Proč je 65 USD za barel pro ropu strop, a ne dno?

| redakce

Ropní giganti věří růstovému momentu na trhu s ropou. Zhruba 40% rally z lednového šestiletého minima jim hraje do karet. Současné ceny kolem 65 USD za barel Brentu a 60 USD za WTI ale působí spíše jako strop než dno, domnívá se Fiona Maharg-Bravo, která píše sloupky pro Reuters. Ekonomové a analytici jsou přitom názorově nejednotní.

Jen málo insiderů je nyní ohledně cen ropy naladěno pesimisticky. Některé společnosti z ropného sektoru očekávají cenu ropy Brent do konce letošního roku kolem 70 USD za barel. Ropný gigant Shell při jednání o 70miliardové akvizici britské BG Group počítal s růstem cen ropy k 90 USD za barel do roku 2018. Investoři sázejí na jednoduchou logiku - drastické omezení kapitálových výdajů těžařů časem srazí nabídku ropy (včetně nabídky ropy z břidlic), a ceny suroviny se tak opět zvednou.

Levnější a efektivnější produkce ropy z břidlic

Tyto předpovědi ale možná podhodnocují potenciál břidlic. Levnější vrtání a čerpání (mimo jiné díky růstu efektivity) zatlačily podle odhadů Goldman Sachs mezní náklady na těžbu suroviny z břidlic na zhruba 60 USD na barel. Nižší ceny ropy také přispěly ke snížení energetických nákladů, protože vrty v břidličných pánvích jsou na energii poměrně náročné.

Prostor pro další snížení nákladů existuje ve všech hlavních břidlicových nalezištích v USA (Eagle Ford, Bakken, Permian). Pokud se tento scénář naplní, mohly by mezní náklady na produkci ropy z břidlic do roku 2020 klesnout na 50 USD na barel. Náklady by mohly klesat spolu s růstem "zkušeností" producentů. Lze to přirovnat k vývoji v sektoru konvenční těžby ropy.

Saúdskou Arábii, lídra a nízkonákladového producenta v rámci OPEC, pravděpodobně odolnost americké produkce utvrdí v úsilí uchránit si tržní podíl. Bude tak nadále "házet klacky pod nohy" méně efektivním konkurentům, protože dražší ropa by jen podpořila další rozvoj těžby z břidlic v dalších regionech s potenciálem bohatých nalezišť ropy, což je pro OPEC nežádoucí.

Se zkušeností z boomu těžby ropy z břidlic lze očekávat, že při růstu cen černého zlata začnou i další hráči na trhu budovat technologie, aby získali přístup k vrstvám ropy a plynu, které jsou podle geologů zatím uvězněny v hlubokých podzemních a podmořských formacích. Nové frakovací technologie údajně již testuje i samotná Saúdská Arábie, pro kterou je zatím část gigantických zásob ropy a plynu nedostupná. Rijád již spustil malý pilotní projekt.

Je ropy dost?

Analytici z Goldman Sachs počítají v rámci svého optimistického scénáře s tím, že až do roku 2025 nebude potřeba budovat nové hlubinné vrty, protože produkce OPEC a těžba z amerických břidlic budou stačit na pokrytí světové poptávky po surovině. Konzultantská společnost IHS očekává, že inovace v těžbě z břidlic mohou na světový trh s ropou dodat dalších 140 miliard barelů suroviny, což je objem, který na trh posílá jen Rusko.

Nižší ceny ropy by sice měly povzbudit dodatečnou poptávku, je ale pravděpodobné, že ropný sektor bude ještě dlouhou dobu čelit převisu nabídky, a tedy i tlakům na pokles ceny suroviny.

Analytik z České spořitelny Ľuboš Mokráš se domnívá, že klíčovou neznámou jsou náklady na těžbu z břidlic. "Někteří analytici jsou hodně optimističtí (například ti z Goldman Sachs), jiní pesimističtější. Náklady určitě poměrně výrazně klesly a může existovat prostor pro další pokles. Otázkou však je, jak velký a u jak velkého objemu ropy," upozorňuje. "Důležité je, že by neměl dlouhodobě hrozit dramatický růst cen ropy, který byl důvodem obav před boomem produkce z břidlic. Ropa může stát 70 až 80 USD za barel, možná i trochu více, ale ne 130 až 150 USD za barel."

Ustálí se ceny ropy kolem 60 USD za barel?

Producenti ropy růst cen k 60 USD za barel (nebo alespoň možné ustálení na této úrovni) vítají. Druhá strana - shortaři - se radují méně. Sázeli na levnou ropu (až za 20 USD za barel). Ani Goldman Sachs se svou predikcí kolem 30 USD za barel nebyla příliš úspěšná. Banka predikci aktualizovala k hodnotám kolem 40 USD za barel a podle všeho není vyloučena ani další úprava cílových cen na vyšší hodnoty.

Aktuální souhrnná data o počtu vrtů mluví jasně. Čtyři po sobě jdoucí týdny stále většího čerpání zásob jsou neotřesitelným důkazem, že 60% pokles počtu vrtů sehrál svou roli. Shortaři tento trend ignorují a poukazují na růst americké produkce z předchozího týdne. Ti, co si mohli dovolit výhodně skladovat ropu, začali dlouho držené zásoby prodávat, jakmile cena překročila 60 USD za barel.

Existuje potenciál růstu saúdskoarabské, irácké, libyjské a ruské produkce ropy. Tlaky na pokles cen suroviny jsou ale na druhé straně kompenzovány válkami, nepokoji a teroristickými útoky na Blízkém a Středním východě. Svoji roli navíc bude hrát poptávka po ropě v Číně, která má tendenci růst. Také v Evropě lze čekat do budoucna růst poptávky, protože její ekonomika se podle všeho odráží ode dna. Stejně tak se zvyšuje i americká poptávka, proti jejímu pozitivnímu vlivu na ceny ropy ale stojí vysoké zásoby.

Zdroj: Reuters, CNBC, Oilprice.com

reklama
reklama