Osamělý život spekulantů na pokles

| redakce

Těžké časy pro short sellery. Investoři sázející na pokles cen aktiv zažívali své dny slávy během finanční krize, kdy akcie postihly výprodeje. V současnosti ale při rekordně rostoucích cenách akcií, boomu fúzí a akvizic a programů zpětných odkupů akcií jejich nervozita výrazně stoupá, píší New York Times.

Portfoliomanažer hedgeového fondu a miliardář Bill Ackman, který před dvěma roky vsadil proti Herbalife, nyní prohlásil, že už si příště veřejné shortování pořádně rozmyslí. Doteď mu jeho sázka nevyšla. V rozhovoru pro The Times řekl, že je short selling "neuvěřitelně osamělá záležitost".

I Jim Chanos, slavný investor a spekulant, který se zviditelnil sázkou na pád Enronu, založil fond zaměřený čistě na dlouhé pozice (sázky na růst) jako protiváhu firemních SHORT fondů.

Loni fondy zaměřené na SHORT podle Hedge Fund Research zažily 1,3miliardový odliv prostředků. Posun v poptávce po SHORT strategiích přichází v reakci na šestiletý býčí trh vyvolaný programem nákupů aktiv ze strany Fedu, který napumpoval na trh biliony dolarů, aby podpořil důvěru investorů.

Ne každý však dává od spekulací na pokles ruce pryč. Hedgeový portfoliomanažer Whitney Tilson veřejně shortuje výrobce podlah Lumber Liquidators. Akcie od doby, kdy Tilson svou krátkou pozici otevřel, ztrácejí zhruba 80 % hodnoty.

Lumber Liquidators
Zdroj: Google

Zdroj: New York Times

reklama
reklama