Burzovní kalendář (29. 6. - 3. 7. 2015)

| redakce

Světové finanční trhy za sebou mají další týden naplněný nejistotou kolem budoucnosti silně zadluženého Řecka. Dohoda tamní vlády s mezinárodními věřiteli je v nedohlednu a zemi podle všeho zbývají poslední dny na odvrácení bankrotu. Přelom června a července bude nejen pro Řecko klíčový. Svět již sice s možností krachu země delší dobu počítá, ani tak by ale zřejmě odchod Řecka z eurozóny a návrat k drachmě nezůstal na trzích zcela bez odezvy (pokud by byl vůbec možný bez odchodu z EU). Z makrodat budou investoři v nadcházejícím týdnu sledovat zejména statistiku z amerického trhu práce za červen.

Ohlédnutí

Děním na trzích v uplynulém týdnu hýbalo v první řadě zadlužené Řecko. Jednání Atén s mezinárodními věřiteli uvízlo na mrtvém bodě, když ani jedna strana není ochotná zásadně slevit ze svých požadavků. Řecká vláda nadále odmítá politiku bolestivých škrtů a mezinárodní věřitelé nechtějí o náhradních řešeních problému ani slyšet. Řecký premiér Alexis Tsipras se v noci na sobotu rozhodl vyhlásit referendum o přijetí návrhů mezinárodních věřitelů, čímž se podle některých komentátorů snaží zbavit odpovědnosti za budoucnost země. Referendum se má konat 5. července a podle průzkumu, který se uskutečnil před překvapivým oznámením premiéra, je 57 % Řeků pro dohodu s věřiteli.

Řecko čelí naléhavému problému. Nejpozději v úterý musí země splatit Mezinárodnímu měnovému fondu zhruba 1,6 miliardy eur, které ale na svých účtech nemá. Hrozba bankrotu je tak reálná a dosud zdaleka největší. Atény navrhly, aby věřitelé program finanční pomoci prodloužili o několik dnů až týdnů, aby se referendum mohlo uskutečnit a výsledky z něj vzešlé byly potenciálně uskutečnitelné, ministři financí zemí eurozóny ale takový návrh odmítli a uvedli, že program pomoci Řecku na konci června skončí. V reakci na to přišel řecký ministr financí Janis Varufakis s požadavkem, aby bylo Aténám vráceno 1,9 miliardy eur ze zisku z řeckých dluhopisů v držení Evropské centrální banky, které by následně země přeposlala na účet MMF.

Šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová v neděli rezolutně prohlásila, že referendum o novém záchranném plánu navrhovaném věřiteli bude neplatné, jelikož Řekové v něm budou hlasovat o návrzích, které již dávno nebudou na stole. Britská BBC posléze přišla s tvrzením, že Evropská centrální banka v neděli s největší pravděpodobností rozhodne o konci programu nouzového financování řeckých bank (ELA) a řecká centrální banka bude muset v reakci na to v pondělí vyhlásit nucené bankovní prázdniny. Řecké banky jsou na financích od ECB nyní závislé, jelikož Řekové v obavách z krachu země ve velkém vybírají své vklady z finančních ústavů.

SLEDOVALI JSME: Atény se dohodly s věřiteli, bankrot Řecka se (prozatím) odkládá SLEDOVALI JSME: Atény se dohodly s věřiteli, bankrot Řecka se (prozatím) odkládá Vše o Řecku, jeho jednáních s věřiteli, (ne)splácení dluhů, politickém pozadí i dopadech na trh.

Vedle Řecka investoři v uplynulém týdnu sledovali také ekonomická data. Zásadní statistiky sice zveřejněny nebyly, přesto trhy některé údaje zaujaly. Zajímavé byly například předběžné indexy nákupních manažerů, které vyšly v Číně, Japonsku, Evropě i Spojených státech. V Japonsku ukazatel pro zpracovatelský sektor klesl více, než se čekalo, zatímco v Číně naopak vzrostl a překonal odhady. Souhrnný kompozitní ukazatel za zpracovatelský sektor a sektor služeb pro celou eurozónu vzrostl na 54,1 bodu z 53,6 bodu, když se čekal mírný pokles na 53,5 bodu. Ve Spojených státech ukazatel za zpracovatelský sektor klesl na 53,4 bodu z 54 bodů (čekal se růst na 54,2 bodu).

Z dalších dat se investoři zaměřili na americké objednávky zboží dlouhodobé spotřeby. Jejich vývoj byl výrazně horší, než se čekalo. Lépe údaj dopadl po vyloučení dopravních prostředků, ani tak ale na odhady nestačil (+0,5 % pod očekáváním růstu o 0,6 %). Pozitivní nicméně bylo, že se vývoj objednávek bez dopravních prostředků v květnu posunul od poklesu k růstu.

Podnikatelská situace v Německu se podle indexu Ifo v červnu mírně zhoršila. Ukazatel klesl na 107,4 bodu ze 108,5 v květnu, když se čekal jen mírnější pokles na 108,1 bodu. Hodnocení současné situace kleslo na 113,1 bodu ze 114,3 bodu a index očekávání spadl na 102 bodů ze 103 bodů.

Pozornosti obchodníků neušla ani finální revize amerického HDP za první tři měsíce letošního roku. Americká ekonomika podle ní v 1Q proti předchozímu čtvrtletí anualizovaně klesla jen o 0,2 %. Dříve zveřejněný údaj počítal s 0,7% poklesem. Osobní spotřeba mezičtvrtletně vyskočila o 2,1 %, očekávala se revize na 1,9% růst proti původně hlášeným +1,8 %. Jádrové výdaje na osobní spotřebu v prvních třech měsících roku vzrostly o 0,8 %, jak se očekávalo.

