Jak sestavit portfolio, které by se líbilo i Warrenu Buffettovi?

| redakce

Když Warren Buffett začínal s investováním, soustředil se takřka výhradně na akcie firem, které podle něj byly výrazně podhodnocené. S přibývajícími svíčkami na narozeninovém dortu se ale postupně přeorientovával spíše na jistotu v podobě dividend. To nicméně neznamená, že by dividendy byly jen pro starší ročníky. Právě naopak, kvalitní dividendové akcie jsou ozdobou portfolia každého investora.

Analytici investorům hledajícím atraktivní dividendové tituly doporučují zejména takzvané dividendové aristokraty. To jsou akcie firem, které dividendy vyplácejí a zvyšují se železnou pravidelností. Většinou se sice nejedná o tituly s nejvyšším dividendovým výnosem, to však vyvažuje právě stabilita vyplácených podílů ze zisku a pravděpodobnost jejich postupného růstu. Na to, jak dlouho podniky dividendy musejí vyplácet, aby mohly být považovány za aristokraty, neexistuje jednotný názor, nejčastěji se ale hovoří minimálně o horizontu deseti let.

"Postupným zvyšováním dividendy společnosti vyjadřují důvěru ve vlastní podnikání," říká Ron Weiner, šéf poradenské společnosti RDM Financial Group. "Zvyšování dividend je opakem nárazového rozdělení hotovosti či jednorázových zpětných odkupů akcií. Při hledání dividendových aristokratů je cílem najít akcie takových firem, jež mají předpoklady k dlouhodobému udržitelnému růstu."

Mezi dividendové aristokraty patří například americký výrobce nealkoholických nápojů PepsiCo, farmaceutická firma Johnson & Johnson nebo maloobchodní prodejce Wal-Mart. Před finanční krizí z roku 2008 v této kategorii bylo také mnoho bankovních akcií, část z nich ale o titul dividendového aristokrata připravily turbulence na trzích, které donutily finanční domy vyplácení podílů ze zisku přerušit.

Weiner doporučuje do dividendových aristokratů investovat spíše prostřednictvím aktivně řízených a pravidelně rebalancovaných ETF než skládáním individuálního portfolia z jednotlivých akcií nebo prostřednictvím pasivně řízených fondů. Upozorňuje na to, že jsou dividendové akcie velmi citlivé na případné nepříznivé změny dividendové politiky firem, a je tedy vhodné, aby byla skladba portfolia či fondu pod neustálým dohledem. "Na strategii 'kup a drž' zapomeňte. Občas jsou aristokraté ze svých pozic sesazeni," varuje.

Jedním z nejsledovanějších dividendových ETF je fond SPDR S&P Dividend, v němž jsou zastoupeny akcie firem, které pravidelně vyplácenou dividendu zvyšují již minimálně deset let v řadě. Podobným burzovně obchodovaným fondem je ETF ProShares S&P 500 Dividend Aristocrats, který z indexu S&P 500 vybírá cenné papíry společností, které dividendu zvýšily každý rok během posledního čtvrtstoletí a zároveň splňují jistá kritéria ohledně tržní kapitalizace. Fondem, který vyzdvihuje samotný Weiner, je Goldman Sachs Rising Dividend Growth Fund. V něm jsou zastoupeny akcie společností, které během posledního desetiletí dividendu zvýšily každý rok minimálně o deset procent.

ETF SPDR S&P Dividend (2005-2015)
ETF SPDR S&P Dividend (2005-2015)Zdroj: Google

Zdroj: RDM Financial Group

reklama
reklama