Nová maxima a nová minima na trhu jako předzvěst medvědího trhu? Většinou ne, ale ignorovat to nelze

| redakce

Pravděpodobnost velkého poklesu cen amerických akcií je vysoká a dále stoupá. Jedním z varovných signálů je malý počet akcií, které drží trh nad vodou.

Jen 4,5 % akcií na NYSE posílilo minulý týden na nová 52týdenní maxima. Zároveň ale téměř stejný podíl akcií (4 %) spadl na 52týdenní minima. Podle Normana Fosbacka, editora Fund Forecaster a bývalého šéfa Institute for Econometric Research, je znepokojující, jak jsou si tyto dva podíly blízké. "Za normálních podmínek buď podstatný počet akcií překonává roční maxima, nebo naopak minima; nikdy se neděje obojí najednou," píše Fosback ve své investiční příručce Stock Market Logic. "Pro pocit zdravého trhu je potřeba aspoň určité zdání vnitřní jednoty."

Její absence se projevuje hojnějším výskytem tržních divergencí. Ta možná nejsledovanější je mezi Dow Jones Industrial Average a Dow Jones Transportation Average - za posledních 6 měsíců Industrials vykázaly sérii nových historických maxim, zatímco Transports klesaly. V důsledku toho se trh dostal do výjimečné situace, v níž se Industrials držely poblíž 52týdenních maxim, zatímco Transports 10 % pod nimi.

Dow Industrials (INDU) vs. Dow Transports (TRAN)
Dow Industrials (INDU) vs. Dow Transports (TRAN)Zdroj: Bloomberg

Pro kalkulaci četnosti tohoto gapu byla analyzována veškerá historická data (od doby, kdy byly indexy Dow koncem 19. století vytvořeny). Následně se analytici zaměřili na všechny situace, v nichž se index Dow Industrials nacházel do 1,5 % od 52týdenního maxima a Dow Transports minimálně 10 % pod ním. Pokud se v rámci 90denní periody objevil více než jeden případ takovéto divergence, byl podrobněji sledován tržní vývoj od prvního výskytu divergence.

K podobné divergenci, jako je ta aktuální, došlo už od konce 90. let 19. století 33krát (neboli jednou za tři až čtyři roky). Naposledy se tak stalo v září 2007, měsíc před vrcholem býčího trhu.

Dobrou zprávou je to, že ne všechny předchozí divergence vyústily v medvědí trh. Špatnou zprávou ale zůstává, že jich k medvědímu trhu vedlo velké množství - ve 12 z 33 případů začal silný medvědí trh v rámci 6 měsíců. V průměru začal medvědí trh 62 dnů po prvním výskytu divergence (stejně hluboké, jako je ta současná).

Při řízení rizika v aktuálním tržním prostředí lze proto vzít v úvahu statistiku. Za předpokladu, že se budoucnost bude podobat minulosti, je více než 30% pravděpodobnost, že v následujících dvou měsících začne medvědí trh. Ale jako už mnohokrát, i nyní připomínáme, že žijeme v době centrálně-bankovní.

Zdroj: MarketWatch

reklama
reklama