První liga světové těžby: 10 největších olejářů a plynařů

| redakce

Ropa je jednou z vůbec nejvýznamnějších komodit. Používá se nejen při výrobě předmětů denní potřeby, ale i ve farmacii, zatím naprosto nezastupitelnou roli má samozřejmě v dopravě. Podobně zemní plyn je energetickou komoditou, bez níž bychom si svůj život dokázali asi jen těžko představit. Komu za černé zlato a plyn na trhu vděčíme a kde se skrývají největší zásoby ropy?

Světově největším těžařem je saúdskoarabská státní firma Saudi Aramco, která loni těžila ropu a zemní plyn v objemu 12 milionů barelů denně (plyn se v barelech nepočítá, pro účely sjednocení je ale barel jako jednotka využit pro ropu i plyn - pozn. red.). Druhým v pořadí je dle objemu těžby ruský státní obr Gazprom, který loni každý den ze země doloval 8,3 milionu barelů, a bronz bere íránská státní společnost National Iranian Oil s denní těžbou 6 milionů barelů. První pětku doplňují americký gigant ExxonMobil a ruská státní firma Rosněfť.

Těžbu ropy a zemního plynu za poslední desetiletí v nominálním vyjádření nejvíce zvýšila ruská společnost Rosněfť, a to z 0,3 milionu barelů na asi 4,7 milionu barelů denně. Slušně ale těžba během posledních deseti let rostla i kuvajtské státní firmě Kuwait Petrol, čínskému podniku Petrochina, íránské společnosti National Iranian Oil či olejáři Saudi Aramco.

Světová spotřeba ropy od roku 2005 vzrostla z 83 milionů barelů denně na 93 milionů barelů denně. Největší olejáři loni těžili 54,1 milionu barelů ropy denně, zatímco v roce 2004 to bylo jen 47,6 milionu barelů denně. Během deseti let tak jejich produkce stoupla téměř o 14 %.

Z pohledu zásob černého zlata drží primát Saúdská Arábie, druhá je Venezuela, třetí Írán, čtvrtý Irák a pátý Kuvajt. V případě Saúdské Arábie se zásoby ropy odhadují na 265 miliard barelů, což by zemi mělo vystačit ještě minimálně na 72 let. Venezuela disponuje ropnými zásobami v objemu zhruba 211 miliard barelů a íránské zásoby jsou odhadovány na přibližně 137 miliard barelů. Celosvětové zásoby ropy banka UBS před třemi lety odhadla na zhruba 1,38 bilionu barelů.

Ropa a plyn zůstávají spolu s uhlím nejvyužívanějšími energetickými komoditami. Ke světovému energetickému mixu ropa přispívá 33 % a plyn zhruba 24 %. Naproti tomu zelená energie má na globálním energetickém mixu podíl zatím jen necelých 14 %.

10 největších ropných firem světa - infografika

Zdroj: Visualcapitalist.com

reklama
reklama