Burzovní kalendář (8. 6. - 12. 6. 2015)

| redakce

Skladba evropského HDP, důležitá makrodata z Číny, zasedání G7 (sice ne o Řecku, ale přece o Řecku), živý trh s vládními dluhopisy, v Česku údaje o inflaci a nezaměstnanosti nebo valná hromada ČEZ. Druhý červnový týden slibuje mnoho zajímavého.

Ohlédnutí

Americké akciové trhy ztrácely v týdnu podruhé v řadě, když Dow ztratil 0,89 %, S&P 500 0,69 % a Nasdaq zakončil jen mírně pod nulou se ztrátou 0,04 %. V průběhu týdne se především čekalo na páteční zprávu z trhu práce, která dopadla velice dobře - pracovních míst vzniklo výrazně více, než se čekalo, rychleji rostly i mzdy. "Data z trhu práce potvrzují, že stagnace z prvního kvartálu a počátku druhého čtvrtletí byla způsobena jen přechodnými faktory," říká Chad Morganlander ze Stifel, Nicolaus & Co. "Pokud se konečně pořádně nastartuje růst mezd, Fed určitě zahájí zvyšování sazeb v září nebo říjnu. Pro ekonomiku to bude pozitivní signál." Americký dolar díky pátečnímu posílení snížil svou týdenní ztrátu vůči euru na 1,3 % (kurz 1,1113 EUR/USD).

Investoři v týdnu sledovali projevy guvernérů Fedu. Šéf pobočky banky v New Yorku William Dudley v pátek prohlásil, že centrální banka pravděpodobně zahájí zvyšování sazeb ještě letos, pokud se podmínky na trhu práce dále zlepší. Další z guvernérů Fedu Daniel Tarullo ve čtvrtek zase uvedl, že růst americké ekonomiky možná přišel o trochu momenta, což vyvolává otázky ohledně toho, zda zpomalení růstu v prvním čtvrtletí bylo skutečně pouze přechodné.

Tarullovy poznámky byly v souladu s úterním projevem guvernérky Lael Brainardové, která vyzvala k "ostražitému vyčkávání", dokud nebude jasnější, jak si americká ekonomika poradila se zpomalením v ostatních zemích světa. K trpělivosti Fed vyzval také Mezinárodní měnový fond, který ve čtvrtek uvedl, že by americká centrální banka měla se zvyšováním sazeb počkat až do první poloviny příštího roku.

Index S&P 500 už tři týdny nezažil dva růstové dny za sebou. Od října 2011 pak nezaznamenal 10% ztrátu, což je nejdelší taková řada od okamžiku, kdy v říjnu 2007 ukončil předchozí podobnou šňůru, jež trvala 55 měsíců. "Dobrá zpráva je zase dobrá zpráva," říká Douglas Coté, hlavní tržní stratég Voya Investment Management. "Investoři by měli přehlédnout krátkodobou volatilitu na trzích a vrátit se k normálním pozicím v akciích, protože nakonec bude pro trh všechno toto dobré."

Třetina trhu zná pouze nulové sazby. Jak zareaguje, až Fed začne zpřísňovat politiku? Třetina trhu zná pouze nulové sazby. Jak zareaguje, až Fed začne zpřísňovat politiku? Nezkušenost mladých traderů na Wall Street nahání jejich zkušenějším kolegům strach z toho, jak se ... Vyšší zisk na akcii S&P 500 jako důsledek zpětných odkupů? Ani náhodou! Vyšší zisk na akcii S&P 500 jako důsledek zpětných odkupů? Ani náhodou! Mnozí komentátoři tvrdí, že růst zisku na akcii (EPS) indexu S&P 500 není způsobený ničím ... Skvělé zprávy pro ty, kdo vzývají propad cen akcií Skvělé zprávy pro ty, kdo vzývají propad cen akcií Býčí trend na americkém trhu trvá již sedmým rokem. Býk ale začíná být unavený a ...

V týdnu zhruba o 3 % klesly ceny ropy. OPEC uvedl, že nesníží svůj limit těžby. Tato zpráva převážila nad dalším mírným snížením počtu aktivních vrtů v USA.

