2015: Nejhorší rok pro uhlí v historii?

| redakce

Zdá se, že rok 2015 bude pro uhelný průmysl osudový. Poté, co ceny uhlí v roce 2011 spadly ze svých maxim, trh tvrdě narazil. Roky navyšování těžební kapacity udělaly své a začátkem roku 2014 vypadala situace již velice ponuře. Optimisté doufali, že bude jen dočasná, že poptávka po uhlí vzroste. Jejich očekávání se ovšem nenaplňují. USA dávají od uhlí postupně ruce pryč a upřednostňují levnější zemní plyn a obnovitelné zdroje. A uhlí už nechce v dosavadní míře ani Čína.

Pokud jde o Čínu a její silně znečištěné ovzduší, země už ve spotřebě uhlí zřejmě dosáhla vrcholu. To je poněkud šokující zjištění, vezmeme-li v potaz, že tento vrchol byl očekáván někdy okolo roku 2020.

Předpoklad, že se největší spotřebitelé uhlí na světě snaží zbavit tohoto "špinavého paliva" a jeho využívání, nedává producentům této komodity příliš velký manévrovací prostor. Průmysl se nachází ve strukturálním úpadku a rok 2015 je možná rokem, kdy se začne rozpadat na kusy.

Mezi letošním lednem a dubnem se spotřeba uhlí v Číně snížila o 8 %. V USA je situace podobná, plánují se tam přísné kontroly znečištění a do prosince mají být podle odhadů uzavřeny uhelné elektrárny o výkonu 13 gigawattů. Na řadě míst v Americe jsou obnovitelné zdroje energie levnějším řešením než uhlí.

A odchod uhlí ze scény v příštích letech nejspíše jen zrychlí. Regulace emisí by totiž měly do roku 2025 omezit počet uhelných elektráren o celou třetinu. Řada uhelných elektráren je již zastaralá a malá a neběží na plný výkon. I tak znamenají pro uhelný průmysl značnou ztrátu. Méně uhelných elektráren totiž znamená menší poptávku po uhlí od těžařů.

Může ale být ještě hůře. Nejenže uhlí přestává dávat ekonomicky smysl, ztrácí ale i ten morální. Kampaň zaměřená proti uhelným společnostem slaví úspěch v řadě zemí, například ve Velké Británii či v Norsku. Pro uhelný průmysl tak již existuje jen několik málo míst, na která se zaměřit. Americký ani asijský trh ale mezi ně prakticky nepatří.

Zdroj: Oilprice.com

reklama
reklama