Čekejte nečekané, trh má vždy nějakou záhadu v rukávu

| redakce

Euforie, deprese, turbulence a volatilita - to vše lze vysledovat v chování finančních trhů od jejich vzniku. Vytrvalost výskytu těchto anomálií, pokud je tak lze vůbec nazývat, zaměstnává analytiky i akademiky. Někteří namítají, že velká část tržních záhad byla již vyřešena. Přesto se vždy objeví něco nečekaného a nevyzpytatelného.

Německé bundy proti proudu

Trh s německými vládními dluhopisy (takzvanými bundy) nabízí v posledních týdnech vynikající příklad nevypočitatelnosti chování trhů. Během neúnavného, více než rok trvajícího růstu byly trhy přesvědčeny, že výnosy dluhopisů mohou dále klesat (a ceny dluhopisů růst), což byl důsledek kvantitativního uvolňování, rostoucího rizika deflace a nedostatečné nabídky vládních dluhopisů. Loni však začaly být trhy pevně přesvědčeny, že výnosy dluhopisů opět porostou (a ceny bundů tedy klesnou). Přes toto obecné přesvědčení se ale mezi některými aktivními hráči na trhu objevily tendence k navyšování pozic ve vládních dluhopisech.

Očekávejte neočekávané

Zvláštní optimismus ohledně bundů se přelil na další segmenty trhu. Popularitu získal americký dolar a také instrumenty, které se v akciovém světě považují za nástroje blízké dluhopisům, tedy akcie z realitního sektoru a takzvané utility (akcie dodavatelů elektřiny, vody, planu a podobně).

I když bylo poměrně jednoduché odhadnout, které segmenty trhu budou populární, nyní je prakticky nemožné zjistit, kam se takto investované peníze nakonec přelijí. Poměr rizik a výnosů u bundů je natolik nevýhodný, že jen minimum investorů bude ochotno toto aktivum držet ve svých portfoliích. Je ale velmi těžké odhadnout, co výprodej spustí a kdy k němu dojde.

Hlavní poučení z vývoje na trhu s německými vládnímu dluhopisy tkví v tom, že by se investoři nikdy neměli spoléhat na jednosměrné sázky a měli by být připraveni i na nečekané scénáře.

Nehledejte fundamentální vysvětlení

Je lepší si uvědomit, že turbulence jsou trhům prostě vlastní, než se snažit najít vysvětlení pro nečekaný obrat základních ukazatelů (fundamentů). Nové mohou být faktory, které tyto turbulence spouštějí.

Zdálo se, že německý dluhopisový trh pluje v posledních měsících neprobádanými vodami. Nedávná korekce by mohla být považována za zdravou. Jde o šok, který trhy vrací do normální situace, která je opět vysvětlitelná fundamentálními údaji. Zároveň však stále může jít o určitou přizpůsobovací fázi a turbulence by mohly ještě pár týdnů trvat.

Základní ukazatele ekonomiky hovoří v prospěch oživení v Evropě a poskytují určitou stabilitu pro trhy s rizikovějšími aktivy. NN Investment Partners proto nevidí důvod pro změnu rizikového nastavení svých portfolií. Zmírnila silné podvážení ve vládních dluhopisech, pokračuje naopak nadvážení v realitním sektoru.

Zdroj: NN Investment Partners (dříve ING Investment Management)

reklama
reklama