflace v měnové unii se odrazila ode dna, ale předpokládáme, že ECB bude odkupovat dluhopisy do září 2015 nezměněným tempem," uvádí se ve výhledu.

Poznámka redakce: Výhled Citigroup zahrnoval i podrobnější komentář k Řecku. Byl ale vydán před jednáními věřitelů s řeckou vládou tento týden, a proto by mohly být predikce neaktuální.

V případě české ekonomiky ponechala Citi predikci růstu HDP pro letošní rok na 3,4 % a pro rok 2016 na 2,9 %, a to navzdory pozitivní revizi vývoje HDP v 1Q2015 na 3,1 % mezičtvrtletně. Velkou roli totiž hrají zásoby a nepřímé daně.

"Korekce ve 2Q2015 je pravděpodobná, ale dubnové statistiky z průmyslu a maloobchodu byly příjemným překvapením," píší analytici. "Dubnové mzdy v průmyslu a stavebnictví navíc naznačují zrychlení. S rostoucími mzdami, pokračujícím široce založeným oživením a růstem spotřebitelských cen nad predikcí národní banky by ČNB mohla na červnovém zasedání svým postojem snížit pravděpodobnost posunu kurzového závazku na vyšší úroveň, než je současných 27 EUR/CZK. Nečekáme ale, že bankovní rada posune načasování opuštění intervenční hladiny z dosavadního nejbližšího termínu, jímž je druhé pololetí 2016. Podle nás to bude čtvrté čtvrtletí příštího roku. Ačkoli domácí podmínky budou vytvářet inflační tlaky, vnější podmínky budou působit proti tomu."

Zdroj: Citigroup

reklama
reklama