Zemědělské komodity: Co hýbe trhem s naší snídaní?

| Ľuboš Mokráš

Trochu ve stínu ropy a zlata se na světových trzích obchodují zemědělské komodity. Jejich význam ve světové ekonomice je ale zásadní, ceny potravin od těchto komodit odvozené tvoří důležitou část spotřebního koše. Inflace, možná nejsledovanější indikátor současnosti, sice bývá o ceny potravin a paliv očišťována, stačí ale zajít do obchodu a nakoupit si suroviny na snídani, abyste zjistili, že ceny ani zdaleka nekopírují index spotřebitelských cen. Aktuální pohled na ceny zemědělských plodin proto určitě není od věci.

U všech dolarových cen základních komodit došlo v poslední době k citelnému růstu. Z minima vzrostla cena pšenice o 11,5 % (maximum od 6. dubna), kukuřice o 9,5 % a sóji o 9,2 %. Růst cen pšenice byl vyvolán nepříznivým počasím v USA. Nepřetržité silné deště vyvolávají obavy o kvalitu letošní úrody. Kukuřici ovlivňuje zpožděný výsev a také nadbytek deště. Panují obavy z nižších výnosů a negativních dopadů pozdní sklizně. Deště v USA přispívají i k růstu cen sóji, klíčovou roli hraje obava z problémů při setí a menší oseté plochy. Na trzích se jako strašák objevila analogie s rokem 1993, kdy v důsledku záplav klesla úroda kukuřice o třetinu.

Naopak v Asii, kde klimatický fenomén El Niño vyvolal obavy ze sucha, překvapivě silné deště tyto obavy zmírnily. Podle meteorologů však ještě není vyhráno, protože silné sucho stále může přijít na podzim. Předchozí El Niño vedl v Indii k největšímu suchu za posledních 40 let a negativně ovlivnil úrodu obilí v Austrálii. Pozitivně se zatím vyvíjí úroda kukuřice a olejnin v Indii a Číně, negativně je suchem ovlivněna úroda rýže v Thajsku.

Podle analytické společnosti Oil World letos klesne evropská produkce řepky na 21,8 milionu tun z 24,36 milionů tun loni. Důvodem je kombinace poklesu oseté plochy (o 3 % na 6,55 milionu hektarů) i výnosů (o 8 % na 3,33 tuny na hektar). Německou úrodu negativně ovlivní kombinace sucha a napadení škůdci a měla by klesnout na 5,1 milionu tun z 6,13 milionu tun. Ve Francii se čeká pokles z 5,52 milionu tun na 5,20 milionu tun a v Polsku z 3,16 milionu tun na 2,9 milionu tun. Očekává se proto vyšší dovoz zejména z Ukrajiny, Kanady a Austrálie. Světová produkce by měla dosáhnout 66 milionů tun (pokles odhadu z před tří týdnů o 1,2 milionu tun). Jde o pokles o 3,2 milionu tun oproti minulé pěstební sezóně. Kromě Evropy jsou horší vyhlídky v Kanadě kvůli suchu a pozdním mrazům a v Austrálii kvůli suchu. Očekává se, že kvůli nižší produkci řepky dojde k rozšíření prémie u její ceny k ceně sóji, která je alternativní olejninou.

Cena řepky
Zdroj: Bloomberg

Sucho v Německu bylo zmírněno dešti v severní části země, vláhu by potřeboval střed. V severní Francii by neměly být deště dostatečně intenzivní na to, aby zmírnily sucho. To je momentálně výhodné pro pšenici a řepku, jejichž růst končí, naopak může poškodit kukuřici a slunečnici, které jsou v růstové fázi. V Británii deště podpoří úrodu v její střední a severní části, na jihu je sucho.

Na závěr ještě graf vývoje cen mléka a syrovátky, aktuálně nejnižších za několik let.

Ceny sušeného mléka a syrovátky

Ceny nejen zemědělských komodit můžete sledovat on-line na Investičním webu.

reklama
reklama