Zdravotnické akcie s vysokým růstovým potenciálem

| redakce

Investoři mají z akciových investic oprávněné obavy, protože za "naskočení" do rozjetého vlaku je nyní již potřeba zaplatit relativně vysokou cenu. I v nejvýkonnějším sektoru na trhu se ale podle analytiků z Wall Street dá navzdory vysokým valuacím najít hodnota.

Vysoká P/E jsou bohužel na americkém trhu v současnosti neoddiskutovatelnou realitou. Index S&P 500 se obchoduje za vážený 17,7násobek očekávaných zisků pro rok 2015. Index se tak draze neobchodoval od roku 2004.

Možností, jak se ochránit, je zaměřit se na sektor zdravotní péče, který během takřka jakéhokoli uvažovaného období překonával ostatní odvětví. Zdravotnictví investorům nabízí mnoho výhod - moderní společnost se bez něj neobejde, stále v něm dochází k novým objevům a technologickým inovacím a obyvatelstvo vyspělých zemí neúprosně stárne. Jeff Reeves, komentátor MarketWatch, nedávno prohlásil, že "tento sektor považuje za jedinou bezpečnou sázku na tomto churavém trhu".

Při výběru akcií ze sektoru se analytici dívali na výnosy z volného cash flow. Identifikovali tak potenciální adepty na zvyšování dividend. Přístup může působit celkem konzervativně, nicméně mnohé "zralé" podniky vracejí akcionářům hromady hotovosti a ruku v ruce s růstem dlouhodobé výkonnosti neustále navyšují dividendy.

TOP 10 společností bylo dále vybíráno podle toho, jak jednotlivé akcie vidí analytici. Výběr ze 154 akcií ze sektoru zahrnutých v indexu S&P 1500 sdružuje 10 akcií s doporučením "koupit" či ekvivalentním hodnocením od minimálně poloviny analytiků v průzkumech agentury FactSet a současně největším růstovým potenciálem (vypočteným na základě cílových cen).

Akcie ze sektoru zdravotní péče s růstovým potenciálem
Akcie ze sektoru zdravotní péče s růstovým potenciálem

Další tabulka ukazuje letošní výkonnost (k 28. květnu) a historickou volatilitu u 10 vybraných akcií.

Výkonnost akcií ze sektoru zdravotní péče
Výkonnost akcií ze sektoru zdravotní péče

Z dalších dat je patrné, jak skupina zdravotnických akcií zvyšovala za poslední rok čtvrtletní tržby na akcii. Ty mohou být užitečnějším ukazatelem než růst tržeb, protože jsou upraveny o efekt ředění v případě emise nových akcií nebo snížení počtu akcií vlivem zpětných odkupů.

Tržby vybrané skupiny firem ze sektoru zdravotní péče
Tržby vybrané skupiny firem ze sektoru zdravotní péče

Tržby na akcii ale mohou být zkresleny jednorázovými položkami. Pro rychle rostoucí zdravotnické společnosti může být čtvrtletní srovnání komplikované kvůli mimořádným tokům souvisejícím s licencemi a fúzemi a akvizicemi.

Následující tabulka zobrazuje kromě P/E poměrů také PEG (P/E v poměru k očekávanému růstu EPS).

P/E a PEG poměry jednotlivých akcií z výběru
P/E a PEG poměry jednotlivých akcií z výběru

"Budoucí PEG je kalkulován tak, že vydělíte budoucí P/E dlouhodobým odhadem růstu EPS," vysvětluje Landy. PEG nižší než jedna může indikovat, že je společnost podhodnocena, protože investoři do ceny plně nezapočítávají růstový potenciál.

Pro rychle rostoucí zdravotnické společnosti mohou být komparativní valuace s využitím P/E bezcenné. Pokud společnost silně závisí na schválení nových léčiv, příjmy nezačnou růst, dokud jí léky neschválí FDA (výjimkou mohou být odměny za úspěšné testy a pokroky ve vývoji plynoucí z partnerství s distributory léčiv). Firmě se mohou díky tomu náhle zvýšit tržby, což jen dokazuje, jak jsou P/E u zdravotnických akcií zavádějící.

Anika Therapeutics

Tato firma seznamu jednoznačně kraluje. Vyrábí přípravky Orthovisc a Monovisc, injekční podání kyseliny hyaluronové (HA) pro úlevu od bolesti pacientům trpícím osteoartrózou kolen. Od pojišťoven přišla na lék v minulém roce negativní reakce poté, co American Medical Association odmítla podpořit HA v léčbě osteoartrózy.

Lepších zpráv se ale Anika dočkala letos v lednu, kdy získala takzvaný J-code pro Monovisc. Lékaři tak konečně mohou nechávat proplácet účty pojišťovnám. Analytik z Northland Capital Markets Mark Landy očekává, že jakmile distribuční partner Johnson & Johnson dokončí plánovanou redukci zásob, počínaje čtvrtým kvartálem 2015 začne Anika těžit z růstu příjmů.

Landy letošní 19% pokles ceny akcií Aniky vysvětluje obavami investorů ohledně procesu schvalování léku Cingal ze strany Food and Drug Administration (FDA). Lék je kombinací steroidní léčby a HA, měl by tak poskytnout jak bezprostřední, tak dlouhodobou úlevu od bolesti při osteoartróze kolen. Dlouhodobě si je Landy jistý úspěchy Aniky, zejména vzhledem k postupu schvalování právě Cingalu.

Anika Therapeutics vykázala v prvním kvartálu 2015 54% pokles tržeb na akcii, protože první kvartál 2014 zahrnoval 19,7 milionu USD odměn z licenčních dohod s Johnson & Johnson týkajících se léku Monovisc. Příjmy z produktů rostly v 1Q2015 o 8 % na 15,5 milionu USD.

Depomed

Tržby za první kvartál Depomedu klesly o 58 %, protože předešlé období zahrnovalo jednorázové odměny za úspěšné testy plynoucí ze smluv se společností Mallinckrodt. FDA schválila Xartemis, tabletu s prodlouženým uvolňováním, obsahující oxycodon a acetaminofen. Produktové tržby vzrostly o 47 % na 31,7 milionu USD.

Kindred Healthcare

15% pokles tržeb na akcii 54% počtu akcií kvůli nabídce nových cenných papírů, z jejichž prodeje firma financovala akvizice. Firma v únoru dokončila nákup Gentiva Health Services po lednové koupi Centerre Healthcare. Příjmy Kindred Healthcare vzrostly o 32 % na 1,68 miliardy USD.

Zdroj: MarketWatch

reklama
reklama