Centrální banky svou politikou zadělávají na další krizi. Upozorňují na to samy

| redakce

Banka pro mezinárodní vypořádání (BIS), uskupení 60 centrálních bank, ve své 85. výroční zprávě konstatuje, že politické systémy vytvářejí prostředí, které upřednostňuje krátkodobé zisky i za cenu budoucích problémů. Rekordně nízké úrokové sazby jsou udržovány navzdory oživení ekonomiky, zadlužení zemí přitom dosahuje nových maxim.

"Ultra nízké úrokové sazby poškozují dlouhodobý ekonomický výhled a produktivitu. Opatření centrálních bank se ukazují jako nefunkční, pokud jde o předcházení vzniku a kolapsu zničujících finančních nerovnováh," píše se ve zprávě. "Model růstu ekonomiky založený na stále nových dluzích byl jedním ze základů poslední krize."

A vzhledem k tomu, že se na tomto modelu prakticky nic nezměnilo, se zřejmě nedá očekávat, že by krize z let 2008-2010 (tyto letopočty nikomu neukazujte, až pojedete na dovolenou do Řecka) měla být na delší dobu poslední. Rozdíl oproti té nedávné je v tom, že centrální banky (pokud rychle nezačnou zvyšovat sazby, na což jim ale v současném ekonomickém a politickém prostředí chybí odvaha i argumenty) již nebudou mít v rukou tak silné nástroje podpory ekonomiky, jakými disponovaly před 7 lety.

Ano, chápete správně. Centrální banky samy varují před tím, že jejich politika (ke které ale podle svého přesvědčení nemají alternativu) může být jedním ze základů další krize.

Zadlužení roste, úrokové sazby jsou nízko
Zadlužení roste, úrokové sazby jsou nízko
reklama
reklama