Co musíte ráno vědět (29. června)

| redakce

Jak v závěru uplynulého týdne dopadlo obchodování na burzách v Evropě i zámoří, co všechno se během víkendu událo kolem Řecka a jak vypadá rozvod po německu? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v závěru uplynulého týdne uzavřely smíšeně a za celý týden mírně ztratily

Americké akciové trhy po dvou dnech poklesu v pátek získávaly půdu pod nohama a v polovině obchodování jejich hlavní indexy posilovaly až o půl procenta. Trh podpořily příznivé údaje z ekonomiky, nakonec ale indexy uzavřely páteční seanci smíšeně. Index Dow posílil o 0,31 % na 17 946,68 bodu, S&P 500 ztratil kosmetických 0,04 % na 2 101,49 bodu a Nasdaq odepsal 0,62 % na 5 080,50 bodu. Index volatility VIX v pátek vzrostl jen mírně, zato výnos 10letých vládních dluhopisů se opět přiblížil hladině 2,5 %, když narostl o zhruba pět bazických bodů na 2,4744 %. Za týden Dow odepsal 0,38 %, S&P 500 ztratil 0,4 % a Nasdaq po překonání historických maxim v první polovině týdne nakonec umazal 0,71 %. Indexu Dow v pátek výše pomáhaly zejména akcie výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike, který již ve čtvrtek po konci obchodování oznámil solidní hospodářské výsledky. K poklesu na trhu Nasdaq naopak přispěl propad cen akcií výrobců mikroprocesorů poté, co firma Micron Technology ve čtvrtek předpověděla, že ceny čipů pro osobní počítače dále klesnou.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Jako kdyby se zkraje léta nechumelilo

5 důvodů, proč by Fed letos neměl hýbat s úroky

2. Evropské akcie v závěru týdne smazaly část zisků poté, co Řecko odmítlo nabídku věřitelů na prodloužení záchranného programu

Evropské akcie v pátek mírně posílily poté, co během dne kolísaly mezi ziskem a ztrátou. Investoři zvažovali protichůdné výroky evropských politiků o jednání Řecka s mezinárodními věřiteli. Britský FTSE 100 v pátek odepsal 0,79 %, francouzský CAC 40 naopak připsal 0,35 % a německý DAX 0,17 %. Regionální STOXX Europe 600 zpevnil o 0,12 %, dařilo se maloobchodu, ztrácel naopak sektor základních materiálů. Za celý týden FTSE 100 připsal 0,72 %, CAC 40 5,34 %, DAX 4,1 % a STOXX Europe 600 posílil o 2,92 %.

Řecko: Kdo za to může? Aténští podvodníci, euronaivky i praotcové demokracie

Skvělý tenista a atraktivní výnosy: Vítejte v Sbsku

3. Pražská burza zakončila týden více než procentním ziskem, pomohly jí k tomu akcie Komerční banky a skupiny ČEZ

Index PX v pátek připsal 1,25 % na 995,38 bodu a za celý týden vzrostl o dvě procenta. Největší procentuální zisk i největší zobchodovaný objem v pátek zaznamenala Komerční banka, jejíž akcie zpevnily o 3,1 %. V závěsu za ní se podle objemu i procentuálního zisku držela skupina ČEZ, která podražila o 2,31 %. Tým analytiků z Komerční banky akcie ČEZ v pátek označil za nejlepší volbu na pražské burze. "Věříme, že akcie skupiny ČEZ jsou v současnosti jedny z nejatraktivnějších na pražské burze díky svému vysokému výplatnímu poměru," konstatovali Josef Němý a Miroslav Frayer. Nejvíce medvědí je Komerční banka v případě akcií Fortuny a NWR. Telekomunikační firma O2 Czech Republic v pátek v tiskové zprávě oznámila, že chce po České národní bance, aby prošetřila, zda nedávná vyjádření ředitele Burzy cenných papírů Praha Petra Koblice v deníku Hospodářské noviny neměla vliv na trh s akciemi firmy a zda jsou v souladu s výkonem jeho funkce. Akcie O2 C.R. v pátek oslabily o 2 %. Za celý uplynulý týden nejvíce zdražily cenné papíry Erste Group Bank (+6,2 % na 727,30 Kč), nejvíce ztratily akcie mediální společnosti CME (-3,8 % na 51,80 Kč).

