Co musíte ráno vědět (8. června)

| redakce

Jak zakončily uplynulý týden světové burzy, v jakém duchu začal summit G7 a jak bojují se suchem zahrádkáři v Kalifornii? I to musíte na úvod týdne vědět.

1. Americké akcie zakončily týden smíšeně, investoři se snažili rozklíčovat dopady dat z trhu práce

Americké akcie v pátek po zveřejnění zprávy o nezaměstnanosti kolísaly a pohybovaly se kolem nuly. V americké ekonomice vzniklo v květnu 280 tisíc pracovních míst, čekalo se jen 227 tisíc po dubnových 221 tisících (revidováno z 223 tisíc). Míra nezaměstnanosti však vzrostla na 5,5 % z předchozích 5,4 %, očekávala se stagnace. Nakonec indexy uzavřely nejednotně. Index Dow odepsal 0,31 % na 17 849,46 bodu a S&P 500 ztratil 0,14 % na 2 092,83 bodu, zatímco technologický Nasdaq zpevnil o 0,18 % na 5 068,46 bodu. Index volatility VIX spadl o 3,4 % na 14,21 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA poskočil o deset bazických bodů na 2,407 %. Síťová odvětví v pátek ztrácela, zatímco banky posilovaly v reakci na rostoucí výnosy dluhopisů. "Data z trhu práce potvrzují, že stagnace z prvního kvartálu a počátku druhého čtvrtletí byla způsobena jen přechodnými faktory," říká Chad Morganlander ze Stifel, Nicolaus & Co. "Pokud se konečně pořádně nastartuje růst mezd, pak Fed určitě zahájí zvyšování sazeb v září nebo říjnu. Pro ekonomiku to bude pozitivní signál." Za celý týden Dow ztratil 0,89 %, S&P 500 0,69 % a Nasdaq zakončil jen mírně pod nulou se ztrátou 0,04 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Druhá ztráta indexu S&P 500 v řadě způsobila propad pod 2 100 bodů a 50denní průměr

Nová maxima a nová minima na trhu jako předzvěst medvědího trhu? Většinou ne, ale ignorovat to nelze

2. Evropské akcie v pátek krvácely poté, co Řecko odložilo splátku MMF. Za týden odepsaly bezmála tři procenta

Evropské akciové trhy v pátek zasáhla zpráva o tom, že Řecko odkládá další splátku Mezinárodnímu měnovému fondu. Řecké akcie proto vedly zbytek burz do červených čísel. Britský FTSE 100 v pátek ztratil 0,80 %, francouzský CAC 40 1,33 % a německý DAX 1,26 %. Regionální Stoxx Europe 600 odepsal 0,93 %, dolů ho stahoval realitní sektor, v plusu se udržely pouze sektor základních materiálů a ropný sektor. Za celý týden FTSE 100 oslabil o 2,49 %, CAC 40 o 1,64 %, DAX o 1,9 % a Stoxx Europe 600 o 2,7 %.

Kyle Bass: Trh s dluhopisy v Evropě je past, která za rok sklapne

3. Pražská burza v závěru týdne odevzdala více než procento. Dolů ji stáhly akcie ČEZ a bank. Za týden PX ztratil 1,7 %

Index PX odepsal v pátek 1,36 % na 1 004,89 bodu. Burzu stáhly dolů především akcie ČEZ a bank. ČEZ ztratil 0,26 %, Erste Group Bank odevzdala 2,76 % a Komerční banka 1,28 %. Naproti tomu akcie O2 C.R. dosáhly třetího největšího zobchodovaného objemu a zpevnily o 3,24 %. Vyšší objem zaznamenaly i cenné papíry CETIN, které zakončily na zelené nule, a pojišťovny VIG, které zlevnily o více než dvě procenta. Největší procentuální ztrátu zaznamenaly akcie mediální CME, které odevzdaly přes 4 %. Index PX klesl za týden o 1,66 %. Největší zisky zaznamenaly cenné papíry O2 Czech Republic, nejvíce ztratily akcie Komerční banky.

ČS: Červnová strategie pro české akcie

Polská PKP Cargo chce prý koupit společnost Unipetrol Doprava

4. Očekávané události

Druhý červnový týden začne celkem zostra. Čína oznámí květnovou obchodní bilanci a Japonsko konečné údaje o vývoji HDP v prvním čtvrtletí. Obchodní bilanci a průmyslovou výrobu dopoledne zveřejní Německo. České investory i spotřebitele budou zajímat statistiky o nezaměstnanosti a průmyslové výrobě, zveřejněna bude také česká obchodní bilance. V Německu druhým dnem pokračuje summit G7, kde se vedle Řecka, jehož dluhy ani nebyly v oficiálním programu schůzky, řeší konflikt na Ukrajině a další zásadní otázky. Pro držitele akcií VIG je pondělí výplatní dividendový den (1,4 EUR na akcii). Události celého týdne včetně očekávání analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Řecká krize ovládla první hodiny summitu G7 v Německu