Shrnutí dění na světových akciových trzích

Americké akcie v závěru týdne po dvou dnech poklesu získávaly půdu pod nohama a v polovině obchodování jejich hlavní indexy posilovaly až o půl procenta. Nakonec ale benchmarky uzavřely páteční seanci smíšeně. Index Dow posílil o 0,31 % na 17 946,68 bodu, S&P 500 ztratil kosmetických 0,04 % na 2 101,49 bodu a Nasdaq odepsal 0,62 % na 5 080,50 bodu. Index volatility VIX v pátek vzrostl jen mírně, zato výnos 10letých vládních dluhopisů se opět přiblížil hladině 2,5 %, když narostl zhruba o pět bazických bodů na 2,4744 %. Za týden Dow odepsal 0,38 %, S&P 500 ztratil 0,40 % a Nasdaq po překonání historických maxim v první polovině týdne nakonec umazal 0,71 %.

Americké akcie (22.-26. června 2015)

Evropské akcie v pátek mírně posílily poté, co během dne kolísaly mezi ziskem a ztrátou. Investoři zvažovali protichůdné výroky evropských politiků o jednání Řecka s jeho věřiteli. Britský FTSE 100 v pátek odepsal 0,79 %, francouzský CAC 40 naopak připsal 0,35 % a německý DAX vzrostl o 0,17 %. Regionální STOXX Europe 600 zpevnil o 0,12 %, dařilo se maloobchodu, ztrácel naopak sektor základních materiálů. Za celý týden FTSE 100 připsal 0,72 %, CAC 40 5,34 %, DAX 4,1 % a STOXX Europe 600 posílil o 2,92 %.

Hlavní index pražské burzy v pátek připsal 1,25 % na 995,38 bodu a za celý týden stoupl o dvě procenta. Největší zisky zaznamenaly v uplynulém týdnu na pražském parketu cenné papíry bankovní skupiny Erste Group (+6,2 % na 727,30 Kč), nejvíce ztratily akcie mediální společnosti CME (-3,8 % na 51,80 Kč).

Z korporátních zpráv české investory zaujala zejména slova finanční ředitelky PPF Kateřiny Jiráskové, která v rozhovoru pro Hospodářské noviny uvedla, že PPF plánuje zcela ovládnout společnost CETIN, která je klíčovým aktivem skupiny. O2 Czech Republic je naproti tomu pro PPF "jen" finanční investicí, a tak skupina nezasahuje do jejího běžného chodu, vyplynulo ze slov Jiráskové.

Pivovary Lobkowicz rok na burze: O akvizicích, dividendách a dalších plánech firmy s jejím generálním ředitelem Zdeňkem Radilem

Pivovary Lobkowicz rok na burze: O akvizicích, dividendách a dalších plánech firmy s jejím generálním ředitelem Zdeňkem Radilem Pivovary Lobkowicz za sebou mají úspěšný první rok na burze, jejich akcie od vstupu na ...

Na měnových trzích v týdnu dolar posiloval k euru i japonskému jenu. K jednotné evropské měně dolar posílil z 1,136 EUR/USD na zhruba 1,117 EUR/USD a k jenu stoupl ze 123,06 USD/JPY na 123,65 USD/JPY.

Světové ceny ropy v týdnu klesly. Cena severomořské ropy Brent se od pondělí do pátku snížila o čtvrt procenta na 63,16 dolaru za barel a severoamerická lehká ropa WTI zlevnila o necelé procento na 59,58 USD za barel.

Ropa zlevnila přesto, že podle vládních dat její zásoby na území Spojených státech v uplynulém týdnu klesly již osmý týden v řadě. Pokles zásob ropy tentokrát dosáhl 4,93 milionu barelů, když se čekal jen mírnější úbytek dvou milionů barelů. Celková produkce ropy nicméně stoupla na nové historické maximum 9,604 milionu barelů. Počet ropných vrtů v týdnu klesl o tři na 628 a celkový počet vrtů (ropa a plyn) se po 29 týdnech poprvé zvýšil (+2 vrty).

Vývoj zásob ropy na území Spojených států amerických
Vývoj zásob ropy na území Spojených států americkýchZdroj: Zero Hedge
Vývoj počtu aktivních ropných vrtů na území Spojených států
Vývoj počtu aktivních ropných vrtů na území Spojených státůZdroj: Zero Hedge

Zlato za týden zlevnilo přibližně o dvě procenta na 1 174,95 USD za trojskou unci a cena stříbra za pět obchodních dní spadla téměř o sedm procent na 15,78 USD za trojskou unci.

Americké akcie v závěru týdne uzavřely smíšeně a za celý týden mírně ztratily Americké akcie v závěru týdne uzavřely smíšeně a za celý týden mírně ztratily Americké akciové trhy po dvou dnech poklesu v pátek získávaly půdu pod nohama a v ... Evropské akcie v závěru týdne smazaly část zisků poté, co Řecko odmítlo nabídku věřitelů na prodloužení záchranného programu Evropské akcie v závěru týdne smazaly část zisků poté, co Řecko odmítlo nabídku věřitelů na prodloužení záchranného programu Evropské akcie v pátek mírně posílily poté, co během dne kolísaly mezi ziskem a ztrátou. ... Pražská burza zakončila týden více než procentním ziskem, pomohly jí k tomu akcie Komerční banky a skupiny ČEZ Pražská burza zakončila týden více než procentním ziskem, pomohly jí k tomu akcie Komerční banky a skupiny ČEZ Index PX v pátek připsal 1,25 % na 995,38 bodu.
  • 1
  • 2
reklama
reklama