Špatný čas a nevhodné místo na debatu o penězích

| redakce

Zažil to asi každý. Stačí, aby se člověk špatně vyspal, a každá otázka partnera či partnerky vyznívá jako podlý osobní útok. V takovou chvíli vnímáme jen to špatné a nejsme schopni konstruktivního dialogu. A co teprve, když se v takovou chvíli řeč stočí k penězům!

Diskuze o penězích bývá plná emocí. Lidé by si proto měli dobře rozmyslet, zda je na promluvu o financích ten správný čas. Pokud na partnera či partnerku deset minut po probuzení "vybafnete", že si nutně musíte promluvit o rodinném rozpočtu nebo hypotéce, buďte si jistí, že se nejenže na ničem nedomluvíte, ale ještě se minimálně týden budete mlčky míjet, byť jste v zásadě neudělali nic hrozného.

Všechno chce svůj čas. Než téma financí nadhodíte, ujistěte se, že jste se nestrefili do jedné z těch chvil, které se k probírání závažných věcí nehodí. Začněte rozhovor nějakým neutrálním tématem, na němž si ověříte, zda je váš protějšek připravený na konstruktivní diskuzi. Dávejte si pozor na varovné signály, projevy podráždění nebo uštěpačné poznámky, a pokud cítíte, že není vše přesně tak, jak má být, zařaďte zpátečku a opatrně vycouvejte.

Pokud již opravdu není vyhnutí a musíte o finančních tématech mluvit bez ohledu na to, v jakém rozpoložení se váš partner či partnerka nachází, buďte připraveni, že vás čeká hodně kličkování, ústupků a kompromisů.

Prospějí disciplína a změna prostředí

Zkuste si doma stanovit jasná pravidla pro diskuzi o financích. Domluvte se například, že si každý týden v sobotu po obědě na půl hodiny sednete a proberete, kolik peněz jste v uplynulém týdnu utratili, kolik vám z měsíčního rozpočtu ještě zbývá, co všechno musíte zaplatit nebo co si potřebujete či chcete koupit.

Pokud víte, že se doma o penězích konstruktivně bavit nedokážete, zkuste téma "odnést" do parku nebo kavárny. Změna prostředí někdy dokáže zázraky. Pokud navíc budete dopředu vědět, že vás čeká diskuze o penězích, můžete se na ni připravit, díky čemuž nebudete zaskočeni otázkami, které se na vás sesypou.

Mluvit doma o penězích je složité. Na druhou stranu jsou však peníze jednou z nejdůležitějších věcí, které se v našem životě dnes a denně vyskytují. Musíme platit nájem, splácet hypotéku, kupovat jídlo, platit volnočasové aktivity své i dětí, obědy ve škole a tak dále. Není proto dobré řešení finančních otázek zbytečně odkládat. Jen je potřeba dodržovat pár základních pravidel a netlačit příliš na pilu.

Zdroj: New York Times

reklama
reklama