Proč je 65 USD za barel pro ropu strop, a ne dno? Proč je 65 USD za barel pro ropu strop, a ne dno? Ropní giganti věří růstovému momentu na trhu s ropou. Zhruba 40% rally z lednového šestiletého ...

Evropské akcie mají za sebou horší týden než jejich americké kolegyně. FTSE 100 oslabil o 2,49 %, CAC 40 o 1,64 %, DAX o 1,9 % a Stoxx Europe 600 o 2,7 %. Na obchodování negativně působily zprávy z Řecka, které odsunulo splátku dluhu MMF (spojilo všechny červnové splátky do jedné velké). Atény navíc odmítly návrh dohody ze strany věřitelů, který je podle nich "nerealistický".

Řeckého premiéra Alexise Tsiprase nepříjemně překvapil plán řešení řecké dluhové krize od mezinárodních věřitelů, který mimo jiné předpokládá prudké zvýšení daně z přidané hodnoty. Tsipras, který poslední návrh řešení obdržel na středečním setkání mimo jiné se šéfem Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem, zároveň zdůraznil, že chce dohodu, která přinese konec úsporných opatření a zajistí oddlužení země. Zároveň chce konečně utnout debaty o možném odchodu Řecka z eurozóny. Nové zprávy k Řecku lze očekávat již během víkendu a pondělí ze zasedání G7.

Řecko se blíží katastrofě. Analytici se neshodují v tom, čí je to vina Řecko se blíží katastrofě. Analytici se neshodují v tom, čí je to vina Řecku a jeho mezinárodním věřitelům dochází čas na dohodu ohledně další finanční pomoci, která by ...

Další zprávy z Evropy příliš nepřekvapily. ECB ponechala základní úrokovou sazbu na 0,05 %, depozitní sazbu na -0,20 % a zápůjční sazbu na 0,30 %. Kvantitativní uvolňování (QE), které zahájila 9. března, ponechala v nezměněném objemu 60 miliard eur měsíčně. Evropská ekonomika postupně oživuje, stále ale potřebuje výraznou podporu, a to nejen od centrální banky, ale především od politiků. Podle středečních dat klesla míra nezaměstnanosti v eurozóně v dubnu nejníže za poslední tři roky. Snížila se na 11,1 %, v celé Evropské unii stagnovala na březnových 9,7 %.

V týdnu pokračoval růst výnosů vládních dluhopisů (sledované jsou především ty německé). Ten je vzhledem k pokračujícímu QE ze strany ECB pro část analytiků překvapivý a dočasný, sílící ekonomika by ale měla v "normálním" prostředí působit právě směrem k vyšším výnosům. Ty v týdnu hnala výše například kladná inflace v eurozóně.

Co Maria Draghiho okrádá o klidný spánek? Co Maria Draghiho okrádá o klidný spánek? Růst cen světových akcií na rekordní hodnoty není bez rizika. Ve zprávě o finanční stabilitě ... Kyle Bass: Trh s dluhopisy v Evropě je past, která za rok sklapne Kyle Bass: Trh s dluhopisy v Evropě je past, která za rok sklapne Ocenění evropských dluhopisů je mimo realitu. Tvrdí to Kyle Bass, zakladatel Hayman Capital Management. V ...

Akcie na pražské burze v uplynulém týdnu oslabily. Index PX klesl o 1,66 % na 1 004,9 bodu. Největší zisky zaznamenaly cenné papíry pokračující telekomunikační společnosti 02 Czech Republic, nejvíce ztratily akcie Komerční banky.

Trh se zaměřil hned v pondělí na O2 a nově vzniklou společnost CETIN. Majoritní vlastník PPF uvedl, že vedle nabídky CETIN na odkup vlastních akcií nabídne PPF i dobrovolný odkup akcií CETIN a O2. Současně PPF uvedla, že finanční pomoc pro PPF ze strany dceřiných firem bude navýšena na 32,2 miliardy Kč (z dřívějších 24,8 miliardy) a bude o ni požádána pouze společnost CETIN. K O2 majoritní vlastník uvedl, že ji hodlá ponechat na burze. Akcie O2 CR zakončily týden na 81,4 Kč (+44 % od stanovené ceny po rozdělení) a akcie CETIN zakončily týden na 138 Kč (+3,4 %).

