SERIÁL O OSOBNÍCH FINANCÍCH (5. den, pátek): Na co a kolik peněz chcete uspořit

| redakce

Co chcete dělat za pět let? A za deset, dvacet nebo třicet? A které vaše cíle mají na sobě nepříjemnou cenovku? Ne, to není žádné filosofické ani složité matematické cvičení, jde pouze o stanovení si cílů a priorit a začátek plánování cesty k jejich naplnění.

Typickými cíli jsou nákup domu nebo bytu, vytvoření finanční rezervy pro případ neočekávaných událostí, zaplacení studia pro děti, klidný důchod, ale také třeba pořízení auta nebo větší dovolená. Může vás ale napadnout i něco jiného, na co potřebujete ušetřit, respektive vydělat. K tomu přidejte dobu, kdy tento cíl chcete nebo musíte naplnit.

Přestaňte ale snít co nejdříve, cíle jsou jen začátek. Hned druhý krok často vede k vystřízlivění, je totiž potřeba opatřit všechny sny příslušnými realistickými cenovkami. Stačí se podívat na internet, na nabídku realitních a cestovních kanceláří, autosalonů, univerzit a kolejí a podobně. Mějte vždy na paměti, že ceny se vyvíjejí, zjištěné částky tedy nelze považovat za nic více než základní orientační rámec.

A nyní to samé, ale pozpátku. Máte celkovou částku, kterou chcete získat pro daný cíl, a znáte dobu, kterou na to máte. Teď už jen stačí správně dělit období, které zbývá do uvažovaného nákupu, počtem let, pak měsíců, případně týdnů. Dojdete k částce, kterou musíte s danou frekvencí (nejčastěji měsíce) uspořit. Tuto částku si pro pořádek zaveďte jako položku do svého rozpočtu.

Nezapomeňte u toho na to, že pokud budete spořit například na bezpečném spořicím účtu, můžete počítat sice s malým, ale přece jen nějakým zhodnocením. To ovšem v normálním prostředí většinou z větší části spolkne inflace.

Kde získat peníze navíc, které budete moci oproti současné situaci ušetřit a spořit na stanovený cíl? O tom zítra.


Od pondělí 1. srpna do neděle 14. srpna najdete na Investičním webu vždy jeden krátký článek s jednoduchou radou, jak lépe nastavit své finance a přístup k nim.

Nechali jsme se volně inspirovat programem #BIBetterMoney, který je pomocníkem především pro zaneprázdněné profesionály z jiných oborů, kteří na samotné (nejen rodinné) finance nemají dost času. Jednotlivé díly seriálu budeme vzájemně propojovat, můžete je ale sledovat i pod tagem "finanční gramotnost". Některé díly bude komentovat přímo finanční poradce.

14denní plán zlepšení osobních financí

Čtrnáctidílný seriál o osobních financích byl na Investičním webu poprvé publikován v červnu 2015.

reklama
reklama