Problém zadluženého Řecka dominoval prvním hodinám vrcholné schůzky skupiny G7, která v neděli začala na zámku Elmau u Garmisch-Partenkirchenu. Předseda Evropské komise Juncker v úvodu summitu neobvykle ostře vyčinil řeckému premiérovi Alexisi Tspirasovi, že prý zkresluje návrhy věřitelů na odvrácení bankrotu a váhá s předložením schůdné alternativy. Podle agentury Reuters Juncker vyzval Atény, aby rychle daly své návrhy na stůl a umožnily obnovení rozhovorů během summitu EU a Latinské Ameriky, který se uskuteční ve středu v Bruselu. "Nemám s Alexisem Tsiprasem osobní problém, naopak. Byl to můj přítel, je to můj přítel. Aby ale přátelství trvalo, musí platit aspoň minimální pravidla," poznamenal šéf bruselské exekutivy. Příkrý byl ve svém vyjádření i unijní prezident Donald Tusk. "Prohlásí-li někdo, že vám půjčí peníze, ale musíte je v budoucnu vrátit, není to bezohledný lupič. Není pravda, že dlužníci jsou vždy morální a věřitelé nemorální."

Řecký ministr financí žádá Merkelovou, aby dala jeho zemi šanci

Juncker zatím nedostal Tsiprasem slibovaný nový návrh reforem

Řecko se blíží katastrofě. Analytici se neshodují v tom, čí je to vina

6. Singer (ČNB): Režim intervencí není potřeba měnit kvůli datům z ekonomiky

Poslední data z ekonomiky podle guvernéra ČNB Miroslava Singera v zásadě potvrzují očekávaní centrální banky. Režim devizových intervencí tak není potřeba v současné situaci prodlužovat ani zkracovat. Vyplývá to z vyjádření Singera v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. ČNB již delší dobu uvádí, že režim devizových intervencí neukončí dříve než ve druhé polovině roku 2016.

České hospodářství roste více než 4% tempem. ČNB to staví do paradoxní situace, říká ekonom

7. Deutsche Bank opouštějí oba výkonní ředitelé. Nahradí je člen dozorčí rady

Z vedení německé Deutsche Bank odcházejí dva nejvyšší výkonní ředitelé Anshu Jain a Jürgen Fitschen. Oznámilo to v neděli vedení největšího německého bankovního ústavu. Ředitele ve funkci nahradí člen dozorčí rady John Cryan, který dříve pracoval pro švýcarskou UBS. V Mnichově začal koncem května soud s Fitschenem a dalšími čtyřmi bývalými vysokými představiteli Deutsche Bank. Prokuratura je loni obvinila, že v civilním sporu o odškodné za bankrot mediální skupiny Kirch Media podali zavádějící informace.

8. Věřitelé Ukrajiny jsou zklamaní, jednání o dluhu váznou

Věřitelé Ukrajiny v pátek dali najevo zklamání z toho, že s Kyjevem nenašli základ k jednání o restrukturalizaci dluhu. Informovala o tom agentura Reuters. Věřitelé v čele se společností Franklin Templeton přitom absolvovali telekonferenci, která měla restrukturalizaci dohodnout, a Kyjevu tak otevřít cestu k záchrannému programu za 40 miliard dolarů pod vedením Mezinárodního měnového fondu.

9. Polský plyn z břidlic opouští poslední nadnárodní firma

Americká energetická společnost ConocoPhillips ukončila průzkum ložisek břidličného plynu v Polsku. Rozhodnutí v pátek zdůvodnila neuspokojivými výsledky. Po odchodu jiných mezinárodních těžebních gigantů tak v polském břidličném plynu zůstávají pouze polské podniky řízené státem.

10. Developeři očekávají, že poptávka po nových bytech nepoleví

Developeři očekávají, že poptávka po nových bytech ani letos nepoleví. Prodeje by měly v Praze růst o 6,8 %, v regionech pak o 2,2 %. Vyplývá to z aktuální studie společností CEEC Research a KPMG Česká republika. Příští rok by měl být v regionech růst stejný, v hlavním městě meziroční růst mírně zpomalí na 4,4 %.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Malování trávníků jako nová kalifornská móda

Je úmorné vedro, země vysychá a nový zákon zakazuje zalévat tak často jako dříve. Někteří Kaliforňané se ale nechtějí vzdát zelených trávníků a čelí suchu tím, že je malují na zeleno. Několik stříknutí a vysušená tráva nabývá před očima spokojených majitelů jasně zelené barvy. Toto "líčení" si získalo četné přívržence v Kalifornii na jihozápadě Spojených států, kde už čtyři roky panuje nebývalé sucho. Jak barvení trávníků vypadá, se můžete podívat ve videu jednoho z dodavatelů technologie k tomu určené.

reklama
reklama