ČEZ, NWR a Unipetrol: Kompletní přehled investičních doporučení

Pivovary Lobkowicz Group a Stock Spirits: Kompletní přehled investičních doporučení

4. Očekávané události

V noci na pondělí v Japonsku vyjdou indexy maloobchodních tržeb a průmyslové výroby. Zprávu o tržbách v maloobchodě zveřejní dopoledne také Španělsko, které přidá ještě předběžný údaj o vývoji spotřebitelských cen za červen. Čísla o inflaci později zveřejní i Německo. Z dalších makrodat budou investoři v Evropě sledovat počet nových schválených hypoték ve Spojeném království nebo statistiky z eurozóny o ekonomické náladě a spotřebitelské důvěře. V USA vyjde statistika pokračujících prodejů domů a zveřejněn bude také index aktivity dallaského Fedu. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Řecké banky v pondělí zůstanou zavřené, sliby vlády Alexise Tsiprase se rozplývají jako pára nad hrncem

Akciová burza v Aténách zůstane v pondělí zavřená, uvedla agentura Reuters s odvoláním na informace z bankovních zdrojů. Ředitel řecké banky Piraeus pak po jednání rady pro finanční stabilitu uvedl, že se neotevřou ani banky. Dosud přitom řecká vláda uváděla, že se zavedením kapitálových kontrol nepočítá.

SLEDOVALI JSME: Atény se dohodly s věřiteli, bankrot Řecka se (prozatím) odkládá SLEDOVALI JSME: Atény se dohodly s věřiteli, bankrot Řecka se (prozatím) odkládá Vše o Řecku, jeho jednáních s věřiteli, (ne)splácení dluhů, politickém pozadí i dopadech na trh.

6. Lagardeová (MMF): Řekové půjdou k urnám zbytečně. Není o čem hlasovat, program finanční pomoci v úterý skončí

Řecké referendum o novém záchranném plánu navrhovaném věřiteli, které se má konat 5. července, bude neplatné, jelikož v úterý vyprší současný program. Prohlásila to v neděli šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová. Francouzský premiér Manuel Valls zase prohlásil, že uspořádání referenda je rozhodnutím řecké vlády a nelze ho kritizovat. Existuje však prý reálná hrozba vystoupení Atén z eurozóny v případě, že Řekové návrhy věřitelů v referendu odmítnou.

Tsipras dostal za uši od Financial Times, na Twitteru ale uklidňuje voliče. Nemá to lehké

7. Podle průzkumu chce 57 % Řeků dohodu s věřiteli

Většina Řeků je pro přijetí záchranné dohody s mezinárodními věřiteli. Průzkum, který se uskutečnil před překvapivým oznámením premiéra Alexise Tsiprase o referendu na toto téma, ukázal, že 57 % lidí je pro dohodu. Naopak ukončení jednání s věřiteli si přálo 29 % dotázaných. Průzkum provedl institut Alco pro řecký list Proto Thema, zúčastnilo se ho kolem tisíce lidí v období od 24. do 26. června.

Dva okamžité dopady případného (dalšího) bankrotu Řecka

8. ECB program nouzového financování pro řecké banky navzdory spekulacím o jeho konci nezměnila

Evropská centrální banka program nouzového financování (ELA) pro řecké banky ponechala na současné úrovni zhruba 89 miliard eur. Uvedla to banka v nedělním prohlášení. Britská BBC spekulovala, že by ECB mohla program zastavit, a Řecko tím přinutit k zavedení kapitálových kontrol. Nouzové financování je pro řecké banky jedinou náhradou za masivní odliv vkladů.

Obrázky, které zaplnily Twitter

9. Řecko splatí v úterý dluh MMF, pokud dostane zisk z dluhopisů

Zda Řecko v úterý uhradí splátku dluhu Mezinárodnímu měnovému fondu, bude záviset na tom, zda mu budou věřitelé ochotni vrátit 1,9 miliardy eur ze zisku z řeckých dluhopisů v držení Evropské centrální banky. Uvedl to v rozhovoru s agenturou Reuters řecký ministr financí Janis Varufakis.

10. Čínská centrální banka opět snížila sazby. Ekonomika zpomaluje, bubliny se vyfukují

Čínská lidová banka s platností od neděle snížila výpůjční sazbu o 25 bazických bodů na 4,85 %. Jde o čtvrté snížení základního úroku od loňského listopadu. Rovněž o čtvrt procentního bodu banka snižuje roční depozitní sazbu na rovná 2 %. Čínská lidová banka rovněž snížila podíl povinných minimálních rezerv pro banky poskytující úvěry zemědělskému sektoru a malým a středně velkým firmám o půl procentního bodu. V prohlášení uvedla, že bude nadále používat různé nástroje měnové politiky k posílení ekonomického růstu a zlepšení makroekonomické situace.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Když rozvod, tak se vší parádou

Manželství nejmenovaného Němce neskončilo přesně tak, jak si to asi ve svatební den představoval. Po dvanácti letech se s manželkou rozvedl. A aby ukázal svoji velkorysost, rozhodl se veškerý společný majetek rozpůlit. Schytaly to televize, kolo, iPhone, auto, sedačka nebo třeba plyšový medvídek. A když už byl zhrzený muž v ráži, rozhodl se, že si vše pěkně natočí a video umístil na YouTube, aby mohl za pár let vzpomínat.

reklama
reklama