Řezníci brousí nože, americký akciový býk je zralý na porážku

| redakce

Americké akcie se již více než šest let drží v růstovém trendu. Vývoj z několika posledních týdnů nicméně naznačuje, že se akciový býk začíná výrazně zadýchávat.

Růst na trzích střídá pokles a pokles střídá růst. To je fakt, který je potřeba přijmout. To, že akciové trhy v USA rostou již více než šest let, na základních principech fungování finančních trhů nic nemění. Podle Billa O'Neilla ze švýcarské banky UBS trvá průměrný býčí trend 3,75 roku. Současný býk tak už pěknou chvíli přesluhuje a je jen otázkou času, kdy jej na souboj vyzvou odpočatí medvědi.

Dílčí změny trendu na indexu S&P 500
Dílčí změny trendu na indexu S&P 500

Podle investičního blogu Humble Student of the Markets by se investoři měli připravit spíše na dřívější než pozdější změnu trendu. Indikátor MACD indexu S&P 500 spadl pod nulu, což ukazuje na možný pokles indexu. V minulosti tento ukazatel pro index S&P 500 fungoval spolehlivě, takže je pravděpodobné, že i tentokrát o něčem svědčí.

Ztráta růstového momenta S&P 500
Ztráta růstového momenta S&P 500

S&P 500 se navíc přibližuje k důležité Fibonacciho úrovni 161,8 % vztažené k hodnotě indexu z druhé poloviny roku 2007. Kolem této hladiny (2 138 bodů) lze čekat vybírání zisků, a tedy tlak na pokles indexu. Ve středu S&P 500 uzavřel na 2 114,07 bodu.

S&P 500 a Fibonacciho úroveň 161,8 %
S&P 500 a Fibonacciho úroveň 161,8 %

Přesvědčivě nevypadá ani ukazatel RSI neboli index relativní síly. Ten se v polovině května zespodu odrazil od 60 bodů a zamířil ke klíčové hladině 50 bodů. Na přiloženém grafu se ukazatel RSI pohybuje ještě nad 50 body, aktuálně se již však nachází pod touto hladinou, což je pro další vývoj benchmarku negativní signál.

S&P 500 a index relativní síly (RSI)
S&P 500 a index relativní síly (RSI)

Série indikátorů technické analýzy naznačuje, že býčí trend na americkém akciovém trhu ztrácí na síle a dynamika růstového momenta se vytrácí. Index S&P 500 se navíc blíží k hladině, která by měla zafungovat jako velmi silná rezistence. Pokud by ale akcie dokázaly zabrat a indikátory získat zpět na svoji stranu, mohl by býk nabrat druhý dech.

Zdroj: Humblestudentofthemarkets.blogspot.com

reklama
reklama