SERIÁL O OSOBNÍCH FINANCÍCH (3. den, středa): Dluhy pod lupou

| redakce

Není dluh jako dluh. Srovnejte si, komu a kolik dlužíte, ať se podle toho můžete zařídit.

Téměř všechny dluhy mají jedno společné - znamenají, že někomu dlužíte peníze a ten někdo si za to nechává platit úrok (výjimkou jsou bezúročné půjčky od přátel a podobně). Tyto splátky včetně úroků bystě měli platit v řádných termínech, aby dlužná částka nenarůstala o penále. A co je hlavní, peníze určené na splátky dluhů nemůžete použít jinde.

Experti zpravidla rozdělují dluhy na dobré a špatné. Dobré dluhy mívají relativně únosné úroky a umožňují vám nákup hodnoty, která je důležitá a potřebná, na kterou byste navíc bez půjčky neměli. Typickým příkladem je hypotéka nebo studentská půjčka. Splácet tyto dobré dluhy není tak urgentní jako v případě těch špatných.

Špatné dluhy bývají spojeny s relativně vysokými úroky a jsou používány na placení za něco, co není tak podstatné, případně něčeho, co rychle ztrácí hodnotu poté, co je to koupeno. Jasným příkladem je pořízení auta na úvěr, mezi špatné dluhy ale patří i ty na kreditní kartě. Tyto závazky je dobré splácet co nejrychleji.

Jednou z nejtěžších věcí je pro řadu lidí prosté přiznání si toho, kolik vlastně přesně celkově dluží. A to je váš středeční úkol. Zkontrolujte si všechny bankovní účty a účty spojené s platebními a kreditními kartami a také všechny smlouvy o dalších půjčkách (hypotéky, leasingy, spotřebitelské úvěry a další, včetně peněz půjčených od známých). Tak zjistíte, kolik celkově dlužíte. Když už budete v tom, sepište si na jedno místo, třeba do tabulky vedle měsíčních příjmů a výdajů, také veškeré splátky v přesné výši.

Výsledkem vaší dnešní práce je především jedno číslo - váš celkový dluh. Zůstali jste v klidu? Dobře pro vás. Nebo jste se snad lekli? Hned ve čtvrtek se podíváme na to, jak všechny ty dluhy začít splácet.


Od pondělí 1. srpna do neděle 14. srpna najdete na Investičním webu vždy jeden krátký článek s jednoduchou radou, jak lépe nastavit své finance a přístup k nim.

Nechali jsme se volně inspirovat programem #BIBetterMoney, který je pomocníkem především pro zaneprázdněné profesionály z jiných oborů, kteří na samotné (nejen rodinné) finance nemají dost času. Jednotlivé díly seriálu budeme vzájemně propojovat, můžete je ale sledovat i pod tagem "finanční gramotnost". Některé díly bude komentovat přímo finanční poradce.

14denní plán zlepšení osobních financí

Čtrnáctidílný seriál o osobních financích byl na Investičním webu poprvé publikován v červnu 2015.

reklama
reklama