SERIÁL O OSOBNÍCH FINANCÍCH (9. den, úterý): Ať peníze pracují aneb Aby mělo investování smysl

| redakce

Je čas se lehce kritickým okem podívat na vaše investice. Kritéria jsou celkem jednoduchá - poplatky by měly být co nejnižší, diverzifikace dostatečná a riziko přiměřené vašemu věku a investičnímu cíli.

Kdo by nechtěl zázračně vydělat na akcii, která "udělá" za rok 200 %. Nejsnazší by bylo právě na takový titul vsadit celé portfolio. Tak to ale nefunguje, trefit podobný raketový růst se podaří i zkušeným investorům možná párkrát za život. Držte se raději při zdi, dlouhodobě i velcí investoři mnohdy doporučují spíše indexové fondy s minimálními poplatky, případně klasické podílové fondy.

Že nepřekonáte trh? Ano, to máte pravdu, s indexovým fondem na tom budete stejně jako "průměr". Jen si ale zkuste trh porážet třeba dva, tři roky za sebou, natož delší dobu. Ani většina profesionálních investičních manažerů to nedokáže. Je ale živí poplatky klientů, na to nezapomínejte.

Nikdo vám nezakazuje zkusit i výběr konkrétních akcií, případně jiných typů investic, na takové hrátky byste ale měli určit jen menší část peněz určených k investování. Většina investic, pokud nejste profesionálové, by měla mířit do fondů.

Při dlouhodobém investování je potřeba mít na paměti pravidelné úpravy portfolia tak, aby nadále odpovídalo vašemu rizikovému apetitu a investičnímu cíli. Jde o takzvané rebalancování - když například máte nakoupené akcie, dluhopisy a komodity (opakujeme, že raději skrze fondy) a za poslední období (rok, půlrok, kvartál) se akcie zhodnotí výrazně více, doporučuje se minimálně část zisků z nich realizovat (prodat je) a dokoupit například konzervativnější dluhopisy. Dělá se to proto, aby vaše portfolio po zhodnocení některé ze složek výrazně "neuhnulo" od vámi preferované míry rizikovosti.

Smysl mají investice v horizontu několika let, v případě spoření na stáří dokonce desítek let. Při tak dlouhém investičním horizontu je vysoce pravděpodobné, že vyděláte, a to při velice přijatelné míře rizika. Obchody na denní bázi přenechte spekulantům.


Od pondělí 1. srpna do neděle 14. srpna najdete na Investičním webu vždy jeden krátký článek s jednoduchou radou, jak lépe nastavit své finance a přístup k nim.

Nechali jsme se volně inspirovat programem #BIBetterMoney, který je pomocníkem především pro zaneprázdněné profesionály z jiných oborů, kteří na samotné (nejen rodinné) finance nemají dost času. Jednotlivé díly seriálu budeme vzájemně propojovat, můžete je ale sledovat i pod tagem "finanční gramotnost". Některé díly bude komentovat přímo finanční poradce.

14denní plán zlepšení osobních financí

Čtrnáctidílný seriál o osobních financích byl na Investičním webu poprvé publikován v červnu 2015.

reklama
reklama