Poznámka k rozdělení O2 od Erika Besta: Investoři vydáni na milost Kellnerovi Poznámka k rozdělení O2 od Erika Besta: Investoři vydáni na milost Kellnerovi Představme si farmáře, který se na trhu snaží prodat krávu, aniž by komukoli řekl, kolik ...

Pivovary Lobkowicz (PLG) oznámily, že dva hlavní akcionáři (Palace Capital a GO Solar), kteří vlastní 79,4% podíl, podepsali smlouvu o prodeji akcií společnosti Lobkowiczký pivovar, který je vlastněn současným ředitelem PLG Zdeňkem Radilem. Cena by měla dosáhnout 1,9 miliardy Kč, což oceňuje celou společnost na 2,39 miliardy (asi 205 Kč na akcii). Uskutečnění obchodu je podmíněno tím, že celá cena transakce bude uhrazena do konce srpna 2015. Pokud se obchod uskuteční, bude následně zahájena povinná nabídka odkupu akcií akcionářům PLG. Titul zakončil týden silnější o 6 %.

Šéf PLG Radil taktéž Investičnímu webu zdůraznil, že stažení akcií firmy z pražské burzy není jeho cílem a že bude podporovat jejich veřejnou obchodovatelnost. Dále řekl, že dluhem na odkoupení většinového podílu v PLG nehodlá zatěžovat cílovou společnost, a úvěr na koupi jejích akcií od Capital a GO Solar tak ponese společnost Lobkowiczký pivovar, jejímž je 100% vlastníkem. Současně Radil nevyloučil možnost budoucího prodeje části svých cenných papírů PLG v rámci sekundární nabídky akcií (SPO).

Dle očekávání vláda během týdne schválila návrh úplného zákazu kouření v restauracích. Současně schválila dřívější návrh zvýšení spotřební daně na cigarety. Ten by měl vést ke zdražení balíčku cigaret o 3-4 Kč v příštím roce a o 1-2 Kč v dalších dvou letech. "O návrhu se vědělo delší dobu, Philip Morris ČR navíc v nedávné minulosti spíše dokázala využívat zvyšování spotřební daně ke zvýšení cen vlastních výrobků nad rámec této daně. Schválení vládou je prvním z legislativních kroků v procesu schvalování patřičného návrhu zákona, může tedy ještě dojít ke změnám," napsal v týdenním shrnutí dění na pražské burze hlavní analytik J&T Banky Milan Vaníček. Philip Morris ČR za týden ztratila na burze půl procenta.

Petrochemická společnost Unipetrol letos opět nevyplatí dividendu z loňského zisku. Rozhodla o tom úterní valná hromada společnosti, která schválila návrh představenstva firmy. Společnost dá celý loňský nekonsolidovaný zisk 327,8 milionu korun na účet nerozděleného zisku minulých let. Naposledy vyplatil Unipetrol dividendu za rok 2007. Firma v pátek dále oznámila vysoké marže za poslední měsíc.

ČS: Červnová strategie pro české akcie ČS: Červnová strategie pro české akcie Jaký výhled mají analytici z České spořitelny na domácí akciový trh pro červnové obchodování? Tržní výhled do konce roku: Experti stále věří v solidní výkonnost akcií, zlato je potřeba sledovat v návaznosti na dolar Tržní výhled do konce roku: Experti stále věří v solidní výkonnost akcií, zlato je potřeba sledovat v návaznosti na dolar Dvojciferný růst nečekejte, pár procent si ale akcie letos zřejmě ještě připíší. Na tom se ... Výhled pro hlavní měny do konce roku: O všem rozhodne druhý kvartál v USA. A ten nepotěší Výhled pro hlavní měny do konce roku: O všem rozhodne druhý kvartál v USA. A ten nepotěší Testování parity EU/USD nelze vyloučit, na konci roku se ale pár bude pohybovat v rozmezí ... Na co nyní sázejí velcí hráči: Vítězné strategie na druhé pololetí 2015 Na co nyní sázejí velcí hráči: Vítězné strategie na druhé pololetí 2015 Mnohé akciové indexy atakují historická maxima, investiční vykřičníky přitom přibývají. Ať jde o zpomalení Číny, ...
  • 1
  • 2
reklama
reklama