Milionáři mají pod kontrolou 41 % světového bohatství. A dále bohatnou

| redakce

Milionáři budou podle aktuální studie do čtyř let držet téměř polovinu světového osobního bohatství. Boháči zkrátka dále bohatnou.

Ze zprávy Global Wealth od Boston Consulting Group vyplývá, že počet milionářů ve světě loni vzrostl o 17 milionů, což je o dva miliony více než v roce 2013. Světoví milionáři nyní kontrolují 41 % světového soukromého bohatství o celkovém objemu 164 bilionů dolarů, v předchozím roce přitom ovládali "jen" 40 %. V roce 2019 by to mělo být už 46 %, uvádí zpráva.

Za rostoucím majetkem boháčů stojí především růst na akciových trzích a nárůst cen aktiv ve světě. Podle Boston Consulting Group pochází 73 % růstu soukromého bohatství právě z loňského vývoje na trzích, ne z nově založeného byznysu.

"Bohatí jsou stále bohatší," shrnuje situaci generální ředitelka BCG Anna Zakrzewski. "Tito lidé mají daleko větší podíl svého majetku zainvestovaný na akciových trzích a loňský rok byl pro tyto trhy opravdu dobrý."

Vůbec nejvyšší počet milionářů mají stále Spojené státy. Boháče mimochodem zpráva definuje jako domácnosti s milionem dolarů s majetkem v hotovosti, akciích a dalších cenných papírech, v penzijních fondech či v jiných finančních aktivech. Součástí jejich bohatství tudíž nejsou nemovitosti, firmy, sběratelské předměty ani spotřební zboží.

Čína je sice v počtu milionářů až druhá, dohání to ovšem největším přírůstkem milionářů v roce 2014.

Počet milionářských domácností (v tis.)
Podíl milionářských domácností (v %)

Zajímavé je i to, že se zvětšuje rozdíl mezi boháči a superboháči (domácnostmi s majetkem 100 milionů dolarů a více). Odhaduje se, že těchto mimořádně bohatých domácností by za čtyři roky mohlo být celosvětově o 19 % více. Počet "chudších" boháčů (s majetkem 1 až 20 milionů USD) by za stejnou dobu měl vzrůst pouze o necelých 7 %.

Zdroj: Boston Consulting Group

reklama
reklama