9 kroků k (vy)řešení příjmové nerovnosti v USA

| redakce

Příjmová nerovnost ke kapitalistickému systému neodmyslitelně patří, obzvláště ve Spojených státech. Jak ale zařídit, aby nebyla příliš výrazná? Profesor ekonomie a veřejných záležitostí z Univerzity Wisconsin-Madison Tim Smeeding by pár nápadů měl. Hlavní roli při řešení tohoto problému přitom má hrát přerozdělování bohatství. Nikterak originální, ovšem jednoduchá a pochopitelná myšlenka.

Redistribuce bohatství není žádnou novinkou. Tento postup prosazují zejména levicově zaměřené politické strany. Otázkou zůstává, jak přesně by přerozdělování mělo vypadat. Zde je devět návrhů šitých na míru pro USA. Má smysl si je přečíst, protože budou důležitou součástí předvolebních debat v USA a mohou inspirovat i řešení jinde ve světě, kde se prohlubuje nerovnost.

  1. Zdanění majetku zděděného i nabytého inter vivos (převedeného mezi živými).
  2. Přiblížení daňových sazeb u kapitálových příjmů (kapitálových zisků a dividend) k sazbám daně z běžných příjmů (například stanovení maximální sazby na aktuální mezní míře zdanění nebo 30 %) a omezení definice zisku jako kapitálového příjmu (například odměna za zhodnocení kapitálu).
  3. Odstranění daňových mezer (odpočtů), ze kterých těží zejména bohatí. Ve vládním programu Medicare (zdravotní péče pro seniory) umožnit nákup léčiv za "nejvýhodnější ceny", nikoli za ty tržní. Zbavit se daňových úlev pro firmy v rámci průzkumu v oblasti ropy a plynu a postupně omezovat či odstranit zemědělské dotace.
  4. Využívání příjmů z daní k vylepšení veřejné infrastruktury (včetně internetu).
  5. Inovace systému přípravných kurzů před vysokou školou včetně souvisejícího poradenství pro studenty.
  6. Více a lépe vyučených mladých lidí (do výuky zapojit také zaměstnavatele).
  7. Zvýšení minimální mzdy na 10 dolarů za hodinu (spojeno s prosazováním pracovního práva).
  8. Příspěvek na dítě v hodnotě 2 500 dolarů v případě, že je daňová povinnost nižší než tato částka, a oddělený od amerického programu Earned-Income Tax Credit (EITC).
  9. Dělení zisku mezi všechny dlouhodobě působící (rok a více) zaměstnance.

Tyto návrhy nicméně mají jen jeden malý problém - jsou z politického hlediska takřka neproveditelné. Přesto je o nich potřeba diskutovat. "Politicky neproveditelné" a "nerozumné" jsou dvě rozdílné věci.

Zdroj: Business Insider

reklama